wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Sztandar, nowe władze i życzliwi parlamentarzyści

Strona główna

Sztandar, nowe władze i życzliwi parlamentarzyści

 

PIŁA. Sobota w pilskim MDK należała do działkowców i ich przyjaciół. Wśród pięknych, kwiatowych dekoracji prosto z ogrodów działkowych Piły, Ujścia i Wronek odbył się tam IX Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Zjazd historyczny, ponieważ w trakcie uroczystości prezes PZD wręczył pilskiemu okręgowi sztandar związkowy.

Z jednej strony sztandaru na czerwonym tle umieszczono herb związkowy, z drugiej, na żółto-zielonym, w części centralnej - pilskiego jelenia. Na drzewcu - ryngrafy fundatorów. - Ten sztandar ma stanowić o przywiązaniu działkowców do tradycji, kultury związku i o dążeniu do wspólnie obranego celu, jakim jest szacunek i pielęgnacja ojczystej przyrody- podkreślano podczas ceremonii nadania.


Delegaci zjazdu oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. samorządowcy z całego byłego województwa pilskiego, parlamentarzyści ziemi pilskiej i przedstawiciel marszałka województwa dokonali symbolicznego wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru jako znaku przynależności i odpowiedzialności za jego obronę. Jako pierwszy gwóźdź wbił prezes Polskiego Związku Działkowców, Eugeniusz Kondracki.

* * *
Po uroczystym wręczeniu sztandaru prezesowi Okręgowego Zarządu PZD Marianowi Praczykowi oraz poswięceniu, nastąpiła ceremonia uhonorowania działkowców odznaczeniami związkowymi.
Odznakę 'Za Zasługi Dla PZD' otrzymali: Bernadeta Górna, Andrzej Kierzkowski, Józef Niewczas, Jacek Janicki, Stanisław Łój, Włodzimierz Robaszewski, Łucjan Bartosch, Jolanta Elicka, Grażyna Sierakowska, Jan Lijewski, Anna Żółtowska, Jacek Gursz i Kazimierz Kosmatka.
Złotą odznaką 'Zasłużony Działkowiec' wyróżnieni zostali: Aleksander Manikowski, Zygmunt Bielacki, Ryszard Kukawka, Ryszard Rykała, Marian Ostaszewski, Stanisław Kornacki, Zofia Rogulska, Bonifacy Krakowski, Zenon Wróblewski, Lech Ozimina, Jan Dreczka oraz Stanisław Ślebioda.
Część uroczystą zjazdu zamknęły przemowy gości i wpisy do złotek księgi sztandaru opatrzonej cytatem: Sztandar Polskiego Związku Działkowców jest symbolem związku, jego idei i celów, zawartych w statucie PZD, a także historii ruchu działkowego w Polsce.


W dyskusji, jaka odbyła się w części roboczej IX Zjazdu akcentowano pomoc finansową Krajowej Rady PZD dla ogrodów dotkniętych powodzią (sprawa dotyczyła głównie ogrodów z Wronek, a pomoc okazała się nieoceniona, ponieważ w żadnej państwowej puli pieniędzy na likwidacje skutków powodzi w ogrodach działkowych nie przewidziano). Dyskutowano także m.in. o ubezpieczeniach działkowców, funduszu samopomocowym i inwestycjach w ogrodach, m.in. wierceniu studni i elektryfikacji. Poruszano także sprawę zamachu na ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych i na cały system ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Delegaci docenili piękne, pełne życzliwych słów przemowy, wygłaszane w trakcie zjazdu przez zaproszonych gości. SLD i PSL popiera sprawy działkowców, tak samo czynią parlamentarzyści z PO, ale indywidualnie. Dlatego delegaci uznali, że już czas, by jeszcze przed wyborami opowiedział się cały klub Platformy czy jest za, czy przeciw ogrodnictwu działkowemu w Polsce.

* * *
W trakcie zjazdu dokonano wyboru nowych władz okręgowego zarządu. Na stanowisku prezesa - bez zmian - Marian Praczyk, wiceprezesi: Maria Fojt (bez zmian) oraz Ryszard Kukawka (dotychczasowy sekretarz). Skarbnikiem został Brunon Semrau, a sekretarzem - Andrzej Kierzkowski. Komisji rozjemczej przewodzić będzie Jarogniew Skrzypczak, natomiast komisji rewizyjnej- Mieczysław Gumny.
Delegatami na zjazd krajowy zostali: Marian Praczyk i Maria Fojt (Piła), Ewa Zawłocka (Wągrowiec), Zygmunt Czarny (Trzcianka), Edward Mamet (Wronki, Adam Daszkowski (Chodzież) i Jan Lijewski (Rogoźno).

Prezes PZD, Eugeniusz Kondracki nie szczędził ciepłych słów pod adresem działaczy Okręgowego Zarządu w Pile. Zaprosił gości i delegatów na II Kongres Polskiego Związku Działkowców, który odbędzie się w Warszawie 22 września.

(acz)

 

artytuł zamieszczony na portalu: dzienniknowy.pl

« Powrót