wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Przeniesienie ROD Swoboda - Modelowy przykład współpracy działkowców z władzami Bydgoszczy

Strona główna

W Bydgoszczy rusza budowa nowej biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W projektowanie obiektu zaangażowany jest prof. Stefan Kuryłowicz, jeden z najwybitniejszych polskich architektów. Powstanie piękna, nowoczesna bryła, która ma szanse stać się dla Bydgoszczy punktem równie rozpoznawalnym jak dla Warszawy Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.

Z naszej perspektywy ta wspólna inwestycja UKW i Urzędu Miasta Bydgoszczy jest o tyle interesująca, że biblioteka powstaje na terenach dawnego ROD Swoboda. Złe języki mówią, że działkowcy swoimi ogrodami blokują rozwój miast, godzą we wspólne dobro. Przykład Bydgoszczy pokazuje jak bardzo kłamliwe są te oskarżenia. Tereny pod budowę biblioteki zostały przekazane bez komplikacji. Jednocześnie PZD odstąpił od egzekwowania co do litery obowiązującego prawa i wydał tereny ROD Swoboda jeszcze przed uzyskaniem nowego Ogrodu. Miasto z kolei przygotowuje nowy ROD, który będzie nie tylko większy od ROD Swoboda, ale też będzie doskonale przygotowany pod każdym względem. Powstaje parking i budynek świetlicy, wszystkie alejki są utwardzone, wszystkie działki są podłączone do prądu i bieżącej wody.

Prace w nowym Ogrodzie wyprzedzają przyjęty harmonogram, o ile zima nie pokrzyżuje planów nowy ROD będzie gotowy jeszcze w tym roku, a pierwsze walne zebranie członków ogrodu planowane jest na koniec grudnia. Nie wiadomo jeszcze czy te ambitne plany uda się zrealizować, ale wyprzedzenie planu o 4 miesiące. to niezwykle atrakcyjna perspektywa. Nawet jeśli najbardziej optymistyczny scenariusz nie zostanie zrealizowany, bydgoscy działkowcy wiele zyskują.

Ogród powstaje w dzielnicy Fordon, największej dzielnicy Bydgoszczy. Ponieważ część działkowców z ROD Swoboda przeniosło się na działki w innych ogrodach, 31 działek nowego ogrodu zostało rozdzielonych pomiędzy mieszkańców Fordonu.

Warto pochylić się nad tym przykładem, ponieważ szczególnie dobrze obrazuje on stan faktyczny relacji działkowców z lokalnymi społecznościami. Działkowcy są otwarci na współpracę i ustępstwa wtedy, kiedy chodzi o dobro wspólne, natomiast nie oddadzą piędzi wspólnej ziemi dla zysków korporacji. Zgodnie z Ustawą o ROD będziemy bronić naszych członków i dbać o to, aby bez potrzeby nie odbierać nam naszych Ogrodów, nie ograniczać kontaktu z naturą i szans na dobry wypoczynek.

Wkrótce zamieścimy zdjęcia z nowego ROD, a wizualizacje projektu nowej biblioteki można zobaczyć TUTAJ.

TR

« Powrót