wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Mazowieckie Dni Działkowca 2010

Strona główna

Mazowieckie Dni Działkowca 2010


W dniu 5 września br. na terenie ROD „ Rakowiec" w Warszawie odbyły się Mazowieckie Dni Działkowca zorganizowane przez Okręgowy Zarząd. Mieliśmy obawy czy dopisze nam pogoda , ale okazało się ,że aura nas nie zawiodła i przez cały czas działkowcom towarzyszyło słońce.

Uroczystości poprzedzone były mszą świętą w miejscowej parafii , gdzie działkowcy ale również mieszkańcy Mokotowa uczestniczący we mszy mogli usłyszeć wiele ciepłych słów pod adresem Związku i jego członków . Ogromne zainteresowanie wzbudziły kosze dożynkowe przyniesione przez działkowców ale przede wszystkim poczty sztandarowe, które zostały wprowadzone do kościoła przez proboszcza parafii i były obecne podczas mszy.

Wiele osób jeszcze po uroczystościach w kościele podchodziło do działkowców z gratulacjami.
W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście : Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki, Poseł SLD Marek Wikiński, Poseł PSL Janusz Piechociński, Marszałka Województwa Mazowieckiego reprezentował dyr. Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński, Wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy Marek Rojszyk, Zastępca Burmistrza Bemowa i Sekretarz Warszawskiej Rady SLD Mariusz Początek oraz Burmistrz Makowa Mazowieckiego Janusz Jankowski.


Otwarcia dokonała Prezes Okręgowego Zarządu Mazowieckiego Grażyna Frankę, która przywitała uczestników i zaproszonych gości a następnie w swoim wystąpieniu odniosła się nie tylko do radosnych chwil jakie niosą obchody święta plonów, ale przedstawiła również problemy i niebezpieczeństwa z jakimi boryka się Związek.

Związek walczy nie tylko z problemami bieżącymi spowodowanymi przez powódź, jaka dotknęła polskie ogrody ,w tym ogrody mazowieckie, ale przede wszystkim z atakami kierowanymi pod adresem Związku i jego członków w ostatnich latach. Takie działania towarzyszą nam od lat i szczególnie negatywnie są odbierane dzisiaj, gdy Związek obchodzi 5 lecie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ustawy w obronie której zebranych zostało 620 tysięcy podpisów.

Dlatego tak ważne i pełne nadziei okazały się dla nas wystąpienia gości, którzy nie tylko dziękowali za możliwość uczestniczenia w naszych obchodach, ale również z ogromną aprobatą wypowiadali się o ogrodach i naszej ustawie. Ogromny entuzjazm wśród uczestników wywołało wystąpienie Prezesa Związku, który wlał w serca działkowców otuchę i przekonanie ,że dzięki wspólnemu wysiłkowi jesteśmy w stanie obronić naszą ustawę, rodzinne ogrody działkowe i prawa działkowców.
Potwierdzeniem tych słów była Rezolucja w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, którą przedstawił wiceprezes Andrzej Łukasiewicz. Pod tym dokumentem podpisy złożyło 347 uczestników obchodów Mazowieckich Dni Działkowca.


Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli prezentację historii i osiągnięć ogrodu ROD „ Rakowiec" , jaką przygotował jego prezes Ryszard Niedbała. Dzięki przygotowanej wizualnej prezentacji znalazły potwierdzenie słowa, że ogrody nie powinny być przedmiotem ataków, ponieważ są ozdobą miasta. Dzięki swojemu istnieniu tworzą pas napowietrzny dla stolicy. Zarządy są chętne aby współpracować z samorządami w zakresie wykorzystania ogrodów dla działalności socjalnej i społecznej. W ogrodach od wielu lat prowadzone są wczasy dla seniorów i imprezy w których uczestniczy społeczność lokalna. ROD „Rakowiec" jest przykładem takiej właśnie pozytywnego oddziaływania ogrodu na środowisko, ale przede wszystkim ścisłej współpracy z samorządem. Przedstawiona prezentacja była potwierdzeniem naszych słów ,że ogrody są potrzebne miastu.


Uroczystości Dni Działkowca to czas na podsumowanie i uhonorowanie tych , którzy zasłużyli się dla ruchu ogrodnictwa działkowego i ogrodów. Prezes Polskiego Związku Działkowców odznaczył odznaką „ za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców" 9 osób, w gronie których znaleźli się : uczestniczący w obchodach poseł Marek Wikinski oraz Burmistrz Makowa Mazowieckiego Janusz Jankowski. Złotą odznakę „ Zasłużony Działkowiec" otrzymało 15 osób.


Podsumowaniem części oficjalnej było rozstrzygnięcie wyników konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy 2010" i „ Wzorowa działka 2010". Z ogrodów uczestniczących w tym konkursie wybranych zostało 10 laureatów , którym wręczono pamiątkowe puchary i dyplomy, a Prezydium OZM przyznało również nagrody pieniężne. Natomiast 10 laureatom konkursu „ Wzorowa Działka" wręczono oprócz dyplomów nagrody rzeczowe a OZM sfinansuje im roczną prenumeratę miesięcznika „Działkowiec".


Imprezie towarzyszyły kiermasze z roślinami, miodami i wyrobami regionalnymi. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wystawy zorganizowane przez ogrody mazowieckie oraz wystawy kronik ogrodowych. Prezentowane z dumą przez ogrody kroniki dają świadectwo rozwoju naszych ogrodów od momentu ich powstania do chwili obecnej. To historia ogrodów, z której możemy być dumni.
Po uroczystościach oficjalnych uczestnicy podjęci zostali poczęstunkiem, podczas którego towarzyszyły nam występy zespołu artystycznego.


Opracowała:


Grażyna Franke

 

« Powrót