wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Organizacja szkolenia i troska Zarządów ROD o nastroje działkowców - gwarancją istnienia ogrodów w Polsce.

Strona główna

 

Organizacja szkolenia i troska Zarządów ROD o nastroje działkowców - gwarancją istnienia ogrodów w Polsce.


           Ogrodnictwo działkowe istnieje w Polsce prawie 115 lat, a nasz Rodzinny Ogród Działkowy „Agrometr-Unia" w Grudziądzu rozpoczął z dniem 1 stycznia br. 113. rok swojego istnienia. W Ogrodzie tym, od ponad 40 lat mam działkę i będę ją uprawiał tak długo, na ile pozwoli mi zdrowie. Z upływem lat wszystko się zmienia, rozwija, doskonali. Dotyczy to również Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Nie tylko stosunkowo długi staż działkowca, ale udział w pracy Zarządu od ponad 25 lat, w tym na stanowisku sekretarza ROD 15 lat, pozwolił mi dostrzec wiele czynników mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ogrodnictwa działkowego. Tymi czynnikami, moim zdaniem najważniejszymi, są:
         1. Dobór kandydatów ubiegających się o nabycie działki;
         2. Systematyczne szkolenie członków ROD;
         3. Mobilizacja i zachęcanie do modernizacji działki i wprowadzanie nowych odmian roślin;
         4. Sprawiedliwe ocenianie i nagradzanie działkowców;
         5. Kształtowanie odpowiednich nastrojów i rodzinnej atmosfery w Ogrodzie.

Praca naszego Zarządu ROD wymienione czynniki stawia na pierwszym miejscu przy sporządzaniu projektów uchwał na Walne Zebrania Sprawozdawcze i opracowywaniu rocznych planów pracy. Z każdym kandydatem ubiegającym się o nabycie działki, obowiązkowo prowadzi się indywidualną rozmowę, której celem jest wysondowanie jego opinii o zasadach funkcjonowania ogrodów, praw i obowiązków członka ROD. Wychodzimy z założenia, że działkowiec musi być nie tylko jej użytkownikiem, ale zawsze godnie reprezentować PZD i stawać w obronie jego interesów.
Nikogo nie mam zamiaru przekonywać o znaczeniu szkolenia działkowców, co do tego wszyscy są zgodni - trzeba prowadzić je systematycznie. Tylko jak to przeprowadzić praktycznie? Organizowane szkolenia kandydatów na działkowców 2-3 razy w roku przez Zarządy Okręgowe nie w pełni zdają w praktyce egzamin. Obowiązuje zasada, że działkę można nabyć po ukończeniu tego kursu. Często termin kursu koliduje z pracą zawodową, dojazdem, obowiązkami rodzinnymi itp. Pozwolić na nabycie działki bez ukończonego kursu jest to niezgodne z ustalonymi zasadami, a zainteresowany nie ma już motywacji do jego ukończenia. Problem ten w naszym Ogrodzie rozwiązujemy w następujący sposób. Po przeprowadzonej rozmowie indywidualnej z kandydatem na działkowca, ustala się 5-godzinny program indywidualnego szkolenia, w którym poruszamy m.in. następujące problemy:
        - Zarys historii Ogrodu, jego lokalizacja, skład socjalny członków, władze Ogrodu, zarząd, komisje;
        - Zasady korzystania z porad ogrodniczych, narzędzi wspólnego użytkowania, panujące zwyczaje w ogrodzie, udział w dożynkach, spotkania, itp.;
        - Zagospodarowanie działki, budowa altany, szklarni, oczka wodnego;
        - Zakładanie pryzmy kompostowej, wycinanie drzew, palenie liści, korzystanie z wody, energii elektrycznej;
        - Sadzenie drzew i krzewów na działce i ich prześwietlanie, BHP na działce, stosowanie nawozów i środków ochrony roślin;
        - Obowiązki działkowicza w Ogrodzie, troska o estetykę działki, opłaty za użytkowanie działki, rozliczanie zużycia wody i energii elektrycznej;
        - Formy wyróżnień.

