wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Relacja z OZ Delegatów PZD w Olsztynie

Strona główna

Relacja z VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD
w Olsztynie z dnia 2 lipca 2011 r.


 
VIII Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Olsztynie odbył się w dniu 2 lipca 2011 r. w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Na Zjeździe licznie stawili się delegaci z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zaszczycił go także swoją obecnością Pan Eugeniusz Kondracki Prezes Polskiego Związku Działkowców. Z zaproszenia skorzystali również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz posłowie i senatorowie a także współpracujący z Okręgowym Zarządem profesorowie z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.    
Prezes Okręgowego Zarządu Zbigniew Kołodziejczak otworzył Zjazd o godzinie 1030. Wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn Polskiego Związku Działkowców „Zielona Rzeczpospolita”. Uczczono także chwilą ciszy wszystkich członków Związku, którzy odeszli w czasie mijającej kadencji.
VIII Okręgowy Zjazd Delegatów w Olsztynie odbywał się pod hasłem „Działka, Rodzina, Związek”. Drugim hasłem Zjazdu związanym z położeniem geograficznym naszego okręgu było „Rodzinne Ogrody Działkowe zgodne z naturą Warmii i Mazur”. Prezes Kołodziejczak nawiązał w swoim wystąpieniu do konkursu „Nowe 7 Cudów Natury”, w którym startuje nasz region. Podkreślił, że ogrody działkowe wpisują się w tę ideę bardzo dobrze, jako zielone zakątki miast, miejsca odpoczynku i obcowania z naturą Warmii i Mazur.
Po wyborze przewodniczących i Prezydium Zjazdu Prezes Związku Eugeniusz Kondracki wręczył odznaczenia związkowe i dyplomy przyznane przez Krajową Radę PZD. Następnie przedstawiono i zatwierdzono porządek oraz regulamin obrad a następnie wybrano komisje. Prezes Kołodziejczak przedstawił referat sprawozdawczo - programowy, a także sprawozdanie Okręgowego Zarządu z działalności za okres kadencji. Swoje sprawozdania przedstawili także Pani Zofia Szczecińska-Biernacka (Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej) oraz Pan Aleksander Brzeziński (Przewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej). 
Na VIII Okręgowym Zjeździe PZD w Olsztynie nie zabrakło także gości, którzy bardzo licznie przybyli i chętnie zabierali głos dziękując za dotychczasową dobrą współpracę z Okręgowym Zarządem, zapewniając jednocześnie o chęci pogłębiania tych dobrych relacji. Padło także wiele deklaracji i zapewnień pomocy działkowcom, zarówno w obronie naszej ustawy, jak i wsparcia w sprawach związanych z istnieniem ogrodów w naszym regionie.
W imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Mariana Podziewskiego, głos zabrała Pani Anna Wańkowska – Sobiesiak (zastępca Dyrektora Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego). Przekazała na ręce Prezesa OZ list od Wojewody, w którym to nadawca docenia znaczenie aktywności działkowców na rzecz wszystkich mieszkańców północno-wschodniej Polski. „To dzięki Waszej pracy ogródki działkowe coraz częściej stają się „zielonymi” wizytówkami miast naszego regionu, będąc jednocześnie miejscem wypoczynku i rekreacji całych rodzin”. Wojewoda zwrócił także uwagę na znaczeniu rodzinnych ogrodów działkowych w ochronie środowiska naturalnego oraz wskazał ich pozytywny wpływy na poprawę warunków ekologicznych w miastach Warmii i Mazur.
Pan Władysław Mańkut, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Wojewódzkiej SLD zapewnił, że jego klub parlamentarny dalej będzie współpracował i razem z PZD uczestniczył w polityce społecznej. Opowiedział się także za nieakceptacją działań, które nie sprzyjają PZD i są skierowane przeciwko naszej organizacji. Zadeklarował również swoje wparcie nie tylko polityczne.
