wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Włocławskie ogrody pod sztandarem

Strona główna »  » 

WŁOCŁAWSKIE OGRODY OKRĘGU TORUŃSKO-WŁOCŁAWSKIEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW POD SZTANDAREM


        Na placu w cieniu katedralnych wież odbyły się wspaniałe uroczystości działkowców Ziemi Kujawsko-Pomorskiej. Wzbogacili się o sztandar związkowy.
Odbyły się też dni działkowców okręgu toruńsko-włocławskiego.
        Już od godzin porannych na placu przed katedrą krzątali się pierwsi działkowcy – społecznicy, organizatorzy uroczystości. Słońce coraz bardziej przedzierało się pomiędzy wieżami katedry a plac stawał się bardziej uroczysty.
         Początek uroczystości zaplanowano na godzinę dziesiątą. Jednak już godzinę wcześniej gromadzili się liczni działkowcy ich rodziny i sympatycy. Przyjeżdżają wypełnione po brzegi autobusy z Grudziądza, Torunia i Chełmna. Nad głowami uczestników powiewają flagi związkowe o barwach żółto-zielonych. Dla maluchów nie zabrakło małych związkowych chorągiewek, a ogrody reklamowały swoją obecność barwnymi tablicami.
          Wśród uczestników rozprowadzane są: gazeta okolicznościowa, jednodniówka okręgu toruńsko-włocławskiego PZD pt. „Kujawskie ogrody pod sztandarem” oraz plakietka upamiętniająca uroczystości.
Przybyły poczty sztandarowe PZD z Grudziądza i Chełmna.

         Uroczystość działkowców uświetniły jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej wraz  ze swoimi sztandarami. Przybyła 40-osobowa orkiestra reprezentacyjna powiatu lipnowskiego, która umilała czas wyczekiwania na rozpoczęcie uroczystości.
          Na wieży katedry wybija godzina dziesiąta. Jest Prezes Polskiego Związku Działkowców  Pan Eugeniusz Kondracki, posłowie na czele z Jerzym Wenderlichem, grupa samorządowców z Prezydentem Miasta Włocławka Panem Andrzejem Pałuckim i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Włocławka  Panią Wandą Muszalik, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz różnych instytucji zawsze życzliwie nastawionych dla działkowców.
          Plac wypełniony po brzegi, przyozdobiony jakby tęczą o barwach żółto-zielonych Polskiego Związku Działkowców, orkiestra gra hymn państwowy a działkowcy wciągają na maszt flagę biało-czerwoną. Chwila bardzo wzniosła. Prezydent miasta Włocławka przekazuje Prezesowi Krajowej Rady PZD symboliczny klucz od bram miasta. Odczytano uchwałę Krajowej Rady PZD o nadaniu sztandaru oraz akt erekcyjny po czym nastąpiło wbijanie trzydziestu pamiątkowych gwoździ w drzewiec wśród których umieszczono szczególny gwóźdź o treści: „14 lipca – I Kongres PZD. Warszawa – zwycięstwo” a także wpisy do Księgi pamiątkowej.

Następnie Prezes Krajowej Rady PZD w towarzystwie chrzestnych sztandaru Pani Barbary Ostrowskiej i Pana Franciszka Przybylskiego w krótkich słowach przestawił rolę jaką spełnia sztandar w środowisku działkowców i przy melodiach orkiestry dokonał wręczenia.

          Uczestnicy uroczystości wypełnili katedrę, grała orkiestra, organy i śpiewał włocławski chór „Lutnia”. Odprawiono uroczystą Mszę Św. w intencji Polskiego Związku Działkowców i poświęcono sztandar, tradycyjny bochen chleba oraz kosze ze zbiorami działkowymi.
         Po uroczystościach katedralnych działkowcy formują pochód i maszerują przez główne ulice włocławskie. Pochód prowadzi orkiestra, poczty sztandarowe oraz oddziały Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Wszyscy uczestnicy uroczystości uważają za punkt honoru iść w barwnym pochodzie, jest potężny, różnokolorowych, długi  i robi wrażenie. Przechodnie zatrzymują się i biją brawa. Taki pochód dociera do hali sportowej.

