wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Rezolucja IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD Okręgu Małopolskiego w sprawie obrony ustawy o ROD.

Strona główna

Rezolucja 
IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD Okręgu Małopolskiego
z dnia 14 września 2011 r.
w sprawie : obrony ustawy.

Ruch ogrodnictwa działkowego w Małopolsce ma 80-letnią tradycję. Pierwsze ogrody powstawały w latach 30-tych ubiegłego wieku w Krakowie, Tarnowie, Skawinie. Należy podkreślić, że powstawały na obrzeżach miast, na nieużytkach, wyrobiskach, miejskich wysypiskach, terenach zdegradowanych ekologicznie. Przywracanie tych terenów przyrodzie wymagało niezwykłego wysiłku i pracy działkowców. Na dzisiejszy stan pracowało niekiedy kilka pokoleń.
Obecnie ogrody działkowe – to oazy zieleni, tereny rekreacji i wypoczynku, położone w centrach miast małopolski. Tak położone ogrody stały się atrakcyjne dla prywatnych inwestorów i deweloperów, którzy patrzą na nie przez pryzmat pieniądza.
Uczestnicy IV Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Krakowie /dostrzegając obecne zagrożenie dla istnienia ogrodów działkowych oraz samorządnej organizacji jaką jest Polski Związek Działkowców/ w związku z inicjatywą I Prezesa Sądu Najwyższego, który wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego z zaskarżeniem ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 8 lipca 2005r., ponawiamy prośbę o wycofanie wniosków jako zagrażających istnieniu ogrodów, działkowców, zagrażającym prawom działkowców, a tym samym zmierzających do zniszczenia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Apelujemy o nie manipulowanie naszą ustawą.
Uważamy, że ustawa z 8 lip[ca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych zapewnia Polskim działkowcom regulacje prawne pozwalające bezpiecznie korzystać z działek. Ogrodom działkowym nadaje status urządzeń użyteczności publicznej, dzięki czemu stają się elementem infrastruktury dostępnej dla lokalnej społeczności.
Jak ważne dla społeczeństwa są ogrody działkowe może świadczyć fakt, że dzisiaj działkę pragnie posiadać coraz więcej młodych rodzin.
Oczekujemy, że nasze stanowisko znajdzie aprobatę sędziowskiego składu Trybunału Konstytucyjnego podczas rozpatrywania wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego.

 


                  Przewodniczący                       Przewodniczący
           Komisji Uchwał i Wniosków                      Zjazdu

            …………………………………                   ………………………………
      

 

                                       
Kraków, 14 września 2011 r.
     

« Powrót