wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko IV Okręgpwego Zjazdu Delegatów PZD w Warszawie w sprawie współpracy z samorządami terytorialnymi

Strona główna

STANOWISKO
IV Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców
w Warszawie
z dnia 17 września 2011 r.
w sprawie współpracy z samorządami terytorialnymi

Uczestnicy IV Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców zwracają się do przedstawicieli władz samorządowych na terenie  województwa mazowieckiego z apelem w sprawie funkcjonowania i dalszego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 lipca 2005 r.
Rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych, socjalnych zarówno działkowców jak i mieszkańców miast. To tereny zielone, które wzbogacają lokalny krajobraz, tworzą przyjazne i zdrowe otoczenie dla działkowców i społeczności lokalnych.
Na przestrzeni 110 lat, ogrody powstawały najczęściej na gruntach słabych i zdegradowanych. Tylko dzięki wytężonej pracy działkowców i działaniu Związku stały się terenami zielonymi, otwartymi dla społeczeństwa. Ogrody działkowe są elementem zagospodarowania miast, stanowią bowiem „zielone płuca”, enklawę nieskażonej przyrody i czystego powietrza.
Dlatego brak akceptacji dla utrwalenia ogrodów w organizmie osiedli i miast, ze strony samorządu terytorialnego, poprzez ich eliminację z krajobrazu miast, odcina dostęp społeczności do natury, na rzecz zachowania której winien działać. Oczekujemy wsparcia samorządów w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów, zajętych przez szereg ogrodów na terenie województwa mazowieckiego, gdyż Związek nie zawsze dysponuje dokumentacją dla ogrodów powstałych przed wejściem w życie ustawy z 1981 r.
Jako Związek zrzeszający w swoich szeregach mieszkańców, staramy się również działać na rzecz społeczności lokalnej poprzez organizowanie uroczystości, wspólnie z organizacjami pożytku publicznego.
Wzajemna współpraca mająca na celu pogodzenie rozwoju miast i ich infrastruktury drogowej z funkcjonowaniem ogrodów działkowych leży               w interesie zarówno jednostek samorządu terytorialnego jak i Polskiego Związku Działkowców.
Dlatego też, uczestnicy IV Okręgowego Zjazdu Delegatów liczą na współpracę z władzami samorządowymi w celu wypracowania jak najlepszych kierunków dla działania i rozwoju ogrodów działkowych.
Prawidłowe funkcjonowanie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych leży nie tylko w interesie samej organizacji, ale także władz lokalnych. Polski Związek Działkowców nie jest hermetyczną grupą społeczną, dbającą wyłącznie  o własne interesy. Pokazaliśmy, to w swoim Stanowisku z dnia 23.11.2006 r., „w sprawie rozwoju Miast”. Związek nie zamierza blokować komunalnych inwestycji, niezbędnych dla rozwoju miast i gmin. Tak jak wszyscy obywatele naszego kraju chcemy mieć możliwość życia, pracy i wypoczynku w miłym, przyjaznym nam środowisku.
Uważamy, więc za konieczne prowadzenie szeregu działań dla rozwijania szeroko pojętej współpracy z samorządem. Powinna się ona odbywać na zasadach partnerskich, być korzystna dla obydwu stron, uwzględniać interesy samorządu, z jednoczesnym poszanowaniem działkowców i ich praw, oraz niezależności i samodzielności Związku. Jest to gwarancją funkcjonowania i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, które służą społecznościom lokalnym i miastom.

               Przewodniczący                            Przewodniczący
      Komisji Uchwał i Wniosków                             Zjazdu

 

Warszawa, dnia 17 września 2011 r.

« Powrót