wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku w obronie działkowców, ogrodu, Związku i Ustawy o ROD z 2005r.

Strona główna

STANOWISKO


OKRĘGOWEJ K0MISJI REWIZYJNEJ PZD W GDAŃSKU
w obronie działkowców, ogrodów, Związku i Ustawy o ROD z 2005 roku


Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w Gdańsku po zapoznaniu się z zamieszczonym na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego, wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP z dnia 22 lutego 2010 roku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP sześciu artykułów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku, przedstawia swoje stanowisko.
Reprezentując pion rewizyjny 247 Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgu Gdańskiego stwierdzamy, że zarzuty zawarte we wniosku a odnoszące się do art.10, art.14 ust. 1 i 2, art.15 ust.2, art.30, art.31 ust.1-3 i art.31 ust.4, w naszym rozumieniu są z gruntu bezpodstawne, żeby nie rzec dziwne.
Zarzuty tak sformułowane traktujemy, jako jawną próbę kwestionowania Ustawy o ROD z 2005 roku.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego RP w ogóle nie bierze pod uwagę głosu 619 tysięcy działkowców zabranego w obronie naszej Ustawy!
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego RP raczy zapominać, że działkowcy zrzeszeni w PZD wraz ze swoimi rodzinami stanowią 12% społeczeństwa polskiego!
Pan Prezes, jako jeden z reprezentantów władzy publicznej zapomina, że jakakolwiek inicjatywa musi bezwzględnie uwzględniać interes znacznej części społeczeństwa polskiego!
Kwestionowanie roli naszych ogrodów, jako urządzeń użyteczności publicznej (vide art.10 Ustawy) w istocie zmierza do blokady dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego, ogrodnictwa, które istnieje w Polsce od ponad 100 lat!
Wniosek zawiera tezy, których celem jest również pozbawienie nas działkowców – członków PZD tytułu prawnego do użytkowanych działek (vide art.14 ust.1 i 2 Ustawy).
Próba odebrania nam prywatnej własności nasadzeń i naniesień znajdujących się na działkach jest na tyle kuriozalna, że brakuje słów. Doskonale wiemy, że wyłącznie dzięki istniejącemu przepisowi zawartemu w art.15 ust.2 Ustawy jesteśmy prawnymi właścicielami naszych altan, roślin i naszego prywatnego mienia znajdującego się na naszych działkach. Uchylenie tego przepisu oznaczać będzie, że własność tego mienia przypadnie właścicielowi gruntu.
Czy o to w istocie chodzi?
Czy celem nie jest przypadkiem komunalizacja dorobku wielu pokoleń polskich działkowców?
Kwestionowanie użytkowania działki z członkostwem PZD (vide art.30 Ustawy) jawnie podważa zasadę samorządności, która od lat jest istotą ogrodnictwa działkowego.
Polski Związek Działkowców to nic innego jak nasz samorząd, któremu władza publiczna zleciła prowadzenie naszych ogrodów – urządzeń użyteczności publicznej. Nasze członkostwo we własnym samorządzie skutkuje równymi dla wszystkich prawami i obowiązkami. Jak wielokrotnie stwierdzała Krajowa Rada PZD, naczelny organ przedstawicielski polskich działkowców, nasze członkostwo w Związku jest rozwiązaniem zasadnym i słusznym oraz popartym art.17 ust.2 Konstytucji RP.
Takie zasady funkcjonują w innych polskich organizacjach i z tego powodu nie czyni się im zarzutów ani nie kwestionuje się ich!
Wnioskodawca podważając prawo samorządu działkowców do przydziału działek (vide art.31 ust.1-3 Ustawy) neguje naszą uznaną niezależność i samodzielność. Odbieramy to, jako próbę ubezwłasnowolnienia silnej, milionowej społecznej organizacji zrzeszającej polskich działkowców.
Wnioskodawca ponadto kwestionując zapis art.31 ust.4 Ustawy zapomina, że działka spełnia rolę świadczenia socjalnego i określanie z góry, komu ma przypaść po zmarłym członku jest wymogiem dziwnym, trudnym i praktycznie niemożliwym do spełnienia. Zarzuca się, że dotychczasowy przepis nie precyzyjnie określa, komu przypadnie działka po śmierci dotychczasowego użytkownika zapominając, że przepis wyraźnie mówi o osobach bliskich wspólnie korzystających z działki.
Jeżeli takie określenie jest nie precyzyjne to, co dopiero mówić o wielu innych zapisach w wielu Ustawach uchwalanych w Polsce! Tego niestety Pan Prezes nie zauważa! Dziwne nieprawdaż!
Konkludując wniosek skierowany do Trybunału Konstytucyjnego odbieramy, jako kolejną próbę zniszczenia naszego Związku lub co najmniej jego zmarginalizowania.
Zapomina się przy tym, że wszystkie dotychczasowe takie próby napotykały na zdecydowany opór działkowców. Opór wyrażany głosami działkowców, ale nade wszystko OBYWATELI, którzy oczekują szacunku i poszanowania konstytucyjnych praw nabytych!
Członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku, społecznie wykonujący swój mandat wobec członków PZD i Związku wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec kolejnej próby kwestionowania Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku. Ustawy, która sprawdza się w codziennej praktyce i która jest akceptowana przez szerokie rzesze polskich działkowców.
Zapewniamy, że w naszej jedności tkwi ogromna siła!
Uznajemy, że wnioskodawcy chyba chodzi o to, aby tą jedność rozbić niszcząc Nasz Związek!
Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w Gdańsku nadal będzie wspierać działania w obronie naszej Ustawy podejmowane przez Krajową Radę PZD, naszego naczelnego reprezentanta.
Nasze stanowisko drogą elektroniczną przekazujemy do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdana Zdziennickiego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego RP Prof. dr hab. Lecha Gardockiego, Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, Krajowej Rady PZD i Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w Warszawie.

                                  Z-ca Przewodniczącego             Przewodniczący
                                     Elżbieta Senecka                    mgr Bogusław Dąbrowski

 

Gdańsk, dnia 12 marca 2010 roku

« Powrót