wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Pismo działkowców ROD we Wrocławiu w obronie Ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005r.

Strona główna



 Trybunał Konstytucyjny
Warszawa

 
My działkowcy rodzinnych ogrodów działkowych we Wrocławiu, uczestnicy szkolenia w dniu 13 października 2010r. jesteśmy zaniepokojeni i stanowczo się sprzeciwiamy inicjatywie i-go Prezesa Sądu Najwyższego RP w sprawie złożonego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niezgodne z Konstytucją RP przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005r., które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania ogrodów działkowych, Polskiego Związku Działkowców, a przede wszystkim dla indywidualnego działkowca.


Uznanie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, za niezgodną z Konstytucją RP, lub usunięcie z ustawy zasadniczych przepisów, jak tego żąda I Prezes Sądu Najwyższego doprowadzi do:
- pozbawienia działkowców ich samorządnej i samodzielnej organizacji, jaką jest Polski Związek Działkowców,
- obalenia samorządności poprzez usunięcie zapisów dotyczących ustanawiania w drodze uchwały bezpłatnego i bezterminowego prawa użytkowania działki, a tym samym uzyskania tytułu prawnego do działki,
- utraty prawa własności działkowca do obiektów, urządzeń i nasadzeń na działce, a tym samym prawa do odszkodowania za pozostawiony majątek na działkach w przypadku likwidacji ogrodu. Jest to próba wywłaszczenia działkowców z tego co na działkach stanowi ich prywatną własność, chronioną przecież konstytucyjnie, a przeniesienia jej na własność gminy lub Skarbu Państwa.
- pozbawienie działkowców prawa do terenów zastępczych w przypadku likwidacji ogrodu i usuwanie działkowców bez odszkodowań za pozostawione urządzenia i nasadzenia na działkach spowoduje możliwość szybkiej likwidacji ogrodów działkowych w miastach i bezproblemowe przeznaczenie terenów na inne cele, najczęściej pod komercje i potrzeby deweloperów.

Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego godzi w ustawowe prawa działkowców, tę skromniejszą grupę społeczną, a świadomie popiera ludzi majętnych, zdolnych do prowadzenia prywatnych interesów.
Niezależnie od społecznych aspektów tego wniosku należy wziąć pod uwagę dążenia do likwidacji setek hektarów terenów zielonych w mieście i zabetonowanie ich, co także jest w sprzeczne z ochroną środowiska naturalnego.

 

Wrocław, dnia 13 października 2010r.

 


 

« Powrót