Obecny na Zjeździe Burmistrz Iławy Pan Włodzimierz Ptasznik, zaznaczył na wstępie, że bardzo docenia znaczenie dziesięciu iławskich ogrodów działkowych w promocji miasta i jako jego gospodarz przywiązuje dużą wagę do działalności ogrodów. Burmistrz przekonywał, że promocja miasta musi być prowadzona zarówno poprzez aktywizacje sportu i kultury, jak i poprzez wspieranie działalności rodzinnych ogrodów działkowych. Pochwalił współpracę z prezesami i zarządami iławskich ogrodów zaznaczając, że ich aktywność na rzecz społeczności miasta jest znacząca i zasługuje na uznanie przysparzając splendoru miastu Iławie.    
Klub parlamentarny SLD reprezentowany był również przez posła Pana prof. Tadeusza Iwińskiego, który dokonał bardzo dokładnej analizy zagrożeń jakie niesie ze sobą ewentualne uznanie przez Trybuna Konstytucyjny (TK) niezgodności ważniejszych artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Profesor Iwiński rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że wszystkie działania skierowane przeciwko PZD są próbą ubezwłasnowolnienia Związku. Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego kwestionuje rolę działek jako urządzeń użyteczności publicznej, niesie ze sobą zagrożenie polegające na pozbawieniu działkowców ochrony prawnej i użytkowania działki bez podstawy prawnej. Zaznaczył, że działania te są ciosem w prawa nabyte działkowców i mogą doprowadzić do niesprawiedliwego ich wywłaszczenia. Wniosek wiąże się również z zagrożeniem związanym z dezintegracją wewnątrz naszej organizacji ze względu na zakwestionowanie powiązania użytkowania działki z przynależnością do PZD. W kolejnym artykule, który zostanie przeanalizowany przez TK wnioskodawca neguje prawo struktur PZD do decyzji o przydziale działki, zdaniem profesora jest to atak na samodzielność PZD i działanie niezgodne z zasadą słuszności. Ponadto poseł Iwiński odniósł się także do próby ustanowienia sztucznej zasady wyboru osoby, której powinna być przydzielona działka po śmierci jej użytkownika. Zakwestionowanie artykułu określającego tę kwestię może doprowadzić do krzywdzących rozwiązań dla osób, które pozostają i które korzystały z działki razem z jej członkiem.
Francuską maksymą „im bardziej się coś zmienia, tym bardziej jest to samo” profesor Iwiński zakończyło swoje wystąpienie, opowiadając się tym samym za pozostawieniem naszej ustawy w obecnie istniejącej formie. Pogratulował dotychczasowej wytrwałości w walce w obronie ustawy i Związku. Zapewnił, że jego formacja broniła nas zawsze, i że dalej będzie to czynić.                   
Wystąpienie kolejnego gościa – posła Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego stanowiło kolejną deklarację wsparcia i pomocy działkowcom ze strony SLD. „Sto siedem lat historii i działania ogrodów działkowych w Polsce warto chronić, bo są one potrzebne” – mówił. Jego zdaniem sędziowie Trybunału Konstytucyjnego analizując zgodność z Konstytucją artykułów ustawy o ROD powinni wziąć pod uwagę także wszystkie zasługi PZD. Ogrody działkowe istniały już przed wojną i sprawnie funkcjonują również obecnie w całej Europie. Wpływają pozytywnie na ekologię, czystość i piękno krajobrazu, upiększając swoją zielenią miasta nie tylko naszego województwa. Są miejscem aktywnego wypoczynku dla wielu ludzi.
Poseł Dziewałtowski krytycznie wypowiedział się także na temat raportu z kontroli NIK, który w bardzo niekorzystny i krzywdzący sposób przedstawił sytuację w polskich rodzinnych ogrodach działkowych. Takie działania uznał za wysoce szkodliwe. Podkreślił, że raport ten został krytycznie oceniony czego wynikiem było nie przyjęcie go przez komisję samorządową Sejmu.
