wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

"Zielony Poznań 2009"

Strona główna

Działkowcy w konkursie „Zielony Poznań 2009”

       XVI edycja konkursu „Zielony Poznań 2009” zorganizowanego przez Urząd Miasta pod patronatem prezydenta Ryszarda Grobelnego, przy współudziale OZ PZD, zastała zakończona. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Poznań miastem zieleni i kwiatów”. Zieleń i kwiaty nie tylko nadają miastu piękno, ale tworzą swoisty mikroklimat, a także pozwalają lepiej zrozumieć naturę. Chronią powietrze przed zanieczyszczeniami, tłumią hałas, niwelują przykre zapachy, chronią zasoby wodne, a w okresie letnim obniżają także temperaturę otoczenia. W Poznaniu tereny zielone zajmują powierzchnię 75 km2, co stanowi około 30% całego obszaru miasta. Bardzo ważnym składnikiem zieleni miejskiej, zajmującym 12% powierzchni, są tereny wypoczynkowo-rekreacyjne w 90 Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
         W 2009 roku konkurs „Zielony Poznań” rozpoczął się w maju na terenie Parku Wilsona kiermaszem wielu wystawców, którzy oferowali sprzęt i akcesoria ogrodnicze, nawozy, nasiona oraz rośliny do upiększenia ogrodów, działek i balkonów. Stoisko kiermaszowe Polskiego Związku Działkowców zorganizowane pod hasłem „Chcesz działkę przyjdź do nas” obsługiwali instruktorzy  działający przy Okręgowym Zarządzie PZD w Poznaniu. W czasie trwania imprezy udzielano fachowych porad dotyczących działek na terenach ROD oraz informacji o aktualnej sytuacji Związku.
       Obiekty konkursowe  były zgłaszane i oceniane w pięciu kategoriach; ogrody przydomowe, zieleńce, pasy zieleni, balkony i działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Konkurs zgodnie z regulaminem odbywał się w dwóch etapach. Wyjątkowo w kategorii działek na terenie ROD ze względu na bardzo dużą ilość zgłoszeń przeprowadzono wcześniejsze eliminacje. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 2-5 działek w zależności od ilości zgłoszeń z poszczególnych ROD, a przeglądy – lustracje na tym etapie dokonywały zespoły złożone z instruktorów OZ PZD. Do drugiego etapu wybrano 17 najładniejszych działek, z których laureatów konkursu wyłaniali przedstawiciele Urzędu Miasta, Katedry Terenów Zieleni i Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, a także Polskiego Związku Działkowców. Należy dodać, że w tym doborowym gronie uczestniczyła również nasza koleżanka Agnieszka Krzymińska z Kolegium Redakcyjnego „działkowca”.
       Laureatami XVI edycji konkursu „Zielony Poznań 2009” w kategorii działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych zostali:
- I miejsce – Aleksandra i Marian Matuszewscy z ROD im. A. Paszkowiaka,
- II miejsce – Halina i Stanisław Paterkowie z ROD „Sypniewo”,
- III miejsce – Barbara Francuszkiewicz w ROD „Relaks – Umultowo”.
        Popularna i ceniona przez mieszkańców Poznania impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym niech świadczą poniższe liczby. W XIV edycji w 2007 roku udział wzięło 2744 działkowców z 56 ROD, w XV edycji w 2008 roku 3171 działkowców z 56 ROD, a w XVI edycji w 2009 roku uczestniczyło 3524 działkowców z 55 ROD.
       Uroczyste zakończenie i podsumowanie XVI edycji konkursu „Zielony Poznań 2009” odbyło się w Sali Białej Urzędu Miasta. Swą obecnością zaszczycili je Prezydent Tomasz Kayser oraz senator Jadwiga Rotnicka, którzy wręczyli laureatom nagrody, upominki oraz okolicznościowe dyplomy. Prezydent jako gospodarz imprezy podsumował przebieg konkursu i podziękował  jego, licznie biorącym udział, uczestnikom, a w szczególności działkowcom z Polskiego Związku Działkowców. Przedstawił korzyści wynikające dla miasta i jego mieszkańców z konkursu „Zielony Poznań”, po czym zaprosił gości na poczęstunek do Sali Błękitnej Urzędu Miasta. W części artystycznej wystąpili soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu.
        Spotkanie Prezesów ROD, w którym również uczestniczył Prezydent Tomasz Kayser, oraz zaproszonych gości celem podsumowania udziału działkowców w konkursie odbyło się w Domu Działkowca ROD im. J. Mazurka. Część artystyczną uświetnił, dając uczestnikom uroczystości duchową ucztę, zespół muzyczny seniorów „Łazarski Krąg” pod kierownictwem Lidii Domichowskiej i Winicjusza Chudzińskiego. Wykonanie przez byłych zawodowych artystów znanych i lubianych melodii z naszych młodych lat na długo pozostanie w pamięci działkowców.
Należy podkreślić, że dzięki wsparciu sponsorów w tym konkursie nie było przegranych. Każdy uczestnik konkursu za włożony trud codziennej dbałości o własne otoczenie uhonorowany został nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu ogrodniczego, nawozów lub literatury fachowej.
       Warte odnotowania jest, że wzorem poznańskich samorządowców podobne imprezy, choć na mniejszą skalę, są organizowane w gminach Pobiedziska - o nazwie „Najładniejsza Zielona Zagroda” oraz w Czerwonaku pod nazwą „Piękna Zielona Gmina”. Również ważny odnotowania jest fakt, że Przewodniczący Związku Miast Polskich, a jednocześnie Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Jan Marek Stachowiak to znani i lubiani przez działkowców samorządowcy, którzy są z nami na wszystkich ważniejszych uroczystościach organizowanych przez PZD. Wspomnieć można choćby I Kongres Polskiego Związku Działkowców, gdzie Prezydent Ryszard Grobelny był owacyjnie na stojąco witany i oklaskiwany. Samorządowcy byli również z nami na uroczystym sadzeniu Drzewka Kongresowego.
      Konkurs „Zielony Poznań” to impreza godna naśladowania. Jest to wzorcowy przykład współpracy i integracji władz samorządowych ze społecznością lokalną, w tym z działkowcami. Powyższa impreza nie tylko upiększa miasto, ogrody i działki dając wymierne efekty, ale także pobudza i mobilizuje świadomość społeczną. Dzięki pracowitości i aktywności działkowców konkurs „Zielony Poznań” ma pozytywny wpływ na rzecz utrzymania dotychczasowych i tworzenia nowych terenów zielonych w naszym mieście. Coraz liczniejszy udział działkowców w konkursie to efekt poprawy warunków życia, rekreacji i wypoczynku społeczeństwa.

Instruktor krajowy Społecznej Służby Instruktorskiej PZD
Stanisław Frohmberg

« Powrót