wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

List Krajowej Komisji Rewizyjnej w Warszawie do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w obronie ustawy o ROD.

Strona główna

Warszawa, dnia 15.10.2011 r.

Polski Związek Działkowców
Krajowa Komisja Rewizyjna
w Warszawie

 

                                        Szanowny Pan
                                                  Prof. Stanisław Dąbrowski 
                                                  Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego
                                                  Warszawa
  


Szanowny Panie Prezesie!


Społecznie wykonujący swoje mandaty członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców kolejny raz zwracają się do Pana Prezesa z gorącą prośbą o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku swego poprzednika, byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją zapisów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku, zawartego w piśmie procesowym znak: BSA-I-4110-1/10 z dnia 06.09.2010 r.
Posiadając statutowe upoważnienie do reprezentowania pionu rewizyjnego naszego Związku, działającego w 4 948 Rodzinnych Ogrodach Działkowych i 26 Okręgach zwracamy się o podjęcie oczekiwanej przez polskich działkowców decyzji o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego wniosków, skierowanych przez swego poprzednika kwestionującego konstytucyjność naszej Ustawy.
Kolejny raz z całą mocą stwierdzamy, że uznanie zapisów Ustawy za niekonstytucyjne oznaczać będzie usunięcie z porządku prawnego fundamentalnych gwarancji prawnych zabezpieczających słuszne interesy miliona członków i ich rodzin użytkujących od dziesięcioleci działki w ogrodach zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.
Wniosek byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest dziwnie zbieżny z grupami interesów i układem politycznym, które od wielu lat dążą do osłabienia a nawet zniesienia naszych praw działkowców, naszych Ogrodów i naszego narodowego Związku w celu uzyskania bezproblemowego dostępu do obecnie użytkowanych przez ogrody terenów, a w dalszej konsekwencji do ich likwidacji.
W odczuciu członków naszego Związku wystąpienie Pana poprzednika wpisało się  w przysłowiową krucjatę przeciwko obecnemu modelowi funkcjonowania ogrodnictwa działkowego a prowadzoną od wielu lat przez posłów jednej z partii o nazwie nie mającej żadnego związku ani z prawem ani ze sprawiedliwością.
Pod płaszczykiem dbania ponoć o prawa działkowców wnioskodawca zdecydował się podjąć niezrozumiałą walkę z członkami Polskiego Związku Działkowców zapominając, że ta często w uzasadnieniach przywoływana Konstytucja RP gwarantuje w art. 58.1 „Każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się” a w art. 32.1 stwierdza się, że „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.
Najwidoczniej zapomniał także, że nasza ustawa, przed jej uchwaleniem przeszła pełny proces legislacyjny i w końcu podpisał ją Prezydent RP.
Przed 5 laty Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie wnosił żadnych zastrzeżeń tym samym uznając tę ustawę za zgodną z Konstytucją RP.
Nagle po 5 latach sprawnego funkcjonowania ustawy ten sam Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego uznał, że ustawa jest niekonstytucyjna. Nikt z nas działkowców nie rozumie, dlaczego tak postąpił, bowiem trudno nam doszukać się logicznego uzasadnienia.

Szanowny Panie Prezesie!

Polscy działkowcy posiadają bogate doświadczenie życiowe, każące bronić wielopokoleniowego dorobku i trudu, który doprowadził do istnienia obecnego kształtu społecznego ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Działkowcy wiedzą ile wysiłku i finansowych nakładów poniesiono organizując ogrody działkowe by przekazane niegdyś w użytkowanie bagna, wysypiska, gruzowiska czy zwyczajnie rzecz nazywając nieużytki przez nikogo niechciane, doprowadzić do dzisiejszego stanu i przekształcić je w zielone płuca naszych wysoko zurbanizowanych miast.
Trwającymi od wielu lat atakami na nas działkowców, na nasze działki w naszych Ogrodach i nasz Polski Związek Działkowców chce się ten cały wysiłek obrócić wniwecz, chce się go unicestwić.
Obradujący w dniu 22 września 2011 roku w Warszawie II Kongres Polskiego Związku Działkowców głosami prawie 4 tysięcy działkowców w swoich postanowieniach zawarł m.in. takie oto stwierdzenia: „Reprezentanci polskich działkowców, zgromadzeni na II Kongresie Polskiego Związku Działkowców, stwierdzają, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat, tj. od I Kongresu PZD w 2009 r., znacznie nasiliły się działania wymierzone w fundamentalne podstawy ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, w istnienie rodzinnych ogrodów działkowych, a tym samym w dorobek miliona polskich rodzin. Działania te skupiają się wokół wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego, który najpierw zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego sześć przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a następnie – po sześciu miesiącach – zażądał uchylenia całej ustawy. W ten zdumiewający sposób postanowiono rozprawić się z prawami miliona polskich rodzin i podważyć cały system, stanowiący oparcie dla istnienia i rozwoju niemal pięciu tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych” ….. „Kongres potwierdza, że użytkownicy działek rodzinnych oczekują i żądają utrzymania zapisów ustawy o ROD. Jednocześnie II Kongres protestuje i potępia podejmowane działania wymierzone w ustawę i prawa polskich działkowców. Jako obywatele Polski jesteśmy oburzeni, że do walki z naszym środowiskiem zaangażowano naczelne instytucje państwowe. Takie metody nie licują z demokratycznym państwem prawa, przypominają raczej minioną epokę, gdy zwalczano wszelkie oznaki samorządności i niezależności. Nie godzimy się na wykorzystywanie konstytucyjnych mechanizmów w interesie zamożnych grup ekonomicznych do uchylenia demokratycznie przyjętej i powszechnie popieranej ustawy, która służy najuboższym warstwom naszego społeczeństwa. Kongres uznaje, że podważanie ustawy o ROD to uderzenie w miliony polskich rodzin! Politycy i rządzący muszą mieć tego świadomość!

