wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Niemiecko-Polski Dzień Ogrodów - Guben/Gubin

Strona główna

Niemiecko – Polski Dzień Ogrodów


Organizowany po raz kolejny „Niemicko-Polski Dzień Ogrodu” ukazuje nową jakość partnerskich stosunków pomiędzy działkowcami z Gubina oraz Guben. Stanowi on niejako uhonorowanie dwudziestu lat współpracy działkowców z Niemiec i Polski.
W tym roku został zorganizowany 18 czerwca. Impreza ta jest współorganizowana przez urzędy obydwu miast i korzysta ze wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu rozwijania współpracy transgranicznej „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.
Tegoroczny „Dzień Ogrodu” niemieckich i polskich działkowców z Gubina  oraz Guben jest także częścią jubileuszu 100-lecia istnienia stowarzyszenia działkowców „Süd-West”. Utworzony 17 września 1911 r. jest dziś najstarszym gubeńskim stowarzyszeniem działkowców.
Dużym zaangażowaniem w propagowanie polsko-niemieckiej współpracy w ramach ogrodów działkowych wykazali się prezes ROD „Zorza” Jan Skóra wraz z żoną Krystyną Kaczmarek-Skórą. To dzięki ich inicjatywnie w ogóle doszło do nawiązania stosunków sąsiedzkich między ogrodami z obydwu miast . Wymiana doświadczeń oraz poznawanie tradycji obydwu narodów i oczywiście dobra zabawa – to główne przesłanie imprez organizowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W trakcie oficjalnej części uroczystości burmistrzowie obydwu miast przekazali sobie nawzajem kroniki „Ogrody działkowe poza granicami”. Opracowania te stanowią zapis historii dwudziestu lat spędzonych razem, choć po przeciwnych stronach granic państwowych.

(kk)

Ulotka z imprezy

« Powrót