wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Przesłanie Delegatów na III OZ Delegatów PZD do samorządów terytorialnych województwa podkarpackiego.

Strona główna

Przesłanie
Delegatów na III Okręgowy Zjazd Delegatów PZD
do samorządów terytorialnych województwa podkarpackiego

Delegaci na III Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Rzeszowie zwracają się do przedstawicieli władz samorządowych województwa podkarpackiego z przesłaniem w sprawie realizacji przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych i nawiązanie partnerskiej współpracy z jednostkami organizacyjnymi Polskiego Związku Działkowców na terenie naszego województwa.
Rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej, służącymi zaspokajaniu potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych zarówno działkowców, jak i mieszkańców miast. Rodzinne ogrody działkowe powstały najczęściej na gruntach najsłabszych i zdegradowanych. Pracą samych działkowców oraz działaniem Związku przywrócone zostały przyrodzie i społeczeństwu. Jednostki samorządu terytorialnego z kolei mają obowiązek doprowadzenia do rodzinnych ogrodów działkowych dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę oraz utrzymania porządku i czystości na terenach przylegających do ROD. W tym zakresie cele Polskiego Związku Działkowców, jak i samorządu lokalnego są tożsame, z uwagi na działanie w tym samym obszarze na rzecz tych samych rodzin. Związek wypełnia swoje zadania pomagając rodzinom, a więc realizuje zadania władzy publicznej w stosunku do tych członków społeczności lokalnej. Prawidłowa i skuteczna realizacja tego zadania jest możliwa tylko przy współpracy z samorządem terytorialnym.
Wiele samorządów terytorialnych, zwłaszcza z północnej części naszego województwa, czynnie wspomaga rodzinne ogrody działkowe i w sposób wzorowy współpracuje z Polskim Związkiem Działkowców. Niestety, w kilku przypadkach samorządy działają wręcz przeciw ogrodom i jednostkom organizacyjnym Związku. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w zakresie likwidacji częściowych w ROD, wyrzucanie ogrodów działkowych z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchylanie się od udzielania pomocy w regulacji stanu prawnego gruntów ROD i załatwiania kwestii roszczeń do terenów ogrodów w oparciu o art.24 ustawy o ROD – to główne zarzuty, jakie można postawić niektórym władzom samorządowym. Brak zrozumienia znaczenia rodzinnych ogrodów działkowych dla społeczeństwa prowadzi w efekcie do wypaczenia roli i funkcji samorządu lokalnego, bowiem poprzez nieuzasadnioną eliminację ogrodów z krajobrazu miast odcinają one dostęp do tych terenów znacznej części społeczności, na rzecz której winny działać.
Delegaci na Zjazd przypominają, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest powszechnie obowiązującym aktem prawa. Władze samorządowe powinny mieć świadomość tego, że jesteśmy reprezentantem największej organizacji społecznej na Podkarpaciu. Żadna fundacja, żadne stowarzyszenie i żaden inny związek branżowy nie może wykazać się liczbą prawie 75 tysięcy członków oraz blisko 1.600 ha użytkowanych gruntów. Już chociażby z tego powodu jednostka terenowa Polskiego Związku Działkowców powinna być traktowana poważnie jako równorzędny partner.
Ogrody działkowe są elementem zagospodarowania miast. Stanowią ich „zielone płuca”, enklawy nieskażonej przyrody i czystego powietrza. Ogrody to miejsce aktywności ludzi trzeciego wieku, edukacji społecznej i ekologicznej młodego pokolenia, wreszcie to miejsce, gdzie ludzie sami dbają o polepszenie swego bytu poprzez produkcję warzyw i owoców na własne potrzeby. To także miejsce wypoczynku wielu rodzin, których nie stać na wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Dlatego też wzajemna współpraca mająca na celu pogodzenie rozwoju miast i ich infrastruktury drogowej czy kolejowej z funkcjonowaniem ogrodów działkowych leży w interesie zarówno jednostek samorządu terytorialnego, jak i Polskiego Związku Działkowców.

Niniejsze przesłanie przekazujemy do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego.


Delegaci na III Okręgowy
Zjazd Delegatów PZD

Rzeszów, 2 lipca 2011 r.

« Powrót