Szanowny Panie Prezesie!


Nasza ustawa zawiera szereg przepisów, które akcentują istotę i społeczne funkcje Polskiego Związku Działkowców i Rodzinnych Ogrodów Działkowych dla środowiska oraz lokalnych społeczności.
Wbrew temu, co twierdzą nasi przeciwnicy, nasze ogrody nie są tylko i wyłącznie skupiskiem indywidualnych działek, ale dobrze zorganizowaną całością pełniącą istotne funkcje społeczne, rekreacyjne, integracyjne, zdrowotne i ekologiczne. Nasza ustawa określiła ważne i ważkie znaczenie rodzinnych ogrodów działkowych dla przyrody i środowiska, zwłaszcza tego miejskiego poprzez udowodniony naukowo pozytywny wpływ na naturalne otoczenie człowieka i rewitalizację zdegradowanych terenów poprzednio nam przekazanych w użytkowanie.
Wnioski skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w powszechnej opinii, nie tylko, naszego środowiska uderzają w fundamentalne podstawy ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce istniejącego już od 114 lat, w rodzinne ogrody działkowe, a tym samym także w dorobek wielu pokoleń rodzin działkowych.
Wnioskodawca w swoich uzasadnieniach twierdzi, że zapisy naszej ustawy są ponoć sprzeczne z Konstytucją RP.
Zapomniał jednak, że zaskarżenie tej ustawy jest sprzeczne z wieloma artykułami Konstytucji RP, że wymienimy chociażby – art. 7, art. 12, art. 21, art. 31.2, art. 58.1 czy art. 83.
Z wielokrotnych spotkań członków Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD z samorządowcami województw wiemy jak pozytywna, również w ich odczuciu, jest rola Ustawy i jaki pozytywny wpływ posiadają Rodzinne Ogrody Działkowe, na jakość życia mieszkańców lokalnych społeczności.
Wielka szkoda, że tej świadomości i przeświadczenia nie miał były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, gdy kierował do Trybunału Konstytucyjnego swe wnioski kwestionujące konstytucyjność naszej ustawy.
Trudno nam także zrozumieć, dlaczego były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego uznał, że to, co w innych społecznych organizacjach, w odniesieniu chociażby do członkostwa czy płacenia składki, jest uznawane za normalne, a w naszym Polskim Związku Działkowców jest wręcz niedopuszczalne?

Szanowny Panie Prezesie!

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców kolejny raz zwracają się z prośbą o wycofanie tych wniosków w trybie art.31 ust.2 Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, bowiem stoją one w jaskrawej sprzeczności z konstytucyjnymi gwarancjami przynależnymi polskim Obywatelom, których jedyną winą jest chęć bycia członkami milionowej społecznej organizacji Polskiego Związku Działkowców.
Swoją, tak oczekiwaną przez działkowców, decyzją pozwoli Pan na dalsze trwanie naszej społecznej organizacji, którą sami członkowie powołali i która nam dobrze służy oraz na dalsze istnienie naszych Ogrodów, które istnieją dzięki naszym i Związku środkom finansowym.
Reasumując zwracamy się z prośbą o obiektywną ocenę złożonych wniosków i w imię, często przywoływanej w uzasadnieniach wniosków, sprawiedliwości społecznej wycofanie ich z Trybunału Konstytucyjnego dla dobra suwerena władzy państwowej.
Niniejsze stanowisko w obronie dobrej i akceptowanej przez działkowców Ustawy o ROD z dnia 8 lipca 2005 roku, pozwalamy sobie również skierować do:
- Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
- Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego,
- Sędziów Trybunału Konstytucyjnego,
oraz przekazać do wiadomości:
- Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego,
- Członków Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.

                           

Z wyrazami szacunku i niezmiennego poważania
                                                         

                  Społecznie wykonujący mandat wobec członków i Związku

  Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców

 

Przewodniczący                                         Maria Fojt

Z-ca Przewodniczącego                              Olgierd Kaunas-Kownacki

Sekretarz                                                 Jerzy Jaksoń
     
Członkowie:
Bogusław Dąbrowski,
Ryszard Dorau,
Mieczysław Górski,
Krzysztof Kapciak,
Włodzimierz Leśnierowski,
Eugeniusz Lubosch,
Kazimierz Pabian,
Henryk Tomaszewski
Dorota Zerba.

« Powrót