wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Cięcie wiosenne drzew i krzewów

Strona główna

Cięcie wiosenne drzew i krzewów

 

Przedwiośnie to okres intensywnego cięcia drzew i krzewów owocowych. Cięcie to  możemy rozpocząć w lutym, o ile mamy pewność,  że minął już okres silnych mrozów  i kontynuować je aż do kwietnia. Zaczynamy od cięcia gatunków najmniej wrażliwych na uszkodzenia mrozowe, cięcie tych bardziej wrażliwych odkładamy do wiosny. Jako pierwsze możemy zacząć przycinać jabłonie i grusze. Nieco później przycinamy śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny. Celem cięcia jest regulowanie kształtu i wielkości korony drzew, prześwietlanie koron,  odmładzanie drzew i krzewów przez co wpływamy na regularność  i wielkość owocowania jak również na jakość , wielkość i wybarwienie owoców . Cięcie drzew jest również zabiegiem sanitarnym ponieważ  rozrzedzając koronę utrudniamy porażanie gałęzi, liści i owoców  przez grzyby chorobotwórcze  ( choroby grzybowe najlepiej rozwijają się w środowisku zacienionym o wysokiej wilgotności powietrza).

Przy okazji  wiosennego cięcia można przeprowadzić również przegląd stanu zdrowotności  koron drzew i krzewów owocowych. Należy dokładnie przyjrzeć  się, czy na drzewach nie wiszą zeschnięte owoce, tzw. mumie. Pozostawione po ubiegłorocznych zbiorach będą powodować choroby grzybowe.

Bardzo zły stan drzew i krzewów na działkach jest dowodem  na to , że  drzewa są   przycinane  nieprawidłowo lub w ogóle  nie  są cięte. Na tej podstawie sądzimy , że wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne działkowców dotyczące cięcia drzew    niewystarczające.  Wskazuje  to również  na potrzebę  doskonalenia umiejętności praktycznych poprzez udział w  pokazach demonstrujących technikę cięcia .

Pokazy cięcia mogą również dotyczyć drzew i krzewów ozdobnych, szczególnie tych kwitnących latem .Od właściwego terminu i prawidłowej techniki cięcia zależy obfitość kwitnienia jak również forma krzewów, szczególnie żywopłotowych.

 Zabieg ten jest dość trudny i sprawia  problemy nie tylko początkującym działkowcom. Dlatego zalecamy wszystkim zarządom ROD organizowanie pokazów cięcia drzew i krzewów owocowych oraz zdobnych. Pokazy takie należy organizować w ogrodach w okresie przedwiośnia i wiosny .

W tym celu należy skontaktować się z biurem Okręgowego Zarządu – instruktorem etatowym, który przyjdzie z pomocą.

Wówczas do obowiązku  zarządu ROD  należy wytypowanie działek,  na których odbędą się pokazy jak również  powiadomienie działkowców  o jego  terminie ,  poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń   i w lokalnej prasie.

Natomiast  OZ na swój koszt pozyska fachowca, który  przeprowadzi pokaz i udzieli wyjaśnień.

         W związku z tym, że umiejętność właściwego cięcia wymaga  wieloletniej praktyki  popartej wiedzą teoretyczną ,  OZ-ty  do przeprowadzenia pokazów angażować  będą specjalistów ds. sadownictwa  z uczelni rolniczych, uniwersytetów przyrodniczych i instytutów naukowych współpracujących ze Związkiem .

 Prosimy nie zwlekać z zaplanowaniem pokazów, ponieważ  możliwości przeprowadzenia zajęć praktycznych  przez  OZ-ty są ograniczone , ze względu na dużą ich ilość i ograniczony czas .

          Duże ogrody zachęcamy do przeprowadzania pokazów we własnym zakresie.

                   Alicja Gurzyńska –instruktor  KR ds. ogrodnictwa

« Powrót