wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD Okręgu Małopolskiego w sprawie zbliżających się wyborów parlamentarnych

Strona główna

STANOWISKO
IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD Okręgu Małopolskiego
z dnia 14 września 2011
w sprawie zbliżających się wyborów parlamentarnych

W najbliższym czasie kończy się kadencja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Okres zbliżających się wyborów jest chwilą określania przez partie polityczne stanowisk w najistotniejszych kwestiach życia społecznego, a do takich między innymi należy istnienie ogrodów rodzinnych na dotychczasowych zasadach. Kampania wyborcza służy nie tylko do przedstawienia się poszczególnych kandydatów, ale przede wszystkim zadeklarowania przez nich  ich światopoglądu oraz propozycji na rozwiązanie problemów istotnych dla obywateli. Wysłuchajmy zatem publicznych wypowiedzi, w jaki sposób przyszli posłowie chcą gospodarować w naszym kraju ; czy doceniają ogromną dla społeczeństwa  rolę rodzinnych ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców oraz czy popierają istnienie ich w obecnej formie . Podejmujmy więc mądre i wyważone decyzje dotyczące  kandydatów na posłów i senatorów, głosujmy na tych, którzy nas rozumieją i nam sprzyjają. Społeczność nasza stoi po raz kolejny przed ogromnym problemem: jest nim niekorzystna dla nas opinia Marszałka Sejmu z dnia 8 grudnia 2010 roku w sprawie wniosku byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP zapisów Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku. W stanowisku tym zawarte jest stwierdzenie, że cztery artykuły naszej Ustawy: art.10, art.17 ust.2, art.18 i art.24 są niezgodne z Konstytucją RP i zdaniem Sejmu winny być uchylone. Uznanie tych zapisów za niekonstytucyjne oznaczać będzie bezpowrotne usunięcie niezwykle istotnych gwarancji prawnych zabezpieczających słuszne interesy miliona polskich rodzin użytkujących działki w naszych Ogrodach. W ogromnie trudnej sytuacji znajdą się działkowcy w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie występuje narastanie roszczeń do gruntów i istnieje groźba likwidacji tych Ogrodów.
Marszałek sejmu  zawarł  stwierdzenie w „Uwagach Końcowych”,  że ewentualne orzeczenie Trybunału zgodne z jego wnioskiem będzie musiało skutkować przebudową obecnie obowiązującej Ustawy o ROD lub też dokonaniem wyboru nowej koncepcji unormowania tworzenia i użytkowania ogrodów działkowych. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko likwidację Polskiego Związku Działkowców i rozbicie ogólnopolskiego samorządu działkowców.   Nasza organizacja obchodzi obecnie 30 lecie : przez 30 lat skutecznie nas chroniła, pomagała w rozwiązaniu najistotniejszych problemów i tworzyła przepisy prawne, pomagające stworzyć strukturę związku w obecnym kształcie. Dziś ustawodawca usiłuje podważyć   kolejne paragrafy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, co ma nas pozbawić praw zagwarantowanych.
Walka z naszym Związkiem i ciągłe propozycje zmian ustawodawczych mające „uszczęśliwić” działkowców, zmierzają jedynie do zlikwidowania naszego związku i całkowitego pozbawienia ochrony terenów zajętych przez ogrody działkowe i samych działkowców. Apelujemy też do wszystkich Państwa o  dalsze zbieranie podpisów w obronie Ustawy  o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 8 lipca 2005 roku nie tylko wśród działkowców, członków ich rodzin, ale także wśród sąsiadów, współpracowników i wszystkich sympatyków ruchu działkowego.

                  Przewodniczący                       Przewodniczący
            Komisji Uchwał i Wniosków                     Zjazdu

            …………………………………                   ……………………………….

Kraków, dnia 14 września 2011r.

« Powrót