wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Prezydium OZ PZD w Szczecinie z dnia 18.07.2011 r. w sprawie obrony ustawy o ROD.

Strona główna

OZ PZD w Szczecinie

 

Stanowisko
Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie
z dnia 18.07.2011
w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

           Wyrażoną opinię przez Prokuratora Generalnego RP w stosunku do wniosku I Prezesa Sadu Najwyższego, skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucja RP całej ustawy o rod, środowisko działkowe przyjęło z dużym zadowoleniem. Opinia podziela poglądy działkowców na istotne problemy dotyczące funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych.
           Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest zdaniem działkowców wysoce radykalny co nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce codziennego funkcjonowania ustawy.
Uchwalenie przepisów umacniających funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych oraz praw działkowców było uzasadnione przypadkami naruszania prawa po roku 1990 w stosunku do ogrodów działkowych, które niekiedy zaczęto traktować jako towar poddawany normalnej grze rynkowej.
           Jednakże poparcie wniosku w sprawie artykułu 6, 10, 17, 18, 24 ustawy o rod budzi nasze obawy o przyszłość ogrodów działkowych. Wymienione artykuły są podstawą zagwarantowania dla ogrodów stabilnego rozwoju, a dla działkowców praw nabytych.
           Ustawodawca świadomie formułował przepisy zaporowe po to aby bronić ogrody w sytuacji gdy wokół nich zaczęto stosować dziwne praktyki nie oparte o przepisy.
           Gminy przejęły grunty wraz z ogrodami w ramach ustawy komunalizacyjnej, które nie zawsze posiadały wymagane przepisami decyzje administracyjne.
           Działkowcy nigdy nie wchodzili w posiadanie gruntu bezprawie a to, że niektóre dokumenty nie zostały sporządzone właściwie lub zostały zagubione, dzisiaj bywa często przyczyną zarzutu, że ogrody użytkują grunty bez właściwego tytułu prawnego. Uznanie wymienionych wyżej artykułów za niekonstytucyjne może w przyszłości mieć bardzo negatywne skutki zarówno dla działkowców i ogrodów.
           Zwracamy się do Pana Prokuratora Generalnego RP o zrewidowanie swojego stanowiska i wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów wynikających z zakwestionowanych przepisów ustawy o rod.

W imieniu Prezydium

Sekretarz OZ PZD   Prezes OZ PZD 

« Powrót