Kończąc swoje wystąpienie zapewnił, że SLD zawsze stoi po stronie działkowców. Zwrócił także uwagę, że działkowcy, jako obywatele Polski mają prawo i powinni zawsze wypowiadać się w sprawach, które ich dotyczą. „Wy jesteście najważniejszą władzą w tym państwie - nic o Was bez Was”- zakończył Dziewałtowski.
Pan poseł Janusz Cichoń z PO, pogratulował determinacji w walce w obronie Związku. „Nie było łatwo walczyć, ale to działkowcy dali radę, bo nic nie udaje się samo”. Zaznaczył, że to ludzie dzięki swoim działaniom i konsekwencji walczą o zrozumienie dla rzeczywistej roli ROD w gospodarce. Jako ekonomista przedstawił rolę rodzinnych ogrodów działkowych jako przykład dobra pożądanego. W praktyce wiąże się to z korzyściami prywatnymi pojedynczych użytkowników działek, jak i ich rodzin, które przynoszą także znacznie większe korzyści społeczne. „Wszystko da się policzyć i nie można niedoceniać znaczenia korzyli społecznych, jakie niosą ze sobą rodzinne ogrody działkowe. Ze względu na te korzyści państwo ma obowiązek wspierania konsumpcji tego typu dóbr. Państwo powinno wychodzić z pomocą, bo z ekonomicznego punktu widzenia rodzinne ogrody działkowe przyniosą same korzyści”- mówił Cichoń. Na koniec zadeklarował dalszą chęć pomocy we wspólnym dążeniu do budowy na nowo znaczenia i roli Związku oraz rodzinnych ogrodów działkowych.
Senator PO, Pan Marek Konopka dołączył się do tych zapewnień i deklaracji potwierdzając szczerą chęć dalszej współpracy. Jako reprezentant okręgu ełckiego bardzo dobrze ocenił dotychczasową współpracę organów PZD z przedstawicielami samorządu z tego rejonu naszego województwa.
Wiceprzewodniczący Sejmiku województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Andrzej Ryński, przypomniał, że pełniąc różne funkcje zarówno w organach administracji państwowej jak i samorządowej, już od 20 lat współpracował i wspierał Związek i rodzinne ogrody działkowe. Zaznaczył również, że Sejmik województwa Warmińsko – Mazurskiego zaplanował  i umieścił w Pierwszej Strategii Rozwoju  już w 2000 roku i utrzymał w kolejnej w 2005 roku  rodzinne ogrody działkowe jako trwały element pejzażu naszego województwa. Analizując sytuację ROD na terenie naszego województwa zauważył, że obecnie obowiązujące tendencje w rozwoju miast nie sprzyjają ogrodom ze względu na potrzebę stosowania zasady utrzymywania miast w istniejących granicach. Istnieje tu zagrożenie poszukiwania nowych terenów inwestycyjnych kosztem gruntów, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe. Zapewnił jednak o swoim wsparciu w walce o istnienie i spokój w ROD.
Pan Jarosław Sarnowski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, przekazał pozdrowienia od Marszałka Województwa Jacka Protasa. Pan Zaznaczył, że dotychczasowe działania związane z wykorzystaniem środków unijnych na ochronę środowiska i poprawę infrastruktury wpływają także na poprawę funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych.
Pan Stanisław Kowalczyk, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Wojewódzkiej OPZZ w Olsztynie przypomniał, że jako działkowiec i były prezes ogrodu rozumie problemy z jakimi borykają się działkowcy, dlatego w swojej pracy związkowej nie zapomina o problemach ogrodów stale angażując się w walkę w obranie ruchu działkowego.                              