          Hala sportowa wypełnia się po brzegi. Wprowadzono sztandary związkowe, uczestnicy uroczystości chwilą ciszy uczcili górniczą tragedię. Po chwili hejnalista gra hejnał Włocławka. Starostowie dożynek: Pani Marianna Pilich i Pan Heliodor Kobielski w towarzystwie dzieci ubranych w stroje kujawskie wręczają tradycyjne kosze dożynkowe z plonami działkowymi zacnym gościom. Głos zabiera Prezes Krajowej Rady PZD Pan Eugeniusz Kondracki, podkreśla wielkie osiągnięcie, jakim jest obrona ogrodów działkowych i  I ogólnopolski Kongres Polskiego Związku Działkowców, w wyniku czego Sejm odrzuca niekorzystny dla działkowców nowy projekt ustawy o ogrodach działkowych. Wyraził również pragnienie, by działkowcy nie musieli stale od kilku lat bronić ogrody przed zaborem na inne cele, więcej mogli się cieszyć swoimi pięknymi działkami. Prezydent miasta Włocławka Pan Andrzej Pałucki jako gospodarz podkreślił wzorową organizację uroczystości i zadeklarował tak jak do tej pory życzliwą współpracę i troskę o istnienie ogrodów działkowych. Występowali również posłowie: Pan Jerzy Wenderlich i Pan Marek Wojtkowski oraz samorządowcy okręgu toruńsko - włocławskiego. Wszyscy zgodnie życzyli działkowcom, by ich ogrody rozwijały się i stawały się coraz piękniejsze.
          Prezes Okręgowego Zarządu PZD Pan Edward Śmigielski w swoim wystąpieniu skierował apel do wszystkich przyjaciół, do posłów, do wszystkich ludzi dobrej woli, aby, jeżeli będzie potrzeba przyłączyli się do działkowców i ich bronili. Przytoczył słowa Adama Asnyka:
„Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść, bo w nich się święty ogień żarzy i miłość ludzka stoi tam na straży.”
        Po oficjalnych wystąpieniach prowadzący uroczystości Wiceprezes Toruńsko – Włocławskiego Okręgowego Zarządu PZD Pan Ryszard Chodynicki, który doskonale kierował przebiegiem uroczystości, poinformował zebranych, że na ręce Prezesa OZ PZD wpłynęły pisma gratulacyjne spośród których odczytał list Wicemarszałek Sejmu RP Pani Ewy Kierzkowskiej z „zapewnieniem ochrony ogrodów przed próbami ich likwidacji”. Po czym nastąpiły wyróżnienia dla najlepszych. Prezes Krajowej Rady udekorował odznakami Za zasługi dla Polskiego Związkowców Działkowców - 8 osób a Złotymi Odznakami Zasłużonego Działkowca – 9 osób. Prezes okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD za udział w konkursach okręgu wręczył najlepszym działkowcom i ogrodom 16 pucharów i 17 dyplomów. Ponadto uhonorował 32 osoby medalami pamiątkowymi wydanymi z okazji uroczystego wręczenia sztandaru.
         Uroczystości uświetniły piękne występy z Włocławskiego Centrum Kultury: zespołów „Kujawy”  i „Classic”. Na stadionie występowała Kapela spod Kowala oraz zespoły folklorystyczne „Smólnik” i  „Wrzos” a całość muzyczną uzupełniał zespół „Agnus”.
        Nie zabrakło tradycyjnej grochówki oraz wiejskiego chleba ze smalcem a wszyscy uczestnicy uroczystości działkowych bawili się na placu sportowym do późnego wieczora. 
 
(Tekst: Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego
Polskiego Związku Działkowców  - Edward Śmigielski)

« Powrót