wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu z dnia 9 kwietnia 2010 roku w sprawie zagrożeń praw działkowców, ogrodów i Związku.

Strona główna

STANOWISKO

Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu z dnia 09 kwietnia 2010 r. w sprawie zagrożeń praw działkowców, ogrodów i Związku spowodowanych złożeniem przez I Prezesa Sądu Najwyższego RP wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niezgodne z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.


         Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu wyraża ogromne zaniepokojenie złożeniem przez I-go Prezesa Sądu Najwyższego RP wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niezgodne z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Okręgowy Zarząd przypomina, że złożenie w/w wniosku zbiega się z niechlubną 20 rocznicą pojawienia się pierwszych zagrożeń wobec ogrodów i Związku, bowiem w 1990r. z ówczesnej inicjatywy poselskiej próbowano zlikwidować ogrody działkowe , rozwiązać Polski Związek Działkowców dokonując zamachu na podstawowe prawa działkowców,? tej wałki działkowcy wyszli zwycięsko dzięki solidarności i jedności ruchu działkowego, realistycznemu podejściu niektórych polityków, a przede wszystkim dzięki sprzeciwie ogromnej rzeszy społeczeństwa polskiego.
        Zagrożenia wobec ogrodów działkowych pojawiały się jednak co kilka lat a ich główna przyczyną były względy polityczne i ekonomiczne. W terenach zajętych przez ogrody działkowe upatrywano i dalej upatruje się możliwość ich przeznaczenia i sprzedaży głównie na cele komercyjne nie licząc się kompletnie z potrzebami społecznymi, szczególnie rodzin o najniższych dochodach. Tak było w połowie lat 90-tych jak i na przełomie XX i XXI wieku.
         Obronie i ochronie praw działkowców i ogrodów sprzyjała nowelizacja ustawy o POD z 1995r, mocą której większość terenów ogrodów została przyjęta w użytkowanie wieczyste Związku. Nie zapobiegła jednakże w pełni zagrożeniom ogrodów, szczególnie po Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2002r., w wyniku którego odebrano Związkowi prawo do dalszego ubiegania się o użytkowanie wieczyste gruntów POD.
          Wspólna inicjatywa posłów sprzyjających rodzinom działkowców i Polskiego Związku Działkowców doprowadziła wreszcie do uchwalenia przez Sejm RP w 2005 roku nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
          Nowa ustawa o ROD zaraz po uchwaleniu została jednak natychmiast zaatakowana, głównie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w swoich projektach dążyli do uchylenia w całości ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, doprowadzając do utraty wszelkich praw zarówno działkowców, ogrodów i Związku a proponując jedynie iluzoryczną możliwość złożenia
wniosku o nabycie na własność użytkowanej działki na wielu nierealnych i niekonstytucyjnych warunkach.
          Projekt ustawy „PiS" został odrzucony już w ł czytaniu przez Sejm RP w dniu 16 lipca 2009r„ dwa dni po I KONGRESIE PZD.
          Podkreślić należy, że przeciwko temu projektowi zostało złożonych tysiące protestów z całej Polski, w tym również z okręgu wrocławskiego.
           Dzisiaj środowisko działkowców zostało zaskoczone bulwersującym wnioskiem jaki złożył I Prezes Sądu Najwyższego RP do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie za niezgodne z przepisami Konstytucji RP aż 5-ciu artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
         Okręgowy Zarząd stwierdza, że złożony wniosek ma charakter wybitnie polityczny zmierzający do rozbicia ruchu ogrodnictwa działkowego, do rozbicia spójnego jak dotąd Związku, silnego jednością i przez to skutecznie broniącego praw działkowców oraz istnienia ogrodów. Dowodzą tego zaskarżone przepisy ustawy o ROD, a zwłaszcza art. 14 ust.l, art. 30 i art. 31 ustawy.