Po przeprowadzeniu szkolenia indywidualnego uczestnik otrzymuje Zaświadczenie, z którym zgłasza się do Prezesa, celem załatwienia formalności z przyjęciem w poczet członków PZD i przydzieleniem działki. Dalszy etap kształcenia działkowicza, to uczestnictwo w wybranych tematach szkolenia organizowanego przez Okręg PZD i zaangażowanie w przedsięwzięciach czynionych przez społeczną służbę instruktorską w Ogrodzie.
          Czynimy wiele starań, by zachęcić działkowiczów do modernizacji działek i wprowadzaniu nowych odmian roślin na działce. Obserwujemy w Ogrodzie wzrost ilości działek typowo rekreacyjnych z odpowiednio uformowanymi nasadzeniami drzew i krzewów, rabatami kwiatowymi i nowoczesną ogrodniczą architekturą. Dwukrotnie w roku przeprowadzamy przegląd działek, zgłaszamy do Okręgu 3 najładniejsze działki. Ogłaszamy konkursy na okazy wyhodowane na swojej działce i dorodne plony, organizujemy coroczne wystawy plonów. Zwycięzcy konkursów otrzymują talony i karty rabatowe do Centrum Ogrodniczego oraz dyplomy. Zasługą działkowców jest to, że nasz Ogród zajął w Konkursie „Najpiękniejszy Ogród 2011 roku" na szczeblu Okręgu I MIEJSCE. W tym roku zamierzamy zgłosić nasz Ogród do Konkursu na szczeblu Rady Krajowej PZD.
          Za pracę społeczną na rzecz Ogrodu i wzorową uprawę działki, staramy się zawsze sprawiedliwie oceniać i nagradzać. Aktualnie w naszym Ogrodzie 7 członków szczyci się najwyższym odznaczeniem związkowym - odznaką Zasłużony dla PZD. Tylko w roku ubiegłym nasi działkowicze otrzymali 34 odznaki „Wzorowy Działkowiec", w tym 1 złota i 10 srebrnych.
W obecnych czasach, gdzie ciągle pojawiają się w różnej formie próby podważenia racji bytu ogrodów działowych w Polsce, kształtowanie odpowiednich nastrojów wśród działkowców jest najważniejszym zadaniem naszego Zarządu ROD i aktywu działkowego. Na wszystkich tablicach ogłoszeniowych w Ogrodzie wiszą aktualne materiały propagandowe nadsyłane przez Krajową Radę i Okręg. Walne zebrania zawsze starannie przygotowujemy wspólnie z Okręgowym Opiekunem. Uroczystości dożynkowe mają szeroką oprawę artystyczną, wystawę plonów, kiermasz ogrodniczy, konkursy i słodycze dla dzieci, zabawę z udziałem orkiestry, wszyscy działkowcy otrzymują upominki ufundowane przez Zarząd ROD.
          Na obecnym etapie rozwoju i historii ogrodnictwa działkowego w Polsce najważniejszy problem, jaki stoi przed działkowcami, to obrona naszego Związku i utrzymanie zasad jego funkcjonowania w oparciu o obowiązującą Ustawę Sejmu RP. Przy odpowiednim zorganizowaniu i ukierunkowaniu pracy Zarządu ROD przy pomocy społecznego aktywu, musimy dążyć do tego, by działkowicz nie tylko dobrze uprawiał działkę, ale przede wszystkim był on orędownikiem walki o utrzymanie w stanie nienaruszonym idei ogrodnictwa działkowego w Polsce. Wspólnym wysiłkiem ponad 5 tysięcy Zarządów ROD i kilkunastu tysięcy aktywistów, swój cel osiągniemy. Ogrody przekażemy dzieciom i wnukom w stanie nienaruszonym.

 

Tadeusz Nowak

 

« Powrót