wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Głos Wielkopolski - Kolejny zamach na działkowców

Strona główna

Kolejny zamach na działkowców?


To kolejny zamach na Rodzinne Ogrody Działkowe! - grzmią działkowcy. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z lipca 2005 roku. Jeśli Trybunał podzieli zdanie prezesa, ogrodnictwo działkowe w Polsce po raz kolejny może być zagrożone. Działkowcy organizują się w proteście, apelują w pismach do Trybunału Konstytucyjnego. Pomoc deklarują pilscy parlamentarzyści.


Prezesowi SN nie spodobało się 6 artykułów ustawy. Jego zdaniem przewiduje ona monopol Polskiego Związku Działkowców na przydział działek, a przynależność do niego jest obowiązkowa. Nie zawiera jednak precyzyjnych uregulowań dotyczących m.in. przesłanek i trybu przydziału działek; pozostawia te kwestie PZD do dowolnego uregulowania.

- Szczerze mówiąc, jesteśmy mocno zaskoczeni tym, że prezes się w takie sprawy włącza - twierdzi Stanisław Kalemba, poseł PSL z Piły. - Poza tym, same jego zarzuty budzą wątpliwości. Zamierzam zlecić zbadanie ich zasadności. Nad ekspertyzą pracować będzie Biuro Analiz Sejmowych - dodaje.

Wynik pracy biura nie będzie, oczywiście, prawną wykładnia, która rozstrzygnie kwestię zgodności wspomnianych artykułów ustawy o ROD z Konstytucją, ale kolejnym głosem w sprawie. Tych jak dotąd nie brakuje, szczególnie ze strony najbardziej zainteresowanych sprawą. Polski Związek Działkowców zebrał już prawie 620 tysięcy podpisów w obronie ustawy o ROD.


- Ustawa dobrze służy działkowcom, o czym mogliśmy przekonać się przez 5 lat jej funkcjonowania  - podkreśla Maria Fojt, wiceprezes zarządu okręgowego PZD w Pile. – Wniosek Prezesa Sądu Najwyższego może przyczynić się do likwidacji ogrodów oraz związku – dodaje.


Stanowisko działkowców popiera lewica. O szczególnym zaangażowaniu w sprawę partii rządzącej zapewnił też w Pile senator PO Mieczysław Augustyn. To ważne, bo jeśli TK choć w części uzna zastrzeżenia Prezesa SN, zaskarżona ustawa trafi pod obrady parlamentu. Co ciekawe działkowcy jeszcze przed wyborami chcą poznać opinię kandydatów do prezydenckiego fotela w sprawie rozwiązania kwestii PZD. Cóż, ich głos może okazać się w prezydenckim wyścigu znaczący, bo tworzą oni w całe Polsce około milionową społeczność.

Michał Nicpoń
Polska Głos Wielkopolski (Fakty24/Wielkopolska)

« Powrót