wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

OZ Poznań

Strona główna » 

Prezydent (miasta) zasadził Drzewko Kongresowe

Od 30 października drzewko kongresowe Robinia psudoacacia ‘Tortuosa’ upamiętnia w poznańskim Rodzinnym Ogrodzie Działkowym imienia 2 Armii Wojska Polskiego Pierwszy Kongres PZD – najważniejsze wydarzenie życia Związku. Robinię akacjową – czyli drzewko nie do pokonania – zasadził prezydent Poznania Ryszard Grobelny, przewodniczący Związku Miast Polskich, który 14 lipca z kongresowej trybuny występował w obronie działkowców i ustawy o ROD.

W sadzeniu drzewka „pomagali” m.in. poseł Stanisław Kalemba, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Miasta Poznania Jan Marek Stachowiak oraz dr Zdzisław Śliwa - organizator tej uroczystości, prezes Okręgowego Związku Działkowców, a jednocześnie prezes Zarządu ROD im. 2 Armii WP. W uroczystości licznie wzięli udział uczestnicy Kongresu oraz działkowcy Ogrodu. Wydarzenie relacjonowały lokalne media.

Rozpoczynając uroczystość prezes OZ PZD przypomniał pamiętne lipcowe chwile, kiedy to działkowcy polscy jednoznacznie i dobitnie wypowiedzieli się za jednością Związku, za ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych i za obroną ogrodów działkowych. Uzasadnił powody decyzji Prezydium OZ PZD o wyborze ROD im. 2 Armii WP jako miejsca, w którym posadzono symboliczne drzewko przypominając, że ogród zebrał największą liczbę podpisów w obronie ustawy o ROD w okręgu poznańskim, w latach 2007 i 2008 zwyciężył w okręgu w konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy Roku”, a w 2008 został laureatem konkursu krajowego. W tym ogrodzie oddano działkę w użytkowanie Stowarzyszeniu Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących. Ogród współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób z chorobą Alzheimera oraz Domem Dziecka przy ul. Swoboda.  Wreszcie ogród znajdował się wśród tych ogrodów, dla których z uwagi na nieuregulowaną sytuację prawną i roszczenia osób trzecich, wejście w życie ustawy proponowanej przez posłów PiS oznaczałoby niechybną zagładę.

Prezydent Ryszard Grobelny zapewnił działkowców, że nie ma zagrożenia całkowitej likwidacji ogrodów działkowych w Poznaniu. Ogrody likwidowane będą tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne do rozwoju infrastruktury miasta, a likwidacje odbywać się będą w poszanowaniu przepisów ustawy o ROD. Miasto będzie dążyć do pozyskania nowych terenów, na których będzie można założyć nowe ogrody.

 


Poseł Stanisław Kalemba przypomniał działkowcom, że sukcesem roku było też obronienie słusznych praw działkowców zagrożonych nowelizacją specustawy drogowej oraz praw zapisanych w prawie budowlanym do zwolnienia działkowców z obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę altan. Dzięki zdecydowanej postawie między innymi parlamentarzystów PSL także i te ostateczne rozstrzygnięcia okazały się dla działkowców korzystne. Poseł pogratulował działkowcom ich determinacji w obronie Polskiego Związku Działkowców i swoich ogrodów oraz życzył spokoju w uprawie działek, by nieroztropnymi działaniami nikt nie zakłócał ludziom ich radości z uprawy działki.
- Nie będzie też uwłaszczenia działek na rodzinnych ogrodach działkowych według pomysłu PiS – dodał Zdzisław Śliwa. Odrzucając zły projekt ustawy Sejm uszanował wolę działkowców wyrażoną w czasie Kongresu i oddalił tym samym ich obawy o utratę ogrodów, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Poznań. Za taką postawę należą się podziękowania wszystkim posłom, którzy 16 lipca odrzucili projekt PiS i stworzyli warunki do spokoju na działkach.

Opracowali:
Andrzej Górczyński
i  Zdzisław Śliwa

« Powrót