wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Sprostowanie artykułu "Użytkowanie wieczyste także dla działkowców"

Strona główna »  » 

Warszawa, 24.11.2009r.

Bartłomiej Piech
radca prawny
w Biurze Krajowej Rady PZD
ul. Towarowa 7a
00-839 Warszawa

Redakcja „Dziennika Gazety Prawnej”
ul. Okopowa 58/72
01-042 Warszawa

         W nawiązaniu do zamieszczonego w dniu 23.11.09 na państwa łamach wywiadu red. Jerzego Kowalskiego z Panią Pauliną Cichalewską pt. „Użytkowanie wieczyste także dla działkowców' pragnę zwrócić uwagę na pewne, pominięte przez rozmówczynię Pana redaktora kwestie, mające zasadnicze znaczenie dla niniejszej sprawy, a co najważniejsze, świadczące o błędnej ocenie stanu prawnego w materii, na której temat się wypowiadała.
       W świetle obowiązujących w Polsce przepisów brak jest podstaw dla zamieszczonego na wstępie do wywiadu stwierdzenia, „Jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego są w użytkowaniu wieczystym PZD, to możliwe jest, w drodze aktu notarialnego, na wniosek działkowca, ustanowienie na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego działki”. Najprawdopodobniej teza ta została sformułowana w wyniku błędnego odczytania zapisów zawartych w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD). Ustawodawca przewidział w nim bowiem, że „Na wniosek osoby wymienionej w ust. 1 (działkowca), Polski Związek Działkowców ustanawia na jej rzecz prawo użytkowania działki - w rozumieniu Kodeksu cywilnego - w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego znajdują się w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców lub stanowią jego własność”. W przepisie tym wyraźnie jest mowa o prawie użytkowania w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, czyli ograniczonym prawie rzeczowym uregulowanym w art. 252-284 KC, a nie użytkowaniu wieczystym. Tak więc, jeżeli z zamyśle Pani P. Cichalewskiej możliwość wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego miałby wynikać z w/w. przepisu ustawy o ROD - a na to wskazuje posłużenie się identycznym jak zawartymi w nim sformułowaniami tj. „na wniosek działkowca(-) ustanowienie na jego rzecz prawa w formie aktu notarialnego” – to oczywiście rozumowanie to należy uznać za błędne.
          Co istotne, twierdzenie o braku możliwości przeniesienia przez PZD na działkowca użytkowania wieczystego do działki podyktowane jest również innymi przesłankami. Po pierwsze ustawa o ROD nie przewiduje istnienia ogrodów  na terenach, do których prawo użytkowania wieczystego przysługuje działkowcom (art. 9 w zw. z art. 10 ustawy o ROD).  Po drugie posiadane przez PZD prawo użytkowania wieczystego jest, praktycznie rzecz biorąc, całkowicie wyłączone z obrotu cywilnoprawnego. W przypadku sprzedaży tego prawa przez PZD (co zresztą nigdy nie miało miejsca) właścicielowi gruntu, czyli Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, przysługuje bowiem ustawowe prawo pierwokupu za 1%. Ponadto działki w ogrodach nie stanowią odrębnych nieruchomości. Stąd nie jest możliwe ustanowienie odrębnego prawa użytkowania wieczystego odnoszącego się do każdej z nich. Nie ma także możliwości przenoszenia udziału (ułamkowego) w prawie użytkowania wieczystego, ponieważ wówczas działkowiec „udziałowiec” w tym prawie automatycznie posiadałaby tytuł prawny do całego terenu ogrodu, w konsekwencji, miałby prawo do korzystania z innych działek.
           Niezależnie od uwag natury czysto cywilistycznej warto zauważyć, iż wyłączenie możliwości dokonywania obrotu prawami do działki w ROD – a taki rzeczywiście byłby możliwy w przypadku posiadania przez działkowca użytkowania wieczystego do działki - jest świadomą decyzją ustawodawcy. Była ona podyktowana przesłankami natury społecznej. Mianowicie zasadą jest, że tytuł prawny do działki nabywany jest nieodpłatnie - działka jest swoistym świadczeniem socjalnym, za dostęp do którego działkowiec nie płaci (art. 13 ust.4 w zw. z art.14 ust.1 ustawy o ROD). W przypadku gdyby, jak to twierdzi Pani P. Cichalewska, istniała możliwość nabywania do nich prawa użytkowania wieczystego, działki stałby się przedmiotem handlu. Nastąpiłoby jednorazowe wzbogacenie ich obecnych użytkowników, ale jednocześnie dostęp do „darmowych” działek zostałby zamknięty dla ich następców. Obecny mechanizm gwarantuje, że wyłączone z rynkowego obrotu działki w ogrodach są osiągalne dla osób mniej zamożnych, a o to właśnie chodzi w idei ogrodów działkowych, której korzenie sięgają ponad 100 lat wstecz. Inną sprawą jest, że nie trzeba zbytniej wyobraźni aby dostrzec, iż wprowadzenie rynkowych reguł do ogrodów bardzo szybko oznaczałoby ich koniec – wykupione i skomasowane tereny zostałby przejęte na cele komercyjne.
         Reasumując powyższe, jeszcze raz z ubolewaniem stwierdzam, że zarówno tytuł Państwa materiału, jak i tezy zawarte w wypowiedziach Pani Pauliny Cichalewskiej na temat możliwości nabywania prawa użytkowania wieczystego do działek w ROD, stoją w sprzeczności z obowiązującym w Polsce prawem.

Z wyrazami szacunku
Bartłomiej Piech
radca prawny
w Biurze KR PZD

Do wiadomości: Redaktor Jerzy Kowalski

« Powrót