Pan Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki w swoim przemówieniu nawiązał do historii ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, zaznaczając jego wielkie znaczenie zarówno dla samych działkowców jak i społeczności naszego kraju. Wystąpienie dotyczyło sytuacji w Związku i trudności z jakimi społeczność działkowa musi się borykać przez ponad 20 lat. Największym zagrożeniem obecnie jest wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego skierowany do TK celem zbadania niezgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy o ROD. Pan Prezes Kondracki podkreślił, ogromne znaczenie ustawy , która jest najlepszym dokumentem, bardzo dobrze opracowany i popartym doświadczeniami wielu pokoleń ludzi związanych z ruchem ogrodnictwa działkowego w Polsce. Jej zapisy chronią oraz zabezpieczają interesy działkowców. Prezes PZD nawiązując do jubileuszu 30-lecia naszej ustawy zaznaczył, że nie możemy być obojętni wobec działań przeciwko Związkowi, bo do tego sprowadzają się wszystkie dotychczasowe działania skierowane przeciwko ustawie o ROD. Jasne jest, że grunty działkowe przywrócone z nieużytków i ugorów społeczeństwu stały się wartościowym łupem dla deweloperów i inwestorów w całym kraju. Pan Prezes Kondracki zaapelował do wszystkich zebraniach o niepozostawanie obojętnym i o walkę o to co mamy, bo lepszego nie będzie. Wszystkim uczestnikom utkwiły w pamięci także słowa, że nam nie wolno nic nie robić.

Uczestnicy VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów w Olsztynie przyjęli następujące dokumenty:
1. Stanowisko w sprawie opinii Marszałka Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego  o zbadanie konstytucyjności ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz w sprawie reprezentacji Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym,
2. Apel w obronie ustawy o ROD,
3. Rezolucję w prawie współpracy z samorządami lokalnymi,
4. Rezolucje skierowaną do sztabów wyborczych o przedstawienie stanowiska klubów parlamentarnych na temat propozycji zmian w sposobie użytkowania ogrodów działkowych,
5. Odezwę w sprawie aktywnego uczestnictwa działkowców w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Podczas obrad VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Olsztynie poruszono w dyskusji kilka bardzo ważnych tematów. Pan Stefan Opaliński (ROD „Słonecznik” w Iławie) mówił na temat Społecznej Służby Instruktorskiej oraz na temat szkoleń zarówno dla instruktorów jak i nowych członków Związku zaznaczając ważną role jaką mają do spełniania. Pozytywnie wypowiedział się na temat współpracy naszego okręgu z profesorami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, doceniając ich ogromny wkład i pomoc w szerzeniu wiedzy ogrodniczej w środowisku działkowców naszego okręgu.
Pochwalił się także powstałą monografią, w formie albumowej, na temat iławskich ogrodów.
Tematykę związaną z zarządzaniem i funkcjonowaniem dużych ogrodów działkowych przedstawił Prezes ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym Pan Jan Miszkiel. Podzielił się z zebranymi problemami z jakimi na co dzień musi borykać się działający społecznie zarząd w ogrodzie liczącym ponad dwa tysiące działek. Największym problemem jest zbudowanie bliskich relacji i integracji w tak dużej społeczności ogrodowej. Sam osobiście nie znalazł jednej gotowej recepty na sukces. W swoim ogrodzie zauważył, że  organizacja różnego rodzaju spotkań i imprez integracyjnych przynosi pozytywne efekty.
Kolejnym tematem, który został poruszony na sobotnim Zjeździe były koła młodych działkowców. O roli i znaczeniu, których mówił Pan Tadeusz Fornal Prezes ROD „XX-lecia PRL” w Olsztynie. Zwrócił on uwagę na rolę młodych działkowców, których będzie można przygotować do pełnienia w przyszłości funkcji w zarządach i ROD oraz strukturach Związku. Obecnie propagowanie idei społecznej pracy na rzecz ogrodu nie jest łatwe.
Delegat z Giżycka, Pan Andrzej Urbaniak (ROD „Wojciecha Kętrzyńskiego” w Giżycku) poruszył temat współpracy ogrodów działkowych z samorządami. Zwrócił także uwagę na to, by działający w ogrodach nie zapominali o przypilnowaniu i sprawdzeniu czy ich ogród jest ujęty w przestrzennym planie lub studium zagospodarowania, gdyż to gwarantuje istnienie ogrodu w danym rejonie w niezmienionej formie.
