wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

XIX Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to życie"

Strona główna

XIX MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA „ZIELEŃ TO ŻYCIE”

           W dniach 26-28 sierpnia w warszawskim Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbyła się 19. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to życie” skupiająca osoby zawodowo zajmujące się branżą ogrodniczą, architekturą krajobrazu oraz miłośników roślin i ogrodów.
           Tegorocznej edycji „Zieleń to życie” – najważniejszych w Polsce i Europie Środkowej targów roślin i ogrodów towarzyszyło hasło przewodnie: „OGRÓD – DOBRY RUCH”! O tym, że założenie ogrodu to „dobry ruch” przekonało się już wielu z nas. Ponadto badania wskazują, że ogrodnictwo i związane z nim bliski kontakt z naturą, wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu, stają się coraz bardziej popularne również wśród młodego pokolenia. Tegoroczna wystawa godna była więc również szczególnego zainteresowania ponad miliona polskich rodzin działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, którzy już od dawna doceniają wielorakie korzyści, m.in. zdrowotne i społeczne związane z użytkowaniem działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
           Na wystawie „Zieleń to Życie” skupiły się też najważniejsze na rynku wydawnictwa prasowe związane z ogrodnictwem. Nie zabrakło też oczywiście Wydawnictwa „działkowiec”. Na ciekawie zaaranżowanej, otwartej, obszernej ekspozycji można było zapoznać się oraz zakupić m.in.:
- najnowsze wydania „działkowca”; 
- komplet czterech numerów specjalnych na 2011 r. (Inspiracje: Rośliny, Kamień, Woda, Drewno);
- książki z serii „Porady praktyczne”, „Nieproszeni goście”, „Pomysł na ogród”, „Królowe ogrodów”, „Piękny ogród”, „Owocowy ogród”, „Budujemy...”; oraz wiele innych tytułów.
          Stoisko Wydawnictwa „działkowiec” odwiedził również Prezes Polskiego Związku Działkowców – Eugeniusz Kondracki, który w rozmowach z przybyłymi na wystawę działkowcami omawiał m.in. trapiące ich kwestie aktualnych zagrożeń dla ogrodnictwa „działkowego” w Polsce.
          Stoisko „działkowca” cieszyło się ogólnie dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obecni na stoisku redaktorzy i specjaliści związani z „działkowcem” udzielali praktycznych porad ogrodniczych. Szczególną atrakcją  była też możliwość nabywania książek z dużym rabatem (nawet do 40%) oraz losowanie dodatkowych nagród – praktycznych gadżetów.
          Na ,,Zieleń to życie” można było zobaczyć wiele nowych i ciekawych roślin – kilka tysięcy gatunków i odmian w różnorodnych formach, wielkościach i kolorach – od maleńkich karłowych odmian, poprzez kilkumetrowe drzewa, strzyżone w wymyślne kształty, zaskakujące barwą liści, igieł czy kwiatów. Prezentowana była także bogata oferta akcesoriów, dekoracji i techniki ułatwiającej pielęgnację ogrodu. Wielu wystawców organizowało premiery i pokazy nowości. Uzyskać można było także fachowe porady i podpatrzeć pomysły projektantów i ogrodników, kupić ciekawe wydawnictwa i rośliny na towarzyszącym targom Kiermaszu.
          W „Konkursie Roślinnych Nowości” – skierowanym do wystawców – producentów roślin i hodowców, zgłoszono ponad 40 nowości – drzewa, krzewy, pnącza, krzewinki oraz byliny. Zgłoszenia oceniło jury złożone z wybitnych fachowców z dziedziny ogrodnictwa, botaniki i dendrologii. Złoty medal uzyskał powojnik wielkokwiatowy ‘Krakowiak’; srebrny medal – pęcherznica kalinolistna ’Donna May’; trzecie miejsce i brązowy medal przypadły nowej odmianie topoli – ‘Purple Tower’. Wyróżnienia uzyskały natomiast: powojnik wielkokwiatowy ‘Beautiful Bride’; cis pośredni ‘Oliwka’ oraz dąb szypułkowy ‘Posnania’.
         Tradycyjnie rozstrzygnięto też Konkurs o „Zielony Laur 2011”, którego celem jest uhonorowanie prezentowanych przez Wystawców nowatorskich i wartościowych rozwiązań z zakresu techniki, technologii i myśli twórczej. W kategorii „Najlepszy produkt do ogrodu i terenów zieleni”, „Zielonym laurem” nagrodzone zostały oprawy oświetleniowe „Cala Led” i  „Perla” firmy Schroeder Polska sp. z o.o. Wyróżnienia w tej kategorii uzyskały natomiast: kosiarka ręczna bębnowa „Momentum” firmy Fiskars Brands POLSKA Sp. z o.o. oraz opryskiwacz MX firmy Marolex sp. z o.o.
         Poza tym podczas „Zieleń to Życie” można było zwiedzić ogród pokazowy, przygotowany specjalnie na wystawę – projekt pełen zaskakujących pomysłów z wykorzystaniem podestów tarasowych, oczek wodnych, fontann oraz ozdobnych traw, krzewów i bylin.
         W sobotę i niedzielę wszyscy zainteresowani ogrodem – jego założeniem i pielęgnacją – początkujący i bardziej zaawansowani mogli  uczestniczyć w pokazach i prelekcjach przygotowanych specjalnie dla odwiedzających.  Były to m.in.: „Roślinne metamorfozy” – pokaz florystyczny; „Hortensje znane i mniej znane”, „Ogród przyjazny ptakom”, „Rośliny jako filtr otaczającego nas powietrza”, „Kształtowanie drzewek Bonsai” – wykład i pokaz, „Piękny i zadbany ogród” – zasady nawożenia i ochrony roślin. Odbyły się też „Zielone warsztaty dla dzieci” – zabawa w sadzenie roślin, gry, zabawy plastyczne.
         Dużym zainteresowaniem cieszył się organizowany z sobotę (27 sierpnia) „Dzień architekta krajobrazu”, w trakcie którego można było poznać najnowsze trendy i doświadczenia w architekturze krajobrazu. Odbyło się też spotkanie z Diarmuidem Gavinem – sławnym irlandzkim  projektantem ogrodów – autorem wielu ciekawych i odważnych realizacji, zdobywcą prestiżowych nagród (w tym na Chelsea Flower Show), twórcą autorskich programów telewizyjnych dla BBC i autorem 7 książek o sztuce projektowania ogrodów.
         Ważkim akcentem tegorocznej wystawy była też premiera nowej odmiany powojnika ‘Maria Skłodowska-Curie’ – nazwanej tak na cześć naszej znakomitej rodaczki z okazji roku M. Skłodowskiej-Curie ogłoszonego przez Sejm RP w setną rocznicę przyznania nagrody Nobla za odkrycie polonu i radu.

 

Opracowanie: Sławomir Milewski

« Powrót