wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Okręgowe Dni Działkowca w Darłowie.

Strona główna

Okręgowe Dni Działkowca w Darłowie.


 
Z inicjatywy Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Baszkowicach i Okregowego Zarządu PZD w Koszalinie od 21-24 lipca 2011 na rynku miejskim przed ratuszem w Darłowie miało miejsce kilka uroczystości promujacych osiągniecia instytucji pracujących na rzecz zdrowej żywności w naszym województwie.Inicjator i główny organizator mgr inż. Wiesław Osmólski-dyr.oddz.w Koszalinie wespół z Okręgowym Zarządem Polskiego Zwiazku Działkowców, miejscowymi działaczami w te deszczowe dni na przemian z krótkimi przejaśnieniami zorganizowali w Darłowie:
- II Wystawę Rolno-Rybacką
- Okręgowe Dni Działkowca.
23 lipca na darłowskim rynku przed ratuszem rozpoczął się dwudniowy jarmark w ramach którego odbywała się:
- II Wystawa Rolno-Rybacka,
- Jarmark agroturystyczny.
Z tej okazji uczestnikom, wystawcom i mieszkańcom miasta prezentowały się zespoły ludowe, oferowano sprzedaż pamiatek oraz produktów lokalnych i regionalnych. Odbywały się konkursy kulinarne na najsmaczniejsze potrawy z ryb. Tym imprezom towarzyszyła wystawa plonów darłowskich ogrodów działkowych. Jedną ze znaczących imprez II Wystawy Rolno-Rybackiej w Darłowie były Okręgowe Dni Działkowca. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ogrodów działkowych z terenu byłego woj. koszalińskiego.Przybyli na obchody Dni Działkowca senator RP Piotr Zietarski, poseł RP Jan Kuriata, Jan Krawczuk - czł. zarządu województwa zachodniopomorskiego, starosta powiatu sławneńskiego - Wojciech Wiśniowski, burmistrz m. Darłowa - Arkadiusz Klimowicz. Gospodarz miasta przeprosił zebranych za ulewny deszcz przyrzekając, ze następny dzień będzie słoneczny. Powitał zebranych, przedstawił program obchodów i poprosił gości o zabranie głosu - senatora Ziętarskiego i posła Kuriatę oraz prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Koszalinie a zarazem prezesa ROD "Zjednoczenie” w Darłowie - Stanisława Suszka. Z racji niepogody po krótkim wstępie charakteryzujacym stan ruchu działkowego w okręgu koszalińskim prezes przystapił do ogłoszenia wyników konkursu pn. "Najlepszy ROD w Okręgu w 2011 r.”. Specjalnie powołane zespoły lustracyjne, składające się ze społecznych instruktorów ogrodnictwa przeprowadziły oceny ogrodów, które zgłosiły się do konkursu.W maju i czerwcu br. po przeprowadzeniu przeglądu wg ustalonego regulaminu wyniki są następujące:
- I miejsce i puchar zdobył ROD "Zjednoczenie” w Kołobrzegu/302 punkty, prezes Mirosław Nadolny,
- dwa II miejsca  ex aeqo zajęły: ROD "Jedność” w Niekłonicach/ 286 pkt, prezes Stefan Pera/ i ROD "Relaks” w Drawsku Pom. / 286 pkt,prezes Małgorzata Szuśkiewicz/,
- III miejsce zajął ROD "Słonecznik" w Białogardzie/ 277 pkt., prezes Krystyna Karczewska.
Wyróżnione ogrody otrzymały dyplomy pamiatkowe oraz skromne nagrody w wys. od 1500- 1000 zł.W powiatowych dniach działkowca starosta sławneński – Wojciech Wiśniowski razem z Arkadiuszem Klimowiczem-burmistrzem Darłowa wręczyli puchary i dyplomy gratulacyjne za I miejsce ROD "Chopin”, II m. "Przymorze” a III m. WOP w Darłowie.
Uchwałą Prezydium Okręgowego PZD w Koszalinie srebrnymi odznakami "Zasłużony Działkowiec”wyróżniono ośmiu darłowskich działkowców: Mirosława Biela, Stanisława Kołodzieja, Adama Lubnera, Henryka Pancerzyńskiego, Antoniego Podsiedlika, Mariana Suszka, Zdzisława Tuliszkę i Sławomira Woźniaka.
Gościom i uczestnikom darłowskich dożynek przygrywał zespół jazzowy Dixseland Band Koszalin a w specjalnym namiocie serwowano gorący żurek, zupę rybną, chleb ze smalcem i ciastka. Prezes Stanisław Suszek był dumny z licznej rzeszy przyjezdnych z dalekich okolic i miejscowych mieszkańców. Blasku uroczystościom dodałoby słońce,które podczas imprez schowało się za niskimi, cieżkimi chmurami.

Adam Siwula - Koszalin

« Powrót