wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Apel OZD PZD - Okręg Sudecki

Strona główna

Marszałek Sejmu RP
Kluby Parlamentarne
Posłowie na Sejm RP
Okręgu Wałbrzyskiego i Jeleniogórskiego

 

APEL
VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców w Szczawnie Zdroju w dniu 19 czerwca 2011 r.

W roku bieżącym będziemy obchodzić 30 rocznicę pierwotnej ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych z 1981 roku, wyrosłej na tle ruchu Związku Zawodowego „Solidarność”. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych obowiązująca od 2005 r. jest dorobkiem i pokłosiem doświadczeń z przeszłości, z ponad 100 letniej tradycji ogrodnictwa działkowego w Polsce. Ustawa ta, podobnie jak w krajach unijnych, jest gwarantem świadczenia socjalnego państwa na rzecz swojego społeczeństwa. Na pierwszym w historii ogrodnictwa działkowego Kongresie Polskiego Związku Działkowców, który odbył się 14 lipca  2009 r. licznie reprezentowani członkowie wszystkich ugrupowań politycznych, poza PIS, szeroko poparli istnienie tej ustawy
i słuszną rację jej bytu. Zaowocowało to odrzuceniem przez Sejm RP w pierwszym czytaniu projektu ustawy PIS zmierzającego wprost do likwidacji naszego Związku, jego struktur i nacjonalizacji majątku bez odszkodowań dla Związku i działkowców.  My działkowcy uwierzyliśmy wówczas, że wreszcie nastąpił, po kilkunastu letnich atakach organów władzy państwowej na nasz Związek i nasze rodzinne ogrody działkowe, czas spokoju i stabilizacji. Niestety te nadzieje i wiara w obietnice parlamentarzystów okazały się złudne o czym dobitnie świadczy poparcie przez Marszałka Sejmu RP wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie kilku istotnych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a następnie całej ustawy. Ten stan rzeczy obradujący w dniu 19 czerwca 2011 r. VIII Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczawnie Zdroju ocenia jako nieustającą wolę organów państwowych zniszczenia Polskiego Związku Działkowców i naszych rodzinnych ogrodów i nie na rzecz użyteczności publicznej a jedynie w jedynym celu – pozyskania gruntów naszych ogrodów dla komercji, a więc dla zysku. Walka z działkowcami i z ich Związkiem trwa już 20 lat. Jak długo jeszcze środowisko działkowe na skutek tej walki będzie pozostawało w poczuciu zagrożenia ze strony państwa o przyszłość rodzinnych ogrodów działkowych? Przecież działkowcy to przede wszystkim renciści i emeryci i inne osoby o niskim statusie majątkowym. Działki dla  tych ludzi to jedyna ich radość i zdrowie. Pozbawienie działkowców możliwości użytkowania działek na dotychczasowych warunkach byłoby aktem ze strony państwa wymierzonym przeciwko milionowej społeczności.
VIII Okręgowy Zjazd  Delegatów PZD w Szczawnie Zdroju apeluje zatem o pozostawienie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w obecnym jej brzmieniu. Ten akt prawny dobrze służy nie tylko działkowcom ale i miejskim społecznościom, a także państwu ponieważ:
- jest unowocześnioną kontynuacją  ponad 100 letniej tradycji ruchu działkowego w Polsce, 
- struktury Polskiego Związku Działkowców pochodzą z demokratycznych wyborów wewnątrz związkowych,
- Polski Związek Działkowców nie korzysta z subwencji Państwa,
- nasze rodzinne ogrody działkowe  spełniają rolę rekreacyjną, integracyjną i edukacyjną dla dzieci i młodzieży
- miasta mają zapewnioną zieleń, której utrzymanie nie obciąża budżetów gmin i miast a więc stanowią darmowe stanowią zielone płuca miast
- ogródki działkowe w dużej mierze stanowią źródło uzupełniania budżetów domowych dla wielu ubogich rodzin działkowców.
Idea i znaczenie społeczne dla trwałego istnienia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zapisano w art.l - 8 tej ustawy. Przepisów tych nie zakwestionował Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i niech tak pozostanie.


        PRZEWODNICZĄCY                      PRZEWODNICZĄCY ZJAZDU
 KOMISJI UCHWAŁ I WNIOSKÓW

         Maria Klimków                                    Henryk Ziomek
              /-/                                                     /-/


Świdnica, dnia 19 czerwca 2011 r.

« Powrót