wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Jakie opłaty za działkę wnosi działkowiec?

Strona główna » Prawo w PZD »  » 

Jakie opłaty za działkę wnosi działkowiec?

Działkowiec wnosi przede wszystkim składkę członkowską, która jest ustalana corocznie na dany rok kalendarzowy przez Krajową Radę PZD i obowiązuje we wszystkich ogrodach działkowych. W Polskim Związku Działkowców przyjęto, że wysokość składki  członkowskiej ustalana jest nie od osoby a od m2 działki i w 2011 roku wynosi 18 gr., z tego 65% tej kwoty pozostaje w dyspozycji Zarządu ROD na funkcjonowanie organu PZD.
Zatem wnoszona przez działkowca kwota nie jest czynszem dzierżawnym, ani inną formą opłaty za prawo do gruntu, ale wynika wprost z prawa członkowskiego.
Dodatkowo, zgodnie z § 184 regulaminu ROD, walne zebranie członków PZD z danego ogrodu uchwala opłatę na rzecz ogrodu, która jest przeznaczona, na pokrycie kosztów zapewnienia funkcjonowania ogrodu, np. bezpieczeństwa, bieżącej konserwacji infrastruktury itp. Uchwalone kwoty w całości pozostają w ogrodzie i są w dyspozycji zarządu ROD.
W zależności od potrzeb i możliwości finansowych członków ogrodu, walne zebranie może uchwalić opłaty na prowadzenie inwestycji i remontów w ogrodzie oraz opłatę energetyczną, których wysokość ustalana jest zgodnie z obowiązującymi w PZD przepisami wewnętrznymi.

Grażyna Franke

« Powrót