Poruszył także problem związany z wywozem odpadów z terenów ogrodów. Wiele zarządów nie pilnuje tego. Pomimo dużych kosztów z tym związanych, działkowcy wyrzucają do kontenerów także odpady organiczne, które powinny zostać wykorzystane jako kompost i nawóz.
Pani Marzanna Bujak Prezes ROD „1000-lecia PP” Ełku podzieliła się z obecnymi na zjeździe delegatami swoimi doświadczeniami związanymi z likwidacją części ogrodu na cele publiczne. W przypadku jej ogrodu była to budowa drogi krajowej.
Delegat ze Szczytna, Pan Roman Smolarz (ROD „Bogumiła Linki”) przedstawił zebranym korzyści jakie niesie ze sobą powołanie kolegium prezesów. Jako zalety i argumenty za taką formą współpracy podał lepsze i poważniejsze traktowanie ich w urzędach jako przedstawicieli większej grupy działkowców. Jego zdaniem jest to także nieoceniona forma wymiany doświadczeń. Pan Smolarz poruszył także problem przeprowadzania szkoleń dla nowych członków PZD w ogrodach leżących w oddalonych od Olsztyna miastach naszego województwa. Zaproponował, aby w każdym większym mieście przeszkolić jedną osobę ,która częściej i na miejscu będzie mogła przeprowadzać takie szkolenia.
Pan Leon Byczek z ROD „Cyranka” w Mrągowie wypowiedział się na temat problemów i trudnościami związanymi z przeprowadzaniem inwestycji w ogrodach. Temat inwestycji na ogrodach poruszył także Pan Jarzy Kobyliński z ROD „Mikołaja Kopernika” w Lidzbarku Warmińskim. Jego doświadczenia w tej dziedzinie były bardzo pozytywne.
Kolejny delegat Lidzbarka Warmińskiego, Pan Jerzy Borkowski (ROD „Tadeusza Kościuszki) poruszył natomiast temat związany ze znaczeniem ogrodów działkowych i potrzebą budowania wśród samych działkowców troski o przetrwanie Związku oraz propagowanie mądrej opinii o jego strukturach.
Delegat z Olsztyna, Pan Zbigniew Puchajda (ROD „Raj Spółdzielczy”) zaproponował by Zjazd wystąpił z rezolucją do sztabów wyborczych o przedstawienie swoich stanowisk w spawie istnienia i funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Kończąc swoje wystąpienie zaapelował do wszystkich zebranych aby wybierając się na głosowanie w zbliżających się wyborach parlamentarnych poparli tych kandydatów, którzy opowiedzą się pozytywnie i zapewnią przetrwanie rodzinnym ogrodom działkowym.
Na temat współpracy z Okręgowym Zarządem głos w dyskusji zabrał Pan Jerzy Borowski  z ROD „Skanda” w Olsztynie. Natomiast problemy małych ogrodów poruszył delegat z Olsztyna, Pan Andrzej Sokół (ROD „Tulipan”). 
Delegaci na  VIII Okręgowym Zjeździe Delegatów PZD przegłosowali absolutorium dla ustępującego Okręgowego Zarządu  oraz wybrali nowy Okręgowy Zarząd liczący 37 osób. Prezesem Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie na kolejną kadencję został Pan Zbigniew Kołodziejczak. Okręgowa Komisja Rewizyjna w nowej kadencji liczy 7 osób, a na jej przewodniczącą wybrano Panią Zofię Szczecińską-Biernacką. Natomiast 7 osobowej Okręgowej Komisji Rozjemczej w nowej kadencji przewodniczył będzie Pan Aleksander Brzeziński.
Podczas obrad wybrano także 19 delegatów na IX Krajowy Zjazd Delegatów i podjętych zostało 7 Uchwał.
Pan Prezes Zbigniew Kołodziejczak poprosił o wyprowadzenie sztandaru i uznał VIII Okręgowy Zjazd Delegatów w Olsztynie za zamknięty.     


opracowała: Agata Michno     
                              
 

« Powrót