wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Jubileusz 85-lecia ROD "Bielniki" w Poznaniu z dn. 14.08.2010r.

Strona główna

Jubileusz 85-lecia ROD „Bielniki” w Poznaniu

14 sierpnia 2010r. działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bielniki” w Poznaniu  uroczyście obchodzili jubileusz 85-lecia istnienia ogrodu i jednocześnie Święto Plonów, czyli doroczny tradycyjny Dzień Działkowca.

 

Jak wynika z zachowanych dokumentów w 1925 r. z inicjatywy Związku Zawodowego Metalowców oraz Dyrekcji Zakładów HCP w Poznaniu na nadwarciańskich Łęgach Dębińskich powstało Towarzystwo Ogrodów Działkowych Bielniki. Wówczas była to ze strony miejscowych władz i zakładów pracy pomoc socjalna dla pracowników i ich rodzin, mająca na celu zwiększenie terenów zielonych w miastach oraz zapewnienie aktywnego wypoczynku na łonie natury.

 

W pamiątkowym albumie–kronice ROD „Bielniki” znajduje się archiwalny, pierwszy numer Kwartalnika Związku Towarzystw Ogródków Działkowych, wydany w Poznaniu w maju 1928r. pod nazwą Ogródek Działkowy. Kurier Poznański z 16 września 1928r. wysoko ocenił wydany Kwartalnik, jako bardzo przydatne czasopismo dla działkowców.

 

W dniu 12 listopada 1937r. Wojewoda Poznański zarejestrował Statut Towarzystwa Ogrodu Działkowego przy Bielnikach. Już wtedy widziano potrzebę organizowania ogrodów działkowych dla ludzi pracujących w miastach, mając na celu poprawę zdrowotności pracowników i ich rodzin, a przede wszystkim podreperowanie skromnych budżetów rodzinnych poprzez uprawę owoców, warzyw, kwiatów, ziół lekarskich, a także organizowanie półkolonii dla dzieci. W czasie I Zjazdu ogrodów Działkowych jego uczestnicy zgłaszali postulaty, aby Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą szybsze organizowanie ogrodów oraz zapewniającą im ochronę prawną.

 

ROD „Bielniki” jest najstarszym ogrodem działkowym w dawnej robotniczej dzielnicy Poznania – Wilda. Rodzinny Ogród Działkowy „Bielniki” liczy 468 działek i gospodaruje na obszarze 21,271 ha. Obecnie większość działek w ogrodzie zmienia swój charakter z typowo produkcyjnego na rekreacyjno-uprawny.

 

Uroczystości jubileuszowo-dożynkowe w ROD „Bielniki” przebiegały w miłej, serdecznej atmosferze, w której uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście i działkowcy z ROD „Bielniki”, ale również działkowcy z sąsiednich ogrodów i okoliczni mieszkańcy. Należy pamiętać, że tradycja jest ważnym elementem każdego narodu, a nam, społeczności działkowej o ponad 100-letniej historii ruchu działkowego, jest ona szczególnie bliska i dlatego musimy ją starannie kultywować. Takie uroczystości są wizytówką Polskiego Związku Działkowców, promują ruch działkowy oraz dobrze służą społeczeństwu obywatelskiemu.

 

 

                                          

 

 

        

 

                                                                      

 

 

                                                                        Stanisław Frohmberg

                                                                        Instruktor Krajowy SSI

                                                                        przy OZ PZD Poznań

 

« Powrót