wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Delegatów OZ PZD w Trouniu w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP zapisów ustwy o ROD.

Strona główna

STANOWISKO
Delegatów na VIII Zjazd Sprawozdawczo –Wyborczy
Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD
z dnia 9 lipca 2011 r.
w sprawie wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP zapisów Ustawy o ROD

Delegacji na VIII Zjazd Toruńsko – Włocławskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców reprezentujący 25 tysięcy członków, a z rodzinami około 100 tysięcy użytkujących działki w 199 rodzinnych ogrodach działkowych z niepokojem oczekują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący zaskarżonej przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny oddali wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego, który przywołując wywód Marszałka Sejmu RP w stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego domniemuje niekonstytucyjności ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Jeżeli Trybunał Konstytucyjny zgodnie z wolą wnioskodawcy dokona badania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych pod względem jej konstytucyjności i wyda niekorzystny wyrok dla działkowców i Polskiego Związku Działkowców, będzie to oznaczało zanegowanie uchwalonego prawa przez naczelne organy Państwa w 2005 roku. Należy przypomnieć, że ustawa ta - przed jej uchwaleniem - przeszła ścieżkę legislacyjną, w tym również pod względem zgodności z Konstytucją i została ostatecznie uchwalona bez zmian oraz podpisana przez Prezydenta RP.
Ustawa przez 5 lat dobrze służyła działkowcom i nikt nie zgłaszał domniemania jej niekonstytucyjności. Czy taki proces, w który były zaangażowane naczelne organy Państwa można zniszczyć i efekt ich prac odesłać do przysłowiowego kosza?
Szanowni Sędziowie Wysokiego Trybunału!
Przyjmijcie nasze argumenty, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest przyjazna dla milionów członków naszego społeczeństwa związanych z działką, a także dla samorządów lokalnych realizujących inwestycje i nie burzy porządku prawnego naszego Państwa.


            Przewodniczący                   Przewodniczący Zjazdu
      Komisji Uchwał i Wniosków              Czesław Kozikowski
            Ryszard Dorau

                                        Delegaci

Toruń, 9 lipca 2011 r.

« Powrót