wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Kolegium Prezesów gm. Dopiewo i Tarnowo Podgórne w sprawie wniosku I Prezesa SN do TK

Strona główna

 


Stanowisko

Kolegium Prezesów Gminy Dopiewo i Tarnowo Podgórne z dnia 3 października 2010 roku
w sprawie zmiany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wniosku z dnia 22 lutego 2010 roku do Trybunatu Konstytucyjnego i podważenia wszystkich praw działkowców wynikających z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Z ogromnym smutkiem i oburzeniem przyjęliśmy fakt, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego najpierw sześć przepisów ustawy, a następnie całą ustawę, pod pozorem troski o „czystość" obowiązującego prawa podważa cały system stanowiący oparcie dla istnienia i rozwoju kilku tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych.

Z tymi rodzinnymi ogrodami działkowymi związana jest ogromna rzesza ludzi, którzy realizują swoje elementarne potrzeby uzupełnienia wyżywienia, wypoczynku, rekreacji, a także poprzez ruch na świeżym powietrzu utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Te setki tysięcy ludzi w całej Polsce z całą pewnością nie należą do najzamożniejszych, a zatem to działanie skierowane jest przeciwko tym mniej zamożnym, przeciwko emerytom i rencistom, przeciwko tym, którzy są najsłabsi i mają najmniejszą możliwość bronienia się, bronienia swoich praw.
Ogrody działkowe zakładane były na terenach stanowiących małą wartość rolniczą, i poprzez ogromny nakład pracy i środków zmienili te tereny w piękne ogrody, które służą nie tylko działkowcom, ale również całym społecznościom lokalnym.


Jak mamy rozumieć fakt zakwestionowania istniejącej i obowiązującej od pięciu lat ustawy, która przechodząc całą drogę legislacyjną, Sejm, Senat, Prezydent, została uchwalona, gdyż nie dopatrzono się żadnej niezgodności z Konstytucją i nagle okazuje się, że nie tylko pojedyncze przepisy, ale ustawa w całości jest przez Pana Prezesa kwestionowana. Czy nie jest to tylko nieustający ciąg podejmowanych kroków zmierzających do wyrugowania działkowców z użytkowanych przez nich ogrodów i likwidacji Związku ?

Czy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego nie ma na celu przekreślenia całego dorobku wypracowanego przez kilka pokoleń polskich działkowców? Jeśli tak, to trudno nam uwierzyć, aby w taki sposób naczelne organy demokratycznego państwa skorzystały ze swoich konstytucyjnych uprawnień przyczyniając się do skrzywdzenia setek tysięcy polskich obywateli. Eksponowana przez wszystkich rządzących, obecnie i w przeszłości koncepcja budowy w Polsce społeczeństwa obywatelskiego okazała by się wówczas czystą fikcją.

Członkowie Kolegium

Sierosław, dnia 3 października 2010r.

 

 

 

 

 

« Powrót