wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

STANOWISKO OZŁD w sprawie współpracy z samorządami lokalnymi.

Strona główna

STANOWISKO 
Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów
Polskiego Związku Działkowców
z dnia 17 czerwca 2011 roku
w sprawie współpracy z samorządami lokalnymi.
 


 
Uczestnicy Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów Polskiego Związku Działkowców stwierdzają, że prawidłowe funkcjonowanie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych leży nie tylko w interesie samej organizacji, ale także władz lokalnych.
Dzisiejsze rodzinne ogrody działkowe kontynuują ponad wiekową tradycję ruchu działkowego w Polsce. Od początku swego istnienia wypełniają ważne cele dla społeczeństwa. Służą zaspokajaniu potrzeb rekreacyjnych i socjalnych rodzin, sprzyjają rehabilitacji i integracji społecznej, stanowią formę wsparcia dla licznej grupy użytkowników działek.
Ogrody, jako tereny zielone wzbogacają lokalny krajobraz, tworzą przyjazne i zdrowe dla ludzi otoczenie. Są elementem miejscowego ekosystemu, przywracają przyrodzie tereny zdegradowane, co jest szczególnie ważne na obszarach poprzemysłowych i nadmiernie zurbanizowanych.
Ważną funkcję rodzinnych ogrodów działkowych zaznaczył także ustawodawca, który w ustawie z 8 lipca 2005 roku określił je jako obiekty użyteczności publicznej, nakładając jednocześnie na gminy szereg obowiązków mających zapewnić ogrodom prawidłowe funkcjonowanie, jak np. utrzymanie dróg dojazdowych do ogrodów, doprowadzenie  energii elektrycznej, wody, uwzględnienie potrzeb działkowców przy organizacji komunikacji publicznej.
Delegaci uczestniczący w Zjeździe deklarują chęć współpracy z władzami samorządowymi dla stworzenia jak najlepszych warunków dla działania i rozwoju ogrodów działkowych.
Doceniamy rezultaty, jakie już udało się osiągnąć na tym polu. Dzięki współdziałaniu Związku z gminami  istnienie ogrodów coraz częściej jest zabezpieczone właściwymi zapisami w planach i studiach odnoszących się do zagospodarowania przestrzennego. Cieszą też sytuacje gdy modernizacja i tworzenie nowej infrastruktury gminnej w postaci dróg, parkingów, podnosi komfort korzystających z działek. Każdą taką inicjatywę Związek przyjmuje z zadowoleniem i nadzieją na wypracowanie jak najlepszych porozumień na wielu płaszczyznach wspólnej działalności.
Niestety, ale nadal zdarzają się przypadki działań ze strony samorządów świadczące o braku zrozumienia roli i znaczenia rodzinnych ogrodów działkowych. Nieuzasadniona eliminacja ogrodów z lokalnego krajobrazu prowadzi w efekcie do wypaczenia roli i funkcji samorządu terytorialnego, który zamykając obywatelom dostęp do zieleni działkowej w efekcie działa przeciw swoim własnym mieszkańcom.
Z tego względu, zdaniem Zjazdu, konieczne jest prowadzenie szeregu działań dla rozwijania szeroko pojętej współpracy z samorządami. Powinna się ona odbywać na zasadach partnerskich, być korzystna dla obydwu stron, uwzględniać interesy samorządów z jednoczesnym poszanowaniem praw działkowców oraz niezależności i samodzielności Związku.
Po raz kolejny pragniemy podkreślić, że Polski Związek Działkowców nie jest zamkniętą grupą społeczną,  przeciwną komunalnym inwestycjom, hamującą rozwój miast i gmin. Tak jak wszyscy obywatele naszego kraju chcemy mieć możliwość życia, pracy i wypoczynku w miłym i przychylnym nam środowisku.

 

PRZEWODNICZĄCY                                       PRZEWODNICZĄCY
KOMISJI UCHWAŁ                                          ZJAZDU

I WNIOSKÓW

Łódź, dnia 17 czerwca 2011 r.

« Powrót