wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Z. Urbanowskiej w Koninie, skierowane do Trybunału Konstytucyjnego.

Strona główna

Konin dn.13.10.2011.

ROD im. Z. Urbanowskiej
Konin

                                                    Trybunał Konstytucyjny 
                                                                  Warszawa

 

My, działkowicze i Zarząd Rodzinnego Ogrodu im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, zwrócą się do Najwyższego Trybunału o odrzucenie skargi Prezesa Sądu Najwyższego ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 08.08 2005 roku. Zdajemy sobie sprawę, że ówczesny Prezes Sądu Najwyższego, był znakomitym znawcą prawa i tego mu nie odbieramy, ale jako mieszkańcy i obywatele Polski zdajemy sobie sprawę, że jest wiele dziedzin prawa pilnie do poprawienia. Natomiast od momentu uchwalenia w/w ustawy ogrody nie spowodowały żadnych niekorzystnych skutków dla gospodarki, bezpieczeństwa kraju, ani szkodzą środowisku naturalnemu. Wprost przeciwnie informujemy, na przykładzie naszego 54 hektarowego ogrodu z 1360 użytkownikami jest on ogromną fabryką tlenu dla miasta i okolic. Tylko w tym zakresie spełnia rolę parku miejskiego. Gdyby było trzeba taki park tworzyć jakie to byłoby obciążenie dla budżetu nie tylko miasta. Na terenie ogrodu rośnie setki gatunków flory od popularnego świerka, przez uprawy warzywne kończąc na krzewach i roślinach południowych i tundry. Pamiętamy, że teren ten przed jego adaptacją był w znacznej części nieużytkiem i terenem bagiennym z którym do dziś mamy nieco kłopotów. To właśnie działkowicze własnymi rękami doprowadzili i stworzyli sobie perełki kultury ogrodowej.Za taką postawę społeczeństwo jest zapewne pełne uznania, natomiast politycy i władza nie chce tego dostrzec. Władza obywatelowi, swymi nie przemyślanymi decyzjami nie ułatwia egzystencji, wprowadza w stan permanentnej niepewności i rozgoryczenia. Ogrody takie jak nasz mógłby się stać centrami dydaktycznymi młodzieży uczącej się kierunków rolniczych, ogrodnictwa ,sadownictwa i ekologii. Możemy współpracować, z szkołami jeżeli one wykażą taką wolę. Ogród to przykład zagospodarowania skrawka ziemi w sytuacji kiedy wokół ogromne obszary ziemi o dobrej bonitacji nieużytkowanej od kilkunastu lat. Obszar taki podlega stepowieniu i gdy nadejdzie potrzeba jej ponownego zagospodarowania, trzeba będzie kolejnych dziesięcioleci aby przywrócić użytkowy stan pierwotny .Może władza powinna o ten kierunek bardziej zadbać.
Ogrody działkowe funkcjonują w całej Europie, świadectwem obecność na naszym Kongresie zagranicznych reprezentacji utożsamiających się z ruchem działkowym .Nasze krajowe ogrody funkcjonowały w różnych okresach dziejowych. Obecnie w okresie wolności i demokracji próbuje Ojczyzna nasza nie uznawać prawa do użytkowania skrawka ziemi. Przypomina to czasy kiedy ustrój miniony walczył z "obszarnikiem" obecny walczy z 3 arowym użytkownikiem działki, walczy z jego szansą na pracę w przyrodzie, relaksem,  integracją międzyludzką, hobby, oraz samą ekologią.

           

             Sekretarz            Wiceprezes            Prezes Zarządu
          Henryk Kurek   Mieczysław Miłkowski      Ryszard Kamiński

« Powrót