wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Poznań propagatorem wiedzy ogrodniczej

Strona główna


27 maja 2010 roku Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu rozpoczął wykłady otwarte dla mieszkańców miasta.

Współorganizatorem wykładu był Urząd Miasta Poznania, w którego Sali Sesyjnej odbyło się spotkanie. Pomysł wykładów otwartych to realizacja jednego ze statutowych zadań PZD jakim jest propagowanie wiedzy ogrodniczej, ale również odpowiedź na potrzeby wielu osób, które interesują się ogrodnictwem i hobbystycznie zajmują się uprawą roślin. Do grupy miłośników roślin należą zarówno działkowcy, ale również właściciele ogrodów przydomowych i balkonów. To do tych wszystkich osób są kierowane wykłady otwarte.


Wiosna to pora roku, kiedy rozpoczynają się prace ogrodnicze, wiele osób dokonuje zakupu ' roślin i realizuje pomysły co do aranżacji działki, ogrodu i balkonu. Tematem pierwszego wykładu, który przedstawiła dr inż. Magdalena Klessa - specjalista ds. ogrodniczych w OZ PZD w Poznaniu, były zagadnienia z uprawy kwiatów oraz zasady tworzenia rabat i zestawień roślinnych. Taka tematyka to przekazywanie wiedzy ogrodniczej w kontekście zgodnym nie tylko z zadaniami PZD, ale również, prowadzonego przez Urząd Miasta Poznania, konkursu „Zielony Poznań" - konkursu, w którym najliczniejszą grupę uczestników stanowią działkowcy. Prowadzenie takiego konkursu w powiązaniu z wykładami ma służyć poprawie zagospodarowania działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, a tym samym upiększaniu miast.


Majowy wykład był pierwszym z czterech zaplanowanych w roku bieżącym. Kolejne odbędą się w czerwcu, wrześniu i październiku i dotyczyć będą doboru drzew i krzewów na działce i w ogrodzie, ochronie oraz nawożeniu roślin.
OZ PZD w Poznaniu jak inicjator wykładów otwartych ma nadzieję, że proponowana tematyka ogrodnicza będzie interesująca dla mieszkańców Miasta, a wykłady na stałe wpiszą się w program wydarzeń oferowanych w Poznaniu.


dr inż. Magdalena Klessa

« Powrót