wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Informacja z Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Lublinie.

Strona główna

Sprawozdanie
z obrad VIII Okręgowy Zjazdu Delegatów Okręgu Lubelskiego
Polskiego Związku Działkowców w Lublinie
odbytego w dniu 25 czerwca 2011 r.

VIII Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu Lubelskiego PZD odbył się w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wallenroda 4a w Lublinie. Zjazd otworzył Prezes ustępującego OZ PZD p. Stanisław Chodak, Krajową Radę PZD reprezentował dyrektor biura KR p. Bartłomiej Piech. Prezes przywitał serdecznie delegatów oraz przybyłych na Zjazd gości. W obradach brało udział 72% wybranych delegatów, co dało wybranej w dalszej części obrad Komisji Mandatowej możliwość potwierdzenia, że Zjazd jest umocowany do podejmowania prawomocnych uchwał. Do prowadzenia obrad Zjazdu zaproponowano p. Czesława Łukasiewicza z Lublina i p. Kazimierza Michalika z Białej Podlaskiej. Zebrani zaakceptowali jednogłośnie obie kandydatury jako współprzewodniczących obrad Zjazdu. Po zatwierdzeniu porządku obrad uzupełnionego o punkt wręczenie odznaczeń i wyróżnieńoraz regulaminu obrad przewodniczący obrad zaproponował powołanie prezydium Zjazdu w osobach: p. Bartłomiej Piech, p. Stanisław Chodak, p. Janina Dziechciaruk. Skład prezydium Zjazdu został przyjętyjednogłośnie. Realizację porządku obrad rozpoczęto od wręczenia odznaczeń i wyróżnień, którego dokonali razem p. Stanisław Chodak wiceprezes KR PZD i dyrektor Biura KR PZD p. Bartłomiej Piech. Łącznie odznaki „Za zasługi dla PZD” i „Zasłużony Działkowiec”  otrzymało 12 osób a adresy z podziękowaniem za wyróżniającą się pracę w upływającej kadencji 38 osób. Po wręczeniu wyróżnień dyrektor Biura KR PZD odczytał list do delegatów na Zjazd od Prezesa PZD p. Eugeniusza Kondrackiego, którego treść została przez delegatów przyjęta obfitymi oklaskami. Następnie, zgodnie z przyjętym porządkiem, przystąpiono do wyboru komisji zjazdowych. W głosowaniu delegaci wybrali Komisję Mandatową, Komisję Wyborczą oraz Komisję Uchwałi Wniosków.
Po wstępnych czynnościach formalnych przystąpiono do obrad merytorycznych. Referat sprawozdawczo – programowy wygłosił w imieniu ustępującego Okręgowego Zarządu p. Stanisław Chodak. Nawiązał w nim do prac Okręgowego Zarządu oraz Okręgowej Komisji Rewizyjneji Okręgowej Komisji Rozjemczej z upływającej kadencji. Szczegółowo ustosunkował się do działań statutowych Zarządu Okręgowego, jak i działań związanych z obroną ustawy o r.o.d., funkcjonowania PZD i ogrodów działkowych w województwie lubelskim. W części programowej omówił zadania kontynuowane przez zarząd oraz spodziewane, które powinny być podjęte.Wskazał też na potrzeby i planowane zadania w ogrodach naszego okręgu. Referat ze względu na zawarte treści został dobrze przyjęty i nagrodzony oklaskami. Po wystąpieniu prezesa OZ głosu udzielono gościom Zjazdu.
Poseł Izabela Sierakowska poruszyła tematykę walki o istnienie ogrodnictwa działkowego w obecnej formie wskazując, że nasilenie ataków na ROD i PZD jest bardzo związane z poszczególnymi kampaniami wyborczymi do Sejmu i samorządulokalnego. Dla wielu uczestników tych kampanii jest to sposób na zaistnienie w świadomości wyborców i popularyzację swojej kandydatury. Życząc Związkowi i uczestnikom Zjazdu pomyślności zagrzewała do dalszej równie skutecznej walki o istnienie ogrodów działkowych, jako jednej z najlepszych form świadczeń socjalnych, a także nieodłącznego elementu podnoszenia warunków życia w miastach i propagowania wszelkich działań proekologicznych.
Wicemarszałek Województwa Lubelskiego p. Sławomir Sosnowski wypowiadając się w swoim imieniu oraz Marszałka Krzysztofa Hetmana powiedział, że ogrody działkowe są dobrą wizytówką miast woj. lubelskiego, gdyż organizują pracę i życie ludzi w każdym wieku, rozbudzają potrzebę obcowania z przyrodą i jej ochronę, zapewniają zdrowe warunki do rekreacji i rehabilitacji dla osób starszych i schorowanych. Zapewniając o przychylności wojewódzkich władz samorządowych życzył działkowcom wytrwałości w obronie swoich interesów, sił w pracy na działkach i owocnych obrad Zjazdu.
