wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

STANOWISKO OZŁD w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Strona główna

STANOWISKO 
Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów
Polskiego Związku Działkowców
z dnia 17 czerwca 2011 roku
w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. 
 


Uczestnicy obrad Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów Polskiego Związku Działkowców reprezentujący ponad 46 tysięcy rodzin użytkujących działki w ogrodach okręgu łódzkiego uznają, że aktualna sytuacja Związku, wynikająca z działań organów państwowych różnego szczebla, rozmaitych inicjatyw ustawodawczych i medialnych ataków, wymaga dalszych zdecydowanych  i konsekwentnych działań wszystkich struktur PZD w obronie ustawy z 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych.
Dzisiejsze rodzinne ogrody działkowe są kontynuatorami ponad stuletniej tradycji ruchu działkowego w Polsce. Pomimo upływu lat, przemian ustrojowych i społecznych, nie zmalało ich znaczenie dla społeczeństwa.
Pozytywna rola jaką pełnią ogrody w zaspokajaniu potrzeb rekreacyjnych i socjalnych lokalnych społeczności to najważniejszy i ciągle aktualny cel przyświecający idei ogrodnictwa działkowego. Z tego też względu obecnie obowiązująca ustawa z 8 lipca 2005 roku określa ogrody przede wszystkim jako obiekty użyteczności publicznej. Przywracanie przyrodzie zdegradowanych ekologicznie terenów, wzbogacanie lokalnego krajobrazu, tworzenie przyjaznego dla ludzi otoczenia, integracja społeczna, czy wreszcie współpraca z instytucjami edukacyjnymi i organizacjami opiekującymi się potrzebującymi to najistotniejsze funkcje działek rodzinnych i elementy działalności PZD. Dlatego też bez wątpienia dalsze istnienie ogrodów działkowych jest w interesie całego społeczeństwa.
Realizacja powyższych zadań możliwa jest przy zapewnieniu dla ogrodów odpowiednich warunków prawnych. Zjazd uznaje, że aktem który najlepiej i najpełniej reguluje funkcjonowanie ROD, jest wspomniana wyżej ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Przy jej opracowywaniu oprócz parlamentarzystów brali udział także przedstawiciele Związku.
Niestety ale wygląda na to, że poparcie jej 620 tysiącami podpisów, złożonymi przez użytkowników działek w ROD  jest niewystarczające i nie brane pod uwagę  przez państwowe instytucje. Choć walka o zachowanie ogrodów i działek toczy się niemal od początku przemian demokratycznych w naszym kraju to od ponad roku obserwujemy nasilenie osobliwych działań, niektórych organów konstytucyjnych.
Wzmożone zainteresowanie sprawami ruchu ogrodnictwa działkowego przejawili zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i Najwyższa Izba Kontroli. Za najbardziej dotkliwą i przykrą inicjatywę Zjazd uważa wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o ROD.
Ze smutkiem i rozczarowaniem przyjmujemy, że autorytet Sądu Najwyższego został wciągnięty do walki z działkowcami. Wniosek Pierwszego Prezesa SN to kolejna próba zdyskredytowania Związku, udowodnienia rzekomego wyczerpania się społecznej formy organizowania się działkowców. Bulwersuje nas  także stosunek, tak szacownej i znaczącej instytucji, jaką jest Sąd Najwyższy, do działkowców, którzy stanowią ponad milionową rzeszę obywateli.  Masowy odzew naszego środowiska na wniosek z lutego 2010 roku dotyczący sześciu artykułów ustawy o ROD, to przejaw dobrej organizacji i obywatelskiej świadomości działkowców. Niestety, ale Pierwszy Prezes SN nie raczył odpowiedzieć na jakiekolwiek z wystąpień, a jego lekceważące podejście do naszego środowiska znalazło swój wyraz w rozszerzeniu pierwotnego wniosku i zaskarżeniu całej ustawy.
Działanie to Zjazd odbiera jako szczególny i bezprecedensowy przykład reakcji na mobilizację środowiska polskich działkowców i ponad 1600 apeli, wystąpień i listów w obronie ustawy. Taką radykalizację uznajemy za formę odwetu  za postawę działkowców w obronie ich fundamentalnych praw.
Dlatego też kierując się troską o zapewnienie dalszego istnienia ruchu działkowego zwracamy się do władz państwowych, parlamentarzystów ziemi łódzkiej, partii politycznych, organizacji pozarządowych i wszystkich osób, którym leży na sercu dobro ogrodów o poparcie starań w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która jest jedynym aktem prawnym skutecznie chroniącym fundamentalne prawa działkowców i dorobek kliku pokoleń Polaków.


PRZEWODNICZĄCY 
KOMISJI UCHWAŁ I WNIOSKÓW

PRZEWODNICZĄCY ZJAZDU

Łódź, dnia 17 czerwca 2011 r.

« Powrót