wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD Okręgu Elbląskiego z dnia 17 września 2011 r. w sprawie współpracy z samorządami lokalnymi.

Strona główna

STANOWISKO
VIII OKRĘGOWEGO ZJAZDU DELEGATÓW POLSKIEGO ZWIĄZKU
DZIAŁKOWCÓW OKRĘGU ELBLĄSKIEGO
z dnia 17 września 2011 roku
w sprawie współpracy z samorządami lokalnymi.

Prawdą jest, że w bieżącym roku obchodzimy trzydziestą rocznicę powstania Polskiego Związku Działkowców. Nie oznacza to jednak, że w okresie poprzedzający powstanie PZD ruch ogrodnictwa działkowego nie miał miejsca. Obecnie istniejące Ogrody są kontynuatorami 114 letniej tradycji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Tereny na których zlokalizowane są ogrody użytkowane są z tym przeznaczeniem od kilkudziesięciu lat. W przeszłości obszary te nie były nikomu i do niczego przydatne. Zlokalizowane na obrzeżach miast. Często były to tereny zdegradowane lub nieużytki. Nie przewidywało się nawet i w odległej przyszłości innego sposobu ich zagospodarowania. Kolejne lata mozolnej pracy działkowców i systematyczne inwestowanie własnych środków w istotny sposób zmieniały charakter i oblicze zajmowanych obszarów przez ogrody działkowe. Stopniowo następowało docenianie efektów naszej pracy. Mówiono o drugich płucach miast, o oazach zieleni, o miejscach aktywności ludzi trzeciego wieku oraz edukacji społecznej i ekologicznej. Rozumiemy, że realia otaczającego nas środowiska się zmieniają potrzeby miasta i jego mieszkańców również. Przecież jesteśmy członkami lokalnych społeczności i dostrzegamy zmieniające się potrzeby bowiem dotyczą również i nas działkowców. Dlatego z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy iż Polski Związek Działkowców nigdy nie był przysłowiowym hamulcowym wszelkich inwestycji z przeznaczeniem pod cel publiczny. Zawsze wyrażano zgodę na częściową lub całkowitą likwidację istniejących Ogrodów. Poprzez takie działania dążymy do pogodzenia rozwoju miast i gmin z istnieniem naszych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Naturalny proces rozwoju miast nie eliminuje funkcjonowania ogrodów. Delegaci uczestniczący w VIII Zjeździe stwierdzają, że jedyną gwarancją dalszego funkcjonowania i rozwoju naszych Ogrodów jest prowadzenie działań pozwalających na systematyczne rozwijanie współpracy z lokalnymi samorządami. Apelujemy do wszystkich zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych o uwzględnienie w planach pracy inicjowanie wszelkich działań pozwalających na wielokierunkową współpracę z lokalnym samorządami. Nasze Rodzinne Ogrody Działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców pełnią istotne i ważne funkcje proekologiczne, prozdrowotne, społeczne, rekreacyjne i integracyjne. Mamy do zaoferowania wiele zagadnień do wzajemnej współpracy.
Uczestnicy VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców Okręgu Elbląskiego stwierdzają, że istnienie i rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych zależy nie tylko od naszej społecznej, pozarządowej organizacji, ale również od działalności samorządów lokalnych. Istnienie naszych Ogrodów jest coraz częściej zabezpieczone właściwymi zapisami w planach i studiach zagospodarowania przestrzennego. Dobra współpraca i zrozumienie znaczenia i roli ogrodów działkowych dla mieszkańców miast z pewnością przysłuży się poprawie wzajemnych relacji. Samorząd lokalny podobnie jak i samorząd działkowców służą społeczności lokalnej, mają więc wspólne cele które powinny nas jednoczyć w codziennej pracy i wzajemnej współpracy.


          
                   Przewodniczący
            Komisji Uchwał i Wniosków               Przewodniczący Zjazdu
 

« Powrót