wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD "Przylaszczka" w Starachowicach

Strona główna

STANOWISKO
Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przylaszczka” w Starachowicach w dniu 25 kwietnia 2010r.
w sprawie wniosku I-go Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 lutego 2010 r.

Walne Zebranie uważa, że wniosek I- go Prezesa Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jest ewidentnym zamachem na prawa nabyte przez działkowców do własności znajdujących się na działkach nasadzeń, urządzeń i obiektów, które zostały przez nich sfinansowane.
Z pełnym poszanowaniem dla obowiązującego prawa, zgodnie z jego postanowieniami, działkowcy na przydzielonych w użytkowanie działkach zagospodarowywali je w przeświadczeniu, że mają gwarancję prawną posiadania własności oraz, że nie zaistnieje nic co mogłoby podważyć czy zniweczyć dorobek osiągnięty niemałymi wyrzeczeniami.
Uważa również, że gdyby w zapisach ustawowych o ogrodnictwie działkowym była informacja o własności gminy czy Skarbu Państwa do nasadzeń, urządzeń i obiektów sfinansowanych przez działkowców, to najpewniej nie istniałoby w Polsce ogrodnictwo działkowe.
Ponadto uważa, że w ustawowo ujętym ogrodnictwie działkowym w Polsce nie ma „własności podzielonej”, którą wykazał. Wnioskodawca, z tego powodu, że zapisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jednoznacznie określają, że rzeczy związane trwale z gruntem inne należą do działkowców i inne do Polskiego Związku Działkowców.
Nie zgadza się także na rozdzielenie czy likwidację zależności członkostwa z użytkowaniem działki, bo jej brak prowadziłby do likwidacji wspólnego działania samorządu działkowców, a co najmniej rozbiło zintegrowane środowisko działkowe, a nawet mogłoby stać się przyczyną zapaści organizacyjnej ogrodu. Nie może być w danym ogrodzie różnorodnych form przynależności i zróżnicowanego prawa do działki, a to dlatego, że tylko takie same prawa i obowiązki dla wszystkich działkowców, a także taka sama odpowiedzialność, dają gwarancję właściwego zintegrowania się somorządnej społeczności ogrodowej.

Przewodniczący Walnego Zebrania
/-/ Edward Kuźdub

Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków
/-/

Starachowice, 25 kwietnia 2010 r.

 

« Powrót