wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

:Terminarz ochrony roślin w 2010 r."-najnowszy numer specjalny 'działkowca"-w sprzedaży od końca stycznia

Strona główna

 

 „Terminarz ochrony roślin w 2010 r.” – najnowszy numer             specjalny „działkowca” w sprzedaży od końca stycznia

 

Ochrona uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami jest tematem istotnym dla każdego działkowca. Każdy bowiem chce aby pielęgnowane przez niego owoce i warzywa dotrwały do zbioru w jak najlepszej kondycji, a ozdobne krzewy, drzewa i kwiaty nie utraciły dekoracyjności w skutek działalności nieznanego sprawcy.

Zatem jak przeciwdziałać zagrożeniu, jak je na czas rozpoznać i wreszcie jak sobie z nim poradzić jeśli już wystąpi? Na pytania te można znaleźć odpowiedź w specjalnym wydaniu „działkowca” zatytułowanym „Terminarz ochrony roślin w 2010 r.

Przedstawiamy w nim nie tylko tytułowy terminarz prac związanych z zabiegami ochrony chemicznej, biologicznej lub agrotechnicznej na warzywach, roślinach sadowniczych i ozdobnych, ale także wiele zagadnień dotyczących szeroko pojętej ochrony roślin. Bo ochronę roślin należy rozpocząć od zdobycia wiedzy! Na nic zdadzą się zabiegi świetnymi środkami chemicznymi jeśli zostaną wykonane w złym terminie lub przeciw niewłaściwemu sprawcy – nie tylko nie ochronią plonów, ale doprowadzą do niepotrzebnego skażenia środowiska, w tym nas samych. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak sami sprzyjamy rozwojowi chorób i szkodników. Uprawiając na przykład odmiany jabłoni wrażliwe na parcha musielibyśmy przeprowadzić kilkanaście zabiegów ochrony aby zebrać zadowalające plony. A przecież wystarczyłoby posadzić jedną z wielu odmian odpornych na tę chorobę. Stosując nieselektywne środki ochrony doprowadzamy do wyniszczenia organizmów pożytecznych, a tym samym zachwiania równowagi naturalnej środowiska, co prowadzi do gwałtownego rozwoju organizmów szkodliwych. Takich przykładów można by podać wiele. 

Kolejnym niezwykle ważnym zagadnieniem jest umiejętność rozpoznawania sprawcy uszkodzenia roślin. Bo przecież po co pryskać jeśli nie wiemy przeciw czemu stosujemy zabieg. Dlatego w „Terminarzu...” po raz pierwszy prezentujemy atlas najgroźniejszych chorób i szkodników, tak aby ułatwić działkowcom rozpoznawanie przeciwnika.

Z roku na rok ograniczeniu ulega lista chemicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania. Jedne są wycofywane, inne zaliczane do bardziej toksycznych, jeszcze inne ponownie wprowadzane na rynek. Dlatego tak ważna jest aktualna wiedza aby świadomie podejmować działania ochrony roślin. W numerze specjalnym znaleźć można aktualną tabelę preparatów przeznaczonych do zwalczania szkodliwych owadów, roztoczy i chorób roślin polecanych do stosowania na działkach. Są to preparaty najbezpieczniejsze pośród dostępnych na rynku, o krótkim okresie karencji i prewencji dla pszczół oraz w małych opakowaniach.

Stosowanie chemicznych środków ochrony niesie ze sobą ryzyko zatrucia się podczas zabiegu lub skażenia środowiska. W „Terminarzu...” szczegółowo wyjaśniamy jakich zasad bezwzględnie należy przestrzegać aby takie zdarzenia nigdy nie miały miejsca.

W „Terminarzu...” opisujemy także inne, alternatywne dla chemii, metody ochrony roślin. Podpowiadamy jak samemu przewidzieć np. czy rok będzie „mszycowy” lub czy już wyleciała pachówka strąkóweczka. Podajemy listę odmian odpornych lub tolerancyjnych na najgroźniejsze choroby roślin sadowniczych oraz warzyw. Opisujemy jak wykorzystać barwne tablice lepowe lub pułapki feromonowe w prognozowaniu i zwalczaniu szkodników. Wyjaśniamy jak rozpoznać i wykorzystać do ochrony upraw w gruncie i pod osłonami naszych naturalnych sprzymierzeńców – organizmy pożyteczne.

 

Wydanie specjalne „działkowca”: „Terminarz ochrony roślin w 2010 r.” to tani i niezawodny sposób na zdobycie lub pogłębienie wiedzy z zakresu ochrony roślin i pomoc w świadomym podejmowaniu decyzji związanych z planowaniem i przeprowadzaniem zabiegów ochrony. Każdy powinien je mieć!

 

W 2010 r. ukażą się jeszcze następujące numery specjalne „działkowca”:

- „Kwiaty do ogrodów”

- „Pnącza w ogrodzie”

- „Urządzamy i zmieniamy ogród”.

 

Małgorzata Majkowska

« Powrót