wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Warszawie w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Strona główna

STANOWISKO
IV Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców
w Warszawie
z dnia 17 września 2011r.
w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych


Uczestnicy Okręgowego Zjazdu Delegatów obradujący w Warszawie, jako reprezentanci 120 tysięcznej rzeszy działkowców mazowieckich, negatywnie oceniają ataki systematycznie kierowane w stosunku do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz praw działkowców i reprezentującego ich interesy Związku.
Rodzinne ogrody działkowe kontynuują ponad stuletnią tradycję ogrodnictwa działkowego w Polsce. Polski Związek Działkowców, pomimo prób likwidacji, uzasadnianych zmianami ustrojowymi, zachował uzyskane przez działkowców przywileje i własną  niezależność. Pozytywna rola, jaką spełniają ogrody w zaspokojeniu potrzeb działkowców i społeczności lokalnej, są nie do przecenienia. Naszym celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń istniejących ogrodów oraz  przywrócenie środowisku i przyrodzie terenów zagospodarowanych pod nowe ogrody wyposażone w dobrą infrastrukturę dostosowaną do aktualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników działek.
 Ogrody otwarte dla społeczeństwa, integracja społeczności lokalnej, współpraca z organizacjami publicznymi zapewniającymi opiekę dla osób najbardziej potrzebujących, to zadania realizowane w interesie nie tylko działkowców ale całego społeczeństwa.
 Jednak realizacja tych zadań będzie możliwa wyłącznie w przypadku stabilnych, gwarantujących dalszy rozwój ogrodom,  uregulowań prawnych. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest takim aktem prawnym. W obronie ustawy wypowiedział się I Kongres Polskiego Związku Działkowców  i  620 tysięcy działkowców swoimi podpisami potwierdziło, iż spełnia ona ich oczekiwania. To dla nich została uchwalona i im ma służyć. Dlaczego zatem tak ważny akt normatywny regulujący zasady, prawa i obowiązki 1 miliona rodzin polskich jest, wbrew ich woli, bez przerwy atakowany?.
Niezrozumiałe jest to, że pod uwagę bierze się zdanie gmin, które skomunalizowały, zagospodarowane przez działkowców i ich Związek tereny, tylko dlatego, że znajdowały się na nich ogrody działkowe. Dzisiaj te same  gminy kwestionują nasze prawa, domagają się nieskrępowanego dostępu do gruntów, wylewają „krokodyle łzy” nad ograniczeniem swoich praw przez działkowców, praw które były ograniczone już w momencie ich ustanawiania. To Związek i jego członkowie byli pierwsi na terenach ogrodów, w obronie ich praw stoją regulacje ustawowe.
Dlatego tak bolesne jest to, że w niewielkim stopniu brane są pod uwagę stanowiska samych zainteresowanych. Nasze  apele i listy w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są ciągle lekceważone.
Ustawa z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych jest aktem prawnym w pełni akceptowanym w  środowisku działkowców. Zawiera bowiem mechanizmy i rozwiązania, które sprawdziły się w praktyce.
Dlatego uważamy, że wszelkie zmiany legislacyjne są działaniem negatywnym, antyspołecznym i naruszającym zasady obowiązujące w demokratycznym państwie.
Okręgowy Zjazd Delegatów Mazowieckich zwraca się do przedstawicieli władzy ustawodawczej i sądowniczej o pozostawienie uchwalonej w 2005r. ustawy w dotychczasowym kształcie.
Dzisiejsze ogrody działkowe kontynuują 100 letnią tradycję ogrodnictwa działkowego w Polsce. Spełniają pozytywną rolę w zaspokajaniu potrzeb społecznych, socjalnych i rekreacyjnych społeczności lokalnych, niezależnie od zmian ustrojowych i zawirowań politycznych. Jest to możliwe  dzięki właściwym i przychylnym tej idei uregulowaniom prawnym. Dalsze istnienie tego ruchu winno być w interesie całego społeczeństwa, niezależnie od poglądów i przynależności politycznej.
           

                Przewodniczący                      Przewodniczący     
       Komisji Uchwał i Wniosków                       Zjazdu

Warszawa, dnia 17 września 2011r.

« Powrót