wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Prezydium Okręgowego Zarządu Opolskiego PZD w Opolu podjete na posiedzeniu odbytym w dniu 29-03-2010r. w sprawie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego

Strona główna

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Opolski             Trybunał Konstytucyjny RP

                                                         w Warszawie

                                                 

Stanowisko
Prezydium Okręgowego Zarządu Opolskiego Polskiego Związku Działkowców w Opolu podjęte na posiedzeniu odbytym w dniu 29-03-2010r.
w sprawie: wniosku z 22-02-2010 r. I Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego zapisy ustawy o ROD jako niezgodne z Konstytucja RP.


      Na przełomie ostatniego dwudziestolecia działkowcy i ich ogrody, oraz nasz Związek byli celami nieustannych ataków.
     Już w 1990 r. zakładano totalną likwidacją ogrodów i wyrzucenia z nich działkowców, poprzez kolejne propozycje zmian w prawie zmierzającym do usunięcia ogrodów z zajmowanych terenów. Zapytujemy dlaczego w wolnej, demokratycznej Polsce podejmowane są nieustanne próby zamachu na prawa działkowców. Jak dotychczas naszej społeczności udało się obronić ruch ogrodnictwa w Polsce przed tymi zakusami. Było to i jest nadal możliwe dzięki gwarancjom praw działkowców zapisanych w ustawie oraz jedności naszego ruchu z naszym Polskim Związkiem Działkowców.
      Wypowiadamy się za uszanowaniem i pozostawieniem bez zmian wszystkich artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 r. - jest to dokument służący rozwojowi i modernizacji ogrodów działkowych oraz służy jak najlepiej polskim rodzinom działkowym.
Prezydium OZO PZD w Opolu odnosi się polemicznie do złożonego wniosku wskazując na błędy w ustaleniach faktycznych i prawnych przyjętych za podstawę złożonego wniosku polegającym na niewzięciu pod uwagę wszystkich istotnych uwarunkowań faktyczno - prawnych, pominięciu szeregu tych uwarunkowań lub ich bezpodstawnym zanegowaniu.
        Na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 1 w zw. z art.188 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wnioskodawca wniósł o stwierdzenie niezgodności sześciu artykułów ustawy o ROD z 2005 r. 
Odnosząc się szczegółowo do omawianego wniosku wyrażamy swoje stanowisko:
    1/ Wobec treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9-12-2008 r. k 61/07 (DZ. U. z 2008 r. Nr. 223 poz. 1475, poz. OTK - ZU 2008/10/A poz. 174, art. 10 ustawy o ROD przestał w praktyce obowiązywać albowiem tylko grunty stanowiące własność Skarbu Państwa mogą być przekazywane PZD w użytkowanie wieczyste. Ponieważ Skarb Państwa w ramach komunalizacji przekazał te grunty z użytkowanie wieczyste samorządom terytorialnym a te nie mają możliwości przekazywania ich nieodpłatnie PZD w jakiejkolwiek formie - przepis przestał praktycznie działać.
   2/ Wnioskodawca podważa zgodność z Konstytucją RP zapis art. 14 ustawy o ROD. W tym zakresie wnioskodawca posiada sam wątpliwości odnośnie rozumienia treści, tego zapisu ustawy. Uważamy więc, że wystarczającym będzie wykładnia prawa tego przepisu.
   3/ Kwestionowanie art. 15 ustawy o ROD w przedmiocie prawa do własności naniesień i nasadzeń wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki - bez prawa do odszkodowania, stanowi jaskrawe naruszenie prawa do ochrony własności i dziedziczenia.
   4/ Zarzut niezgodności z Konstytucją RP zapisu art. 30 ustawy o ROD jest o tyle bezzasadny, że z dyspozycji pkt. 3 tego art. wynika, że członkami PZD mogą być osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
   5/ Odpowiedzią na zarzut niekonstytucyjności art. 31 ustawy o ROD są argumenty podniesione wyżej do art. 30 ustawy o ROD. Każda organizacja posiada swój tryb i zasady przyjmowania członków, które nie ograniczają istoty wolności i praw ogólnie stanowionych i nie dyskryminuje ich.
  6/ Na kanwie art. 31 ustawy o ROD należy podnieść że struktury PZD nie ingerują w podział majątku po zmarłym członku. Stwierdzenia praw do spadku po zmarłym działkowiczu dokonuje Sąd powszechny.
We wniosku nie prezentuje się historii powstanie PZD, która ma już ponad 100 lat.
Nie wskazuje się z jakich korzeni wyrósł PZD. Ponadto prawo bycia członkiem PZD i użytkowania działki było i jest świadczeniem społecznym Państwa wobec obywatela o niskich dochodach. Prawo to ma zapewnić w miarę godne warunki życia i wypoczynku członka PZD.
         Zakwestionowanie ustawy o ROD zmierza do uchylenia tej ustawy co automatycznie pozbawi członków PZD ich praw nabytych.


Z upoważnienia Prezydium OZO PZD w Opolu

Sekretarz OZ PZD w Opolu- Władyslaw Maj

Prezes OZ PZD w Opolu - Antonina Boroń

Wiceprezes OZ PZD w Opolu - Edward Ambrożke

Opole, 29 marca 2010 r.

 

 

« Powrót