         I Prezes Sądu Najwyższego dąży więc do obalenia zapisów dotyczących ustanawiania w drodze uchwały bezpłatnego i bezterminowego prawa użytkowania działki i pobierania z niej pożytków. Godzi tym samym w przepis gwarantujący członkom Związku tytuł prawny do użytkowanych działek co spowoduje możliwość szybkiego przejmowania gruntów zajmowanych przez działkowców oraz umożliwi bezproblemowe ich usuwanie z działek. Atakując powiązanie członkostwa PZD z prawem do użytkowania działki podważa zasadę samorządności i niezależności społecznej organizacji, zasadę dobrowolności przynależności do Związku oraz podważa prawa przysługujące członkowi PZD, w tym do odszkodowań, zwolnienia z podatków, do działki zastępczej i wielu innych. Najbardziej zaskakujące jest zaskarżenie art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który ustanawia prawo własności działkowca do obiektów, urządzeń i nasadzeń na działce. Wniosek w tej sprawie należy uznać za wyjątkowo wysoce szkodliwy dla rodzin działkowców. Stanowi bezprzykładny atak na prywatną własność .chronioną przecież konstytucyjnie i próbę przeniesienia własności dotychczasowego majątku działkowca na własność gminy lub Skarbu Państwa.
         Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego należy uznać za nieprzemyślany, niszczący ponad 110 letni dorobek pokoleń działkowców i prowadzący w swej istocie do likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych. Z wniosku wynika brak znajomości zasad, którymi kieruje się nasza społeczna organizacja, zasad i praw podobnych do tych, które funkcjonują w podobnych związkach w państwach Unii Europejskiej.
         Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego prowadzi także do unicestwienia wybudowanego przez dziesięciolecia majątku Związku w ogrodach
działkowych, służących wspólnocie ogrodowej i przekazania go na własność gmin.
          Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest zatem aktem wrogim wobec działkowców i całego społeczeństwa. Osłabiając prawa działkowców i Związku, burząc jedność organizacyjną prowadzi do niechybnej likwidacji zdecydowanej większości ogrodów, szczególnie w dużych miastach, sprzyjając tym samym deweloperom i wielu potencjalnym inwestorom. Można odnieść wrażenie, że manipulując pojęciem demokracji sprzyja lobby biznesowe - finansowemu, czyhającemu na tereny zajmowane przez ogrody.
        Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu broniąc praw działkowców zwraca się więc do I Prezesa Sądu Najwyższego o natychmiastowe wycofanie wniosku z Trybunału Konstytucyjnego.
         Okręgowy Zarząd wyraża oburzenie włączeniem się trzeciej władzy, sadowniczej   do procesu legislacyjnego, do obalenia słusznie nabytych praw działkowców i praw Związku.
         Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu oświadcza, że będzie wszelkimi metodami bronić przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, rozstrzygnięć prawnych i nie zaakceptuje wniosków naruszających prawa działkowców. Będzie bronić istnienia rodzinnych ogrodów działkowych , zachowując je dla obecnych i przyszłych pokoleń.
           Do prezentowania takiego stanowiska obliguje nas 45 tysięcy podpisów złożonych w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych przez działkowców okręgu wrocławskiego.
       Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu wyraża głęboką nadzieję, że wniosek ten nie uzyska poparcia w Trybunale Konstytucyjnym.
         Okręgowy Zarząd w pełni popiera Stanowisko Prezydium OZ z dnia 16 marca 2010r. i zwraca się do działkowców i zarządów ogrodów okręgu wrocławskiego o zdecydowane przeciwstawienie się wnioskowi I Prezesa Sądu Najwyższego RP.

Prezes Zarządu PZD we Wrocławiu -mgr Janusz Moszkowski

Wiceprezes Zarządu PZD we Wroclawiu - inź. Józef Smolis

Wiceprezes Zarządu PZD we Wroclawiu - Jan Rój

Sekretarz Zarządu PZD we Wroclawiu - dr Grazyna Watras

« Powrót