wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Jubileusz 30-lecia ROD "Stokrotka" w Wieluniu

Strona główna

Jubileusz 30-lecia ROD „Stokrotka” w Wieluniu

 

            Rodzinny Ogród Działkowy „Stokrotka” w Wieluniu, zlokalizowany przy ul. Stodolnianej 40, zaczął funkcjonować w 1979 r. Powstał na gruntach przekazanych przez Urząd Miasta w Wieluniu na rzecz PZD w Sieradzu.        

            Ogród powstawał w bardzo trudnych czasach. Działkowcy musieli pokonać wiele trudności, aby „zdobyć” materiały niezbędne do zagospodarowania wylosowanych działek, a w szczególności materiały budowlane i ogrodzeniowe. Dlatego na naszej jubileuszowej wystawie nie zabrakło planszy ze skserowanymi kartkami żywnościowymi.

            Dzięki determinacji ówczesnych Zarządów i wysiłkowi wszystkich działkowców, udało się pokonać przeciwności losu i pięknie zagospodarować działki z uwzględnieniem kwater warzywno - sadowniczych, ozdobnych i rekreacyjnych.

            Ze środków własnych wybudowano altankę spełniającą funkcję Domku Działkowca, który jest siedzibą Zarządu i miejscem przechowywania dokumentacji. W dobudowanej części gospodarczej zapewnione zostało miejsce na kosiarkę i inne urządzenia wykorzystywane głównie przez gospodarza do utrzymania porządku i estetyki na ternach ogólnych przeznaczonych do wspólnego użytkowania.

            Obecny zarząd ogrodu w szczególny sposób dba o prawidłowe zagospodarowanie i estetykę poszczególnych działek. Służą temu coroczne przeglądy działek, rozmowy z osobami czasowo zaniedbującymi działki oraz konkursy na „wzorową działkę” i „najpiękniejszą działkę”.

            W naszym ogrodzie każda działka urzeka swoją oryginalnością. Wybudowano na nich piękne altany, urządzono ciekawe kąciki rekreacyjne, zadbano o różnorodność nasadzeń i upraw. Dobrze, ze nasi działkowcy nie zrezygnowali dotychczas z uprawy warzyw ziół, roślin ozdobnych,  krzewów i drzew owocowych. Dzięki temu nasz ogród zachował swój tradycyjny charakter, w którym tradycja pięknie łączy się z nowoczesnością i modą.

            Organizowane  Dni Działkowca i imprezy okolicznościowe o charakterze otwartym przyciągają coraz więcej mieszkańców pobliskich osiedli mieszkaniowych, którzy chętnie przychodzą obejrzeć wystawy plonów, galerie fotograficzne, uczestniczyć wspólnie z działkowcami

we Mszy Świętej, tańczyć na trawiastej nawierzchni przy dobrej muzyce.  brać udział w organizowanych konkursach (także dla dzieci), degustować potrawy i wypieki przygotowane na tę okoliczność przez działkowców.

            Nasz ogród rozwija się i pięknieje z każdym rokiem. Dzięki przeprowadzanym corocznie przeglądom i upowszechnianym w gablotach informacjom, w coraz większym stopniu spełnia wymogi regulaminowe. Cieszymy się, że nie ma w nim żadnej wolnej działki, a na liście oczekujących znajduje się zawsze kilka nazwisk.

            W roku jubileuszowym udało nam się „zdobyć” nieodpłatnie drzewo na taras i kosztem społecznym „złotych rączek” dobudować go do Domku Działkowca. Trzeba jeszcze tylko z pozostałych elementów wykonać meble na taras.

            Nasz Zarząd jest otwarty na różne inicjatywy społeczne. Dlatego w naszym kalendarium na trwałe wpisały się Dni działkowca, Pikniki Dożynkowo -jubileuszowe, zielone lekcje dla przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej, udział delegacji z koszem dożynkowym na gminnych dożynkach, pomoc Społecznej Służby Instruktorskiej, itp. Szkoda tylko, że w realizacji tych wszystkich  inicjatyw czynnie uczestniczy nieliczna grupa działkowców. Mamy nadzieję, że z każdym kolejnym rokiem to się zmieni na lepsze.

            Zarząd ogrodu potrafi docenić każde działanie na rzecz społeczności ogrodowej. Z okazji jubileuszu, na Pikniku Dożynkowo – jubileuszowym w dniu 28 sierpnia wręczono zasłużonym działkowcom 3 złote odznaki, 6 srebrnych i 27 brązowych.              

              Ponadto Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher  ufundował nam  40 dyplomów i 10 pięknych książek na nagrody za prace społeczne. Dzięki życzliwości i hojności sponsorów w osobach prezesów wieluńskich instytucji, sklepów i zakładów pracy, mogliśmy wręczyć 30 osobom nagrody rzeczowe  oraz wyróżnić zwycięzców jubileuszowych konkursów. Wspomógł nas w tym wydatnie Okręgowy Zarząd Łódzki. Serdecznie za to dziękujemy.

            Dla upamiętnienia naszego  Jubileuszu posadziliśmy przy Domku działkowca drzewko kongresowe i drzewko jubileuszowe, a 27 listopada  uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawianej przez ks. kan. Leszka Dębskiego w intencji zmarłych działkowców, których nazwiska w czasie tego nabożeństwa zostały wyczytane. Uroczystości jubileuszowe zakończy wiosenne Walne Zebranie i uroczyste powitanie wiosny, przypominające losowanie działek.

            Nasz apel kierowany do działkowców jest wciąż aktualny – poczujmy się w Stokrotce jak w prawdziwej rodzinie albo przynajmniej  jak w dobrym sąsiedztwie.

           

Sekretarz Zarządu

Maria Skał

 

« Powrót