wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku w obronie działkowców, ogrodów, związku i ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku.

Strona główna

STANOWISKO


PREZYDIUM OKRĘGOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW W OBRONIE DZIAŁKOWCÓW, OGRODÓW, ZWIĄZKU I USTAWY O RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH Z DNIA 8 LIPCA 2005 ROKU


Członkowie Prezydium Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców wraz z Przewodniczącymi Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD i Rozjemczej PZD w Gdańsku zebrani na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 16 marca 2010 roku przedstawiają swoje stanowisko w związku ze złożonym przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności sześciu artykułów Ustawy o ROD z Konstytucją RP.

Posiadając statutowe upoważnienie do reprezentowania ponad 53 tysięcy członków PZD użytkujących działki w 247 Rodzinnych Ogrodach Działkowych znajdujących się w Okręgu Gdańskim wyrażamy zdziwienie i zaniepokojenie kwestionowaniem art10, art.14 ust. l i 2, art.15 ust.2; art.30 i art.31 ust.1-4 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku.

Problematyka poruszana we wniosku była wielokrotnie przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego, stąd też trudno nam zrozumieć powody ponownego skierowania niektórych artykułów Ustawy o ROD do rozpatrzenia przez Trybunał. Nasze ogrody nie są wyłącznie skupiskiem indywidualnych działek, ale dobrze zorganizowaną całością pełniącą ważne funkcje społeczne, rekreacyjne, integracyjne i ekologiczne. Z funkcji tych wynika, że ogrody to zielone płuca wysoko zurbanizowanych miast, bardzo często parki miejskie, miejsca aktywnego wypoczynku, miejsca przywracania zdegradowanych terenów społeczeństwu i przyrodzie. W ogrodach prowadzona jest szeroko zakrojona edukacja ekologiczna, integracja społeczna i rodzin oraz są to miejsca prowadzenia działalności socjalnej i aktywności społecznej. Ustawa o ROD nadała, więc naszym ogrodom status użyteczności publicznej i status terenów zielonych, tak często ostatnimi czasami usuwanymi z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Ustawa o ROD nie nakłada na gminy bezwarunkowego przekazywania PZD terenów pod ogrody działkowe, gdyż jest to uzależnione wyłącznie od ich woli. Taki obowiązek dotyczy tylko sytuacji, gdy gmina wcześniej dobrowolnie przeznaczy teren w planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe. Utrzymanie urządzeń użyteczności publicznej a taki status posiadają nasze ogrody należy do zadań własnych gminy (art.7 ust. l pkt.15 Ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym - Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 z późń. zm.).
Liczba osób, a szczególnie placówek, które korzystają z pracy społecznej szerokiego aktywu PZD i ofiarności działkowców jest bardzo znaczna. W wielu miejscowościach PZD jest największą organizacją społeczną a często Jedyną, która niesie pomoc innym. Jednak nasz Związek rzadziej niż jakakolwiek organizacja otrzymuje wsparcie ze strony władz publicznych. Ustawa o ROD nie wyklucza tworzenia ogrodów działkowych przez inne podmioty niż PZD, nie można, więc szermować populistycznym hasłem o jakimś naszym monopolu.
Zapisy ustawy nie wykluczają możliwości zakładania i prowadzenia ogrodów działkowych przez organizacje inne niż Polski Związek Działkowców. Nie zamykają też im drogi do uzyskania analogicznych warunków korzystania z gruntów. Mogą je uzyskać w oparciu o ogólne zasady przewidziane np. w ustawie o gospodarce nieruchomościami, gdzie zapisano, że gmina może przenieść na preferencyjnych zasadach prawo własności lub użytkowania wieczystego do nieruchomości na rzecz organizacji zrzeszających działkowców, Zawarty we wniosku Pana Prezesa zarzut powiązania użytkowania działki z członkostwem w PZD w konsekwencji podważa zasadę samorządności, na której opiera się ogrodnictwo działkowe w Polsce. Nasz Związek to samorząd samych działkowców, którym powierzono prowadzenie ROD urządzeń użyteczności publicznej. Członkostwo w tym samorządzie skutkuje równymi prawa i obowiązkami i znajduje poparcie w artl7 ust2 Konstytucji RP. Zastanawia nas, dlaczego ten zarzut ma się odnosić tylko do Polskiego Związku Działkowców skoro art.33a Ustawy Prawo łowieckie stanowi, że członkiem koła łowieckiego mogą być wyłącznie osoby fizyczne będące członkami Polskiego Związku Łowieckiego; tak, więc by móc być myśliwym trzeba bezwzględnie być członkiem PZŁ.
Zarzuty sformułowane we wniosku Pana Prezesa jednoznacznie określamy, jako bezpodstawne i w naszym rozumieniu traktujemy je, jako kolejną niestety próbę, której celem jest zakwestionowanie Ustawy o ROD.
Przedstawiciel władzy publicznej nie dostrzega, że ponad 619 tysięcy członków naszego Związku złożyło swoje podpisy w obronie dobrej i akceptowanej przez działkowców-obywateli Ustawy o ROD z 2005 roku.
Jedność naszego Związku potwierdził I Kongres PZD odbyty w Warszawie dnia 14 lipca 2009 roku. Wszelkie próby rozbicia naszej jedności z góry skazane są na porażkę, co nieraz członkowie PZD już udowodnili.
Działkowcy zrzeszeni w PZD będą walczyć o swoje prawa, będą bronić naszych ogrodów, naszych działek, naszej własności, naszych praw nabytych, naszego Związku i Ustawy! Działkowcy Okręgu Gdańskiego nadal będą wspierać wszelkie działania podejmowane przez nasz naczelny organ przedstawicielski Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.
Stanowisko przekazujemy do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP, Marszałków Senatu i Sejmu RP oraz Krajowej Rady Polskiego Związku.

Prezes OZ PZD   Czesław Smoczyński

Wiceprezes OZ PZD Jan Dawidowicz

Sekretarz OZ PZD Waldemar Lewandowski

Przewodniczący Okręgowej Komisji Rozjemczej PZD    Józef Pisarski

Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD Bogusław Dąbrowski

Członkowie Prezydium OZ PZD: Maria Domalewska, Stanis Dominiak, Wiesław Dziwosz, Zdzisław Kamiński, Stanisław Kasperek, Henryk Kostro, Jan Kowalski, Wojciech Pera.

Gdańsk, dnia 16 marca 2010 roku.

 

« Powrót