wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO G. Schetyny (1.12.2009)

Strona główna

Warszawa, 1 grudnia 2009 r.

Pan Poseł
Grzegorz Schetyna
Przewodniczący
Klubu Parlamentarnego
Platformy Obywatelskiej

Szanowny Panie Przewodniczący,

       Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców, reprezentująca blisko milion polskich działkowych rodzin, otrzymuje w ostatnim czasie niepokojące sygnały świadczące o pracach w Klubie Parlamentarnym Platformy Obywatelskiej nad poważną zmianą ustawy z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Te informacje wywołują zdziwienie i dezorientację wśród działkowców, gdyż doskonale pamiętają, że to głównie dzięki PO udało się przegłosować w Sejmie odrzucenie w pierwszym czytaniu wyjątkowo szkodliwego projektu ustawy o ogrodach działkowych opracowanego przez posłów PiS. Nasze środowisko miało szczerą nadzieję, że po odrzuceniu tego projektu, politycy zaprzestaną gnębić działkowców swoimi propozycjami i pozwolą im wreszcie wypoczywać i pracować w spokoju na działkach. Wszak stanowisko polskich działkowców jest powszechnie znane wśród polityków, którzy wiedzą, że ponad 619 tys. działkowców złożyło swój podpis pod apelem o zachowanie w obecnym kształcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Wierzymy, że ten znaczący głos zostanie w końcu uszanowany.        

Panie Przewodniczący,

      Powyższe stanowisko zostało w pełni potwierdzone przez Kongres Polskiego Związku Działkowców, który w lipcu br. odbył się po raz pierwszy w 110-letniej historii polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego. Niemal 2600 delegatów, reprezentujących milionową rzeszę działkowców, jednoznacznie wypowiedziało się w najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości ogrodów i Związku. Hasła Kongresu - „Nasza ustawa – tradycja i przyszłość ogrodów” oraz „Związek to my - milion polskich działkowców” - stanowią kwintesencję powszechnego poglądu działkowców. Jednocześnie Kongres wystąpił z prośba o partnerski stosunek do PZD oraz współdziałanie i konstruktywny dialog przy każdej inicjatywie mającej znaczenie dla działkowców, ich ogrodów i Związku. Dlatego nasze środowisko z zadowoleniem przyjęło stanowisko Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej z 5 maja br. w sprawie ogrodów działkowych, w którym zapewniono, że „wszystkie potencjalne, gruntowne zmiany ustawy o ROD będą przed ich w wprowadzaniem, konsultowane z środowiskiem działkowców”.
      Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada PZD czuje się zobowiązana postawić zasadnicze pytanie - czy w ramach Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej prowadzone są jakiekolwiek prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi ogrodów działkowych, a w szczególności nad zmianą powszechnie popieranej przez działkowców ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych?
      Jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie pozwoli rozwiać niepotrzebne wątpliwości nurtujące polskich działkowców, którzy liczą na spokój i możliwość korzystania z działek razem ze swoimi rodzinami.


Z poważaniem,
Prezes
KR PZD
mgr inż. Eugeniusz Kondracki

« Powrót