wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Komunikat OZ Mazowieckiego PZD ws. użytkowników działek w międzywalu warszawskiego Golędzinowa

Strona główna

Komunikat  Okręgowego Zarządu Mazowieckiego  PZD


W związku z artykułem pt. „ Działkowcy bez altanek”, jaki opublikowany został w   Gazecie Wyborczej w dniu 23 czerwca 2010r. informujemy , że użytkownicy działek zlokalizowanych w miedzywalu na Golędzinowie nie są członkami Polskiego Zawiązku Działkowców, a użytkowany przez nich teren nie jest rodzinnym ogrodem działkowym . W konsekwencji zarówno ogród jak i działkowcy nie podlegają ochronie prawnej zapisanej  ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, zarówno w zakresie funkcjonowania jak również w przypadku  likwidacji.


Ogromnie współczujemy kilkuset  użytkownikom tych działek, jednak  istniejący stan prawny powoduje, że nie broni ich ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Ustawa, zgodnie z którą, w przypadku likwidacji działkowcom przysługuje odszkodowanie za nasadzenia , naniesienia i altanki, wybudowane z ich środków i stanowiące ich własność. Zgodnie z art. 17 do 21 naszej ustawy przysługuje działkowcom ze zlikwidowanego terenu prawo do działki zamiennej, na której mogą kontynuować swoje pasje. W obronie ich praw staje w każdym przypadku  Polski Związek Działkowców, a orężem jest nasza ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych.


Niestety, w tym przypadku, sprawa może być rozwiązana pomiędzy samymi zainteresowanymi a miastem stołecznym Warszawą. Rozumiemy obawy i rozterki użytkowników działek, dla których rozgrodzony teren niewątpliwie stanie się miejscem spotkań,  grabieży i zniszczenia.


Okręgowy Zarząd Mazowiecki chcąc pomóc skrzywdzonym działkowcom może im  zaproponować  w miarę możliwości wolne działki na terenie naszych ogrodów, gdzie będą mogli przenieść swój dobytek. To niestety jedyna forma pomocy jaką możemy im zaproponować w chwili obecnej .


      Okręgowy Zarząd Mazowiecki
      Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 23 czerwca 2010r.

« Powrót