wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

PZD OZ Poznań w obronie ustawy o ROD

Strona główna

PZD OZ Poznań


Stanowisko Prezydium OZ PZD w Poznaniu z dnia 18 kwietnia 2011r. w sprawie informacji zawartych w artykule zamieszczonym w Głosie Wielkopolskim w dniu 18 kwietnia 2011r.


Po zapoznaniu się z informacją prasową na temat ogrodów działkowych zamieszczoną w Głosie Wielkopolskim w dniu 18 kwietnia 2011 r. Prezydium OZ PZD w Poznaniu sprzeciwia się przedstawianiu opinii publicznej takiego obrazu i sytuacji w ogrodach działkowych jak w powyższym artykule autorstwa Piotra Talagi. Opisując grupy przeciwników Polskiego Związku Działkowców nie bierze się pod uwagę, że grupy „buntowników" to osoby łamiące zarówno wewnętrzne przepisy PZD, ale również zapisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i ustawy prawo budowlane odnośnie wielkości budowy altan, jak i zamieszkiwania w ogrodzie działkowym. Autor artykułu nie zadał sobie trudu sprawdzenia na jakich zasadach działają grupy przeciwników PZD, jakie faktyczne cele nimi kierują oraz jaka jest liczba członków tychże grup. Można zadać pytanie autorowi artykułu czy sprawdził podstawy legislacyjne wniosku złożonego do Sejmu przez „Ogrody Polskie" o „delegalizację PZD"?
Autor pisze w artykule o projekcie ustawy posła PiS Andrzeja Dery, że trafił on do szuflady. W rzeczywistości projekt ten w głosowaniu sejmowym 16 lipca 2009 roku został odrzucony przez Sejm i trafił do kosza. Zapisy zawarte w tym projekcie spowodowałyby faktyczną likwidację ogrodów działkowych w Polsce, szczególnie w wielkich miastach, i na taką perspektywę zgody nie wyrazili posłowie, jak i nie wyraża Polski Związek Działkowców oraz wielu działkowców użytkujących działki w ogrodach.
Poruszając sprawy finansowe ogrodów autor artykułu nie podaje, że z rocznej składki (18 gr/m2) wnoszonej przez każdego działkowca 65% (czyli 12 gr/m2) zostaje do dyspozycji każdego rodzinnego ogrodu działkowego, a pozostała część (czyli 6 gr/m2) jest dzielona na Zarząd Okręgowy i Krajową Radę w Warszawie. Pieniądze odprowadzone przez ogrody ze składki w znacznej części wracają do ogrodów w postaci świadczeń dla ogrodach.
Członkowie Prezydium OZ PZD w Poznaniu nie zgadzają się na przedstawianie spraw ogrodów działkowych z perspektywy organizacji zrzeszających osoby łamiące prawo nie tylko związkowe.


Sekretarz OZ PZD  WICEPREZES OZ PZD PREZES OZ PZD


Do wiadomości: KR PZD w Warszawie

 

« Powrót