wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko VIII Zjazdu Delegatów Okręgu Podlaskiego PZD w sprawie współpracy PZD z samorządami lokalnymi.

Strona główna

Stanowisko
VIII Zjazdu Delegatów Okręgu Podlaskiego PZD
 z dnia 10 września 2011 roku

w sprawie współpracy Polskiego Związku Działkowców
z samorządami lokalnymi.


               Uczestnicy VIII Okręgowego Podlaskiego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców uważają, że rozwój i prawidłowe funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowcych zależy w dużym stopniu od współpracy z samorządami lokalnymi.
               Wszystkie ogniwa Polskiego Związku Działkowców powinny w swojej działalności brać pod uwagę zapis z art 4 ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005 roku mówiący, iż "rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do terenów ogrodów oraz działek." i informować o swoich dokonaniach władze lokalne.
               Rozeznanie władz lokalnych o tego rodzaju działalności ogrodów może spowodować omawianie na sesjach rad gmin problemów nurtujących społeczność działkową, przyczynić się do lepszego ich zrozumienia oraz do rozwiązywania niektórych problemów przy udziale samorządów.
               Przykładowo, bardzo ważnym zagadnieniem jest zachowanie ogrodów
w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Przy lepszym zrozumieniu i wsparciu radnych i władz gmin łatwiej to osiągnąć.
               Uczestnicy Zjazdu stwierdzają, że jedynie partnerska współpraca i podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych może przynieść wymierne efekty.
               Wskazane jest w zakresie działalności społecznej i wychowawczej nie ograniczać się do propozycji i postulatów, a określić konkretne zadania, np. raz w roku rodzinne ogrody działkowe Podlasia, jeżeli tylko są ku temu warunki, zorganizują i zrealizują przynajmniej jedno zadanie i z niego się rozliczą. Mogą to być wczasy dzienne emerytów, rencistów i inwalidów, spotkania szkoleniowo – wychowawcze z młodzieżą szkolną, czy też imprezy sportowe itp. Po upływie każdego roku celowe będzie uzyskane z ROD materiały z tej działalności przeanalizować, ocenić, opublikować oraz przekazać władzom lokalnym. Można też zorganizować konkursy z nagrodami, co zachęci ogrody do działania. Pozwoli to na inne, bardziej przychyle ogrodom spojrzenie i podejście do problematyki ogrodnictwa działkowego przez władze lokalne.
               W tym może być szansa na przełamanie stereotypów i uprzedzeń wobec ruchu działkowego i zrozumienie, że dobro polskich działkowców, członków społeczności lokalnej i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych winien leżeć nie tylko w interesie Polskiego Związku Działkowców ale i samorządów lokalnych. Zarówno Polski Związek Działkowców jak i samorządy lokalne działają na rzecz tej samej grupy osób.
               Uczestnicy Zjazdu dostrzegają i doceniają dotychczasową współpracę z samorządami lokalnymi jednak uważają, że konieczne jest na obecnym etapie rozwoju ogrodnictwa działkowego i w aktualnie istniejącej atmosferze, często niezrozumienia zamiarów i intencji niektórych ogniw PZD, trzeba szukać nowych, skuteczniejszych działań, przynoszących widoczne wymierne efekty.

 

                        Przewodniczący                                            Przewodniczący
Komisji Uchwał i Wniosków                                    Zjazdu

 

« Powrót