W dyskusji głos zabrało 10 dyskutantów ze wszystkich rejonów usytuowania ogrodów w województwie. Zakres tematyki ich wystąpień był bardzo obszerny.W szczególności dotyczył problemów w ogrodach związanych z roszczeniami i likwidacjami, stratami po klęskach atmosferycznych, podejmowanymi inwestycjami, brakiem pieniędzy na sprawy organizacyjne w ogrodach, wysokimi kosztami usług komunalnych, żądaniami władz lokalnych w zakresie prac porządkowych, a także żądaniami pod adresem okręgowego zarządu oraz władz krajowych PZD. Były też głosy mówiące o  potrzebie uproszczenia zasad działania struktur Związku i przepisów związkowych, publikowania ich w dostępnej formie jako jednolitych wzorów, publikowaniawyników prowadzonych spraw spornych jako wzorców postepowań, zapewnienia po każdej kadencji władz w ogrodach i strukturach wyższych szkoleń dla nowej kadry, wreszcie mobilizowania jak największej liczby działkowców do walki o utrzymanie ustawy o r.o.d. i PZD oraz rozszerzania reprezentacji środowiska działkowców w samorządach lokalnych. Składano podziękowania prezesowi PZD p. Eugeniuszowi Kondrackiemu za bardzo intensywne i skuteczne występowanie w obronie Związku i działkowców. Po zamknięciu dyskusji obszernych wyjaśnień na temat poruszonych przez delegatów problemów udzielił p. Bartłomiej Piech – dyrektor Biura KR PZD. Poinformowałrównież zebranych o planowanej w najbliższym czasie publikacji poradnika dla prezesów zarządów ROD, opracowanego przez biuro KR PZD.
Po tych wyjaśnieniach o głos poprosił gość Zjazdu Jacek Czerniak-Przewodniczący RW SLD w Lublinie i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podkreślił, że w ogrodach i PZD działają ostatni już prawdziwi społecznicy i to dzięki ich wytężonej pracy społecznej ogrody od wielu lat funkcjonują dobrze i mogą stanowić chlubę dla miast. Tym bardziej, że zagospodarowują tereny bez udziału budżetów poszczególnych miast. Dlatego zgodnie z zasadą „po pierwsze nie szkodzić” uważa, że różne środowiska polityczne powinny przestać „majstrować” przy dobrych i sprawdzonych w życiu obowiązujących prawach. Nie może być tak, jak w tym powiedzeniu „Ojcowie – Termopile, synowie – pytają za ile?”. SLD nie zgadza się na zmiany w ustawie o r.o.d. Przekazał też życzenia pomyślności, zdrowia i dużo sukcesów w pracy społecznej.
Po zakończeniu dyskusji przewodniczący obrad p. Kazimierz Michalik odczytał adresy gratulacyjne od posła Franciszka Stefaniuka, prezydentów Zamościa, Chełma i Białej Podlaskiej oraz od starostów kraśnickiego, lubelskiego i bielskopodlaskiego.
Kolejnym punktem obrad były wybory. Do władz związkowych okręgu lubelskiego zaproponowano: do zarządu okręgowego – 37 osób; do okręgowej komisji rewizyjnej – 7 osób; do okręgowej komisji rozjemczej – 7 osób. Zebrani przy 1 głosie sprzeciwu i 1 głosie wstrzymującym się zaakceptowali w głosowaniu tę propozycję. Zgodnie z tym postanowieniem na podstawie ustalonej na konferencjach rejonowych listy kandydatów przegłosowano wybór zarządu okręgowego w Lublinie przy 3 głosach sprzeciwu i 6 głosach wstrzymujących się. Przy wyborze Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej wyboru dokonano jednogłośnie. Następnie przewodniczący Komisji Wyborczej przedstawił listę 15 delegatów zgłoszonych do udziału w Zjeździe KrajowymPZD. Propozycje wysunięte na konferencjach rejonowych zostały zaakceptowane w jednomyślnym głosowaniu.
W przerwie obrad ukonstytuowały sięzarząd okręgowy i komisje okręgowe. W skład prezydium Okręgowego Zarządu weszli: p. Stanisław Chodak – Prezes Zarządu Okręgu, p.p. Janina Dziechciaruk i Kazimierz Michalik – wiceprezesi, p. Jerzy Bodzak – Sekretarz, p. Edward Trojanowski – Skarbnik oraz czterech członków. Przewodniczącym Okręgowej Komisji Rewizyjnej wybrano p. Jana Milanowskiego, a Przewodniczącym Okręgowej Komisji Rozjemczej p. Stanisława Wyrostkiewicza. Wyniki ukonstytuowania się organów okręgowych ogłosił przewodniczący Zjazdu. Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła uchwały Zjazdu. W głosowaniu zostały one zaakceptowane jednogłośnie.
Na zakończenie obrad Zjazdu w głosowaniu przyjęty został jednomyślnie „Program działalności Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie na kadencję 2011- 2015”. Nowowybrany prezes Okręgowego Zarządu  p. Stanisław Chodak ogłosił zamknięcie obrad Zjazdu.

Prezydium Okręgowego Zarządu
PZD w Lublinie

 

 Lublin, dnia 25 czerwca 2011 r.

« Powrót