wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Delegatów OZ w Rzeszowie w sprawie projektu ustawy zakładającej przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Strona główna

Stanowisko
Delegatów na III Okręgowy Zjazd Delegatów
w sprawie projektu ustawy zakładającej przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Delegaci na III Okręgowy Zjazd Delegatów PZD stwierdzają, że zapisy projektu ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, są niekorzystne i szkodliwe dla sytuacji prawnej rodzinnych ogrodów działkowych.
Projekt ustawy ma na celu zniesienie instytucji użytkowania wieczystego i przekształcenie tego prawa w prawo własności nieruchomości. W razie wejścia w życie tej ustawy Polski Związek Działkowców - jako osoba prawna – stałby się z mocy prawa właścicielem gruntów, co do których przysługuje mu obecnie prawo użytkowania wieczystego. Takie rozwiązanie nie koresponduje z zasadniczą funkcją ogrodnictwa działkowego. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych okresliła je jako urządzenia użyteczności publicznej, których grunty należą do kategorii mienia publicznego i służą do zaspokajania zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej. Dlatego też obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że rodzinne ogrody działkowe mogą być tworzone na gruntach będących własnością Skarbu Państwa lub gmin. Stąd też komercyjne pozyskiwanie gruntów pod organizację ROD – a taki mechanizm przewiduje projekt ustawy – nie byłoby uzasadnione.
Propozycje zmiany ustawy zakładają, że za nabycie prawa własności dotychczasowy użytkownik wieczysty zobowiązany będzie do uiszczenia opłaty rekompensującej aktualnemu właścicielowi (gminie lub Skarbowi Państwa) utratę nieruchomości. Zasady ustalania tej opłaty nie są jasne, niemniej jednak byłyby one naliczane od 2012 roku do końca trwania umowy użytkowania wieczystego. Należy także założyć, że w razie wejścia w życie przedmiotowego projektu ustawy, Związek musiałby zapłacić znaczne kwoty za przekształcenie prawa. Poniesienie takich wydatków byłoby zupełnie nierealne i niemożliwe. Taka sytuacja może wywołać zamęt w zakresie tytułu prawnego do poszczególnych ROD, gdyż zniesienie użytkowania wieczystego i niemożność uiszczenia opłaty za przekształcenie mogłoby pozostawić 145 podkarpackich ogrodów działkowych w próżni prawnej.
Należy również wziąć pod uwagę fakt, że procedura przekształceniowa może okazać się długotrwała, kosztowna i w wielu przypadkach nieskuteczna. Uzyskanie decyzji administracyjnych stwierdzających nabycie prawa własności może zostać skutecznie zablokowane, na przykład poprzez roszczenia do gruntów ROD i zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego przez jednostki samorządu terytorialnego. Taki rozwój wypadków może pozostawić ogrody w niepewnej sytuacji prawnej, polegającej z jednej strony na pozbawieniu stabilnego prawa użytkowania wieczystego, a z drugiej na braku możliwości skorzystania z procedury przekształceniowej.
Biorąc powyższe pod uwagę, Delegaci na Zjazd Okręgowy wnoszą o zaprzestanie prowadzenia prac nad przedmiotowym projektem ustawy.

Stanowisko otrzymują:
• Marszałek Sejmu RP
• Marszałek Senatu RP
• Prezes Rady Ministrów
• Przewodniczący Klubów Parlamentarnych.


Delegaci na III Okręgowy
Zjazd Delegatów PZD

Rzeszów, 2 lipca 2011 r.

« Powrót