wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List Pana Olgierda Kownackiego do Trybunalu Konstytucyjnego

Strona główna

Olgierd Kownacki
Ul. Unii Lubelskiej 63/2
78-100 Kołobrzeg


      Trybunał Konstytucyjny
      Al. Ch. Szucha 12 a
      Warszawa


Jestem użytkownikiem działki w rodzinnym ogrodzie działkowym od 40 lat. W tym okresie nastąpiły zmiany ustaw o ogrodnictwie działkowym, statutów i regulaminów ogrodowych. Ostatnią ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych Sejm uchwalił 8 lipca 2005 roku. Ta ustawa zrodziła się w oparciu o doświadczenia prawie stuletniego okresu ruchu działkowego w Polsce  i obowiązującego prawa i została przyjęta przez działkowców z wielki poparciem.
Kiedy zaczęły się ataki na Polski Związek Działkowców i ustawę o ROD, Krajowa Rada PZD uzyskała 620 tys. podpisów działkowców broniących tej ustawy.
Dlatego też zostałem bardzo zaskoczony z większością kołobrzeskich działkowców (a jest ich w Kołobrzegu 2700) treścią wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP Lecha Gardockiego skierowanego w dn. 22 lutego 2010 r. do Trybunału Konstytucyjnego. Wnioskodawca kwestionuje 6 zapisów naszej ustawy o ROD. Jak stwierdza sam wnioskodawca kwestionowane przez niego zapisy już były badane przez Trybunał Konstytucyjny, zostały rozpatrzone i Trybunał wydał orzeczenie. Jest więc zastanawiające dlaczego taki wniosek został ponownie skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. Szereg polskich działkowców uważa, że jest to nowa nagonka na Polski Związek Działkowców i ustawę o ROD  inspirowana przez naszych przeciwników.
Kołobrzescy działkowcy uważają, że zarzuty ujęte do pisma skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego są całkowicie bezpodstawne i nieuzasadnione.
Kwestionują art. 10 ustawy wnioskodawca chce pozbawić Skarb Państwa możliwości przekazania gruntów pod ogrody, co zablokuje rozwój ogrodnictwa działkowego w Polsce, podczas gdy w zachodnich krajach Europy samorządy robią wiele, aby więcej powstało ogrodów działkowych w miastach.
Kwestionując art. 14 ustawy wnioskodawca chce pozbawić działkowców ochrony prawnej przysługującej obecnie.
Kwestionując art. 15 ust. 2 ustawy gwarantujący działkowcom własność nasadzeń i obiektów usytuowanych na działkach wnioskodawca chce pozbawić słusznych praw nabytych przez działkowców.
Kwestionując art. 30 ustawy  wnioskodawca podważa zasadę samorządności, na której opiera się ogrodnictwo działkowe. Nie można zgodzić się z twierdzeniem wnioskodawcy, że Związek jest monopolistą w zarządzaniu ogrodami działkowymi. Chcę to uzasadnić przykładami z naszego terenu.
W pobliżu Kołobrzegu w miejscowości Dźwirzyno kilkudziesięciu mieszkańców wykupiło grunty na własność i założyli ogród działkowy, który istniej już 15 lat. Zarządzają ogrodem w oparciu o regulamin zbliżony do obowiązującego w PZD. Nikt z właścicieli działek w tym ogrodzie nie jest członkiem PZD.
Od 1991  istnieje w Kołobrzegu Zrzeszenie Plantatorów Warzyw na obszarze 3 ha i posiadające ponad 60 działek. Jest to Zrzeszenie samodzielne , zarejestrowane w sądzie posiadające własny statut. Żaden z użytkowników działek w Zrzeszeniu nie jest członkiem PZD.
Areał użytkowany przez Zrzeszenie graniczy z rodzinnym ogrodem działkowym o powierzchni 43 ha . Jest ciekawością, że mimo użytkowania przez samodzielne Zrzeszenie tylko 3 ha, od kilku lat są działki wolne z powodu braku chętnych. W ogrodzie natomiast posiadającym 43 ha nie ma wolnej ani jednej działki. Świadczy to o tym, że   mieszkańcy  poszukują działek  w ogrodach PZD.
Kwestionując art. 31 ust.1-3 wnioskodawca neguje niezależność i samodzielność środowiska działkowców i zamierza do administracyjnego trybu przyznawania w ROD działek.
Odnośnie art. 31 ust. 4 wnioskodawca zarzuca temu zapisowi, że nie określa w sposób precyzyjny  komu należy przekazać działkę po  śmierci dotychczasowego użytkownika. Określenie takiej osoby zależy od okoliczności i nie można w ustawie konkretnie określić, kto jest uprawniony do przyjęcia działki w takich przypadkach.
W związku z powyższym zwracam się w imieniu kołobrzeskich działkowców do Trybunału Konstytucyjnego, aby rozpatrzył wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP po konsultacji z przedstawicielami Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.


Kołobrzeg 20.03.2010 r.


                                                                                        Olgierd Kownacki
  

« Powrót