wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Zima na działce

Strona główna

Rośliny nie lubią śniegu - Zima na działce

Na śnieg narzekają służby miejskie, kierowcy, przechodnie i... działkowcy. Gruba  warstwa białego puchu w ogródku może i wygląda malowniczo, ale przede wszystkim zwiastuje kłopoty.
Piotr Szarek, instruktor ogrodniczy, nie ma wątpliwości: zbyt wiele śniegu szkocki roślinom.
- Pod grubą pokrywą jest dużo wilgoci, a gleba nie jest dostatecznie zamarznięta. Następuje tzw. wyparzenie. Rośliny silniej oddychają. W efekcie duszą się, a to jest przyczyną różnorodnych chorób, np. pojawia się pleśń śniegowa - tłumaczy P.Szarek*.
Równie groźny jest lód. gdyż jego skorupa nie przepuszcza powietrza To szczególnie niebezpieczna sytuacja dla roślin zimozielonych: trawników, iglaków. Ponadto czapy śniegu zalegające na drzewach mogą być przyczyną ich deformowania i łamania gałęzi. Najlepiej pamiętać więc o tym, by strząsnąć puch, a jeszcze przed zimą o obwiązaniu roślin.
- Należy zapomnieć o używaniu soli na działce - przestrzega Piotr Szarek. - Jest niezwykle szkodliwa Jak dalece? Niech świadczy o tym fakt, że latem niektórzy sypiają w miejscach, w których nie chcą. aby coś urosło. Sól wypala roślinność.
Za długo utrzymujący się śnieg bywa problemem, ale gdy zacznie gwałtownie topnieć, pojawią się następne kłopoty. Nadmiar wody zaleje korzenie, rośliny zaczną się dusić, a to zwiastuje skromniejsze plony. Działkowicze muszą się także liczyć z uciążliwymi podtopieniami ogródków.
Kiedy aura się poprawi i właściciele działek będą mogli oszacować rozmiar strat? Niestety, na pewno jeszcze nie teraz. Jak informuje szczecińskie Biuro Prognoz Meteorologicznych, w najbliższych dniach nie przewiduje się intensywnych opadów śniegu, za to może się pojawić mżawka. Temperatura powietrza będzie się utrzymywać w granicy zera stopni. Za klika dni wróci zima. Od niedzieli będzie chłodniej o kilka stopni.  We wtorek znów ma być więcej śniegu. Na horyzoncie nie widać gwałtownego ocieplenia.


*Informacji redakcji udzielił Piotr Szarek- instruktor etatowy

Kurier 17 lutego 2010

 

« Powrót