wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Obchody 30 lecia PZD w ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej

Strona główna

Obchody 30 lecia PZD w ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej

Wysłuchaniem hymnu „Zielona Rzeczpospolita” 23 lipca 2011 roku
w ROD „Pod Lasem” rozpoczęła się impreza integracyjna podczas której działkowcy w ramach tegorocznych obchodów Dni Działkowca świętowali 30 rocznicę powstania PZD. Wśród uczestników Uroczystości: Roman Siekierka Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej przedstawiciel Prezydenta Miasta Biała Podlaska, działkowcy seniorzy, laureaci konkursu „Najpiękniejsza Działka w Roku Jubileuszu”, Zarząd ROD, koleżanki i koledzy działkowcy. W okolicznościowym przemówieniu prezes ROD „Pod Lasem” Kazimierz Michalik powiedział min.: Utworzenie PZD oznaczało przejęcie kompetencji od organizacji związków zawodowych w zakresie tworzenia, prowadzenia i utrzymywania pracowniczych ogrodów działkowych. Niosło to skutki pozytywne w formie pełnej samodzielności.
Funkcjonowanie Ustawy z 1981 roku, jak i obecnie obowiązującej z 2005 roku, wywarło znaczący wpływ na życie działkowców oraz struktury Związku. Teraz z okazji Jubileuszu 30-lecia PZD warto z perspektywy czasu raz jeszcze ocenić ich pozytywny ndywidualny i społeczny oddźwięk w naszym życiu. Funkcja Ogrodów dała możliwość swobodnego działania o charakterze integracyjnym, krzewienia zainteresowań twórczych i wiedzy ogrodniczej, zwiększył się krąg osób realizujących swoje zainteresowania, wydatnie zwiększyło się znaczenie społeczne Ogrodów. Ogrody stały się naprawdę Rodzinne.
W dalszej części swego przemówienia Prezes zauważył: „Trudno się w tej sytuacji dziwić, że niemal od początku samodzielnego bytu ogrodów działkowych budziły one zawiść wielu osób spoza swojego ogrodu, szczególnie polityków próbujących różnymi sposobami podporządkować społeczność działkowców swoim celom. Na szczęście dla działkowców próby te jak dotychczas kończyły się niepowodzeniem. Ogrody działkowe nadal zapewniają rodzinom uprawę wielu roślin oraz wypoczynek i radość ze szlachetnego hobby, są już niezbędnym elementem naszej przestrzeni społecznej miast i osiedli, a czas ich trwania wskazuje na wielką potrzebę ich istnienia. Polski Związek Działkowców jest członkiem Międzynarodowego Związku Ogrodów Działkowych z siedzibą w Luksemburgu, organizacyjnie w niczym nie odbiega od ogrodów europejskich. Należy tylko zazdrościć, że w Polsce ogrody nie są doceniane ani wspierane materialnie w takim stopniu jak ogrody międzynarodowe. Działkowcy natomiast doświadczają regularnie od polityków i partii politycznych wielu obietnic, oświadczeń i zapewnień o pomocy i nienaruszalności praw – dzieje się tak zawsze przed wyborami prezydenckimi, samorządowymi, a szczególnie parlamentarnymi, a potem wybrani często dążą do pozbawienia praw działkowców nie pytając ich o zdanie. Wnioski nasuwają się same – trzeba zdecydowania bronić Ustawy o ROD – i to jest zadanie dla nas wszystkich bez wyjątku.”
Impreza była okazją do podziękowania działkowcom seniorom: Kazimierze Giez, Bogumile i Janowi Berunom oraz  Grażynie i Tadeuszowi Koncewiczom. To min. oni zakładali nasz ogród, ponosili trud zakładania ogrodzenia, budowy pomp, zagospodarowywania ogrodu. Są kopalnią wiedzy o historii Ogrodu jak również wiedzy praktycznej o ogrodnictwie działkowym. Nagrodzono i wyróżniono działkowców którzy uczestniczyli w Konkursie „Najpiękniejsza Działka w Roku Jubileuszu”.
Obecność licznej grupy działkowców wykorzystała instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej a jednocześnie wiceprezes Zarządu Maria Krzewicka przekazując istotne aktualne informacje dotyczące prac uprawowych  na działce: siania poplonów oraz roślin na nawozy zielone, pielęgnacji juk po kwitnieniu, wprowadzenia nowości do upraw - rośliny której nie ma w sprzedaży sklepowej ale działkowcy mogą ja uprawiać i korzystać z jej właściwości. A właściwości ma niesamowite: „Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jest jednym z najskuteczniejszych środków stosowanych w zwalczaniu drożdżaka (Candida albicans) siejącego spustoszenie w przewodzie pokarmowym i nie tylko. Aromatyczne, pachnące liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt, są stosowane w sztuce kulinarnej. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).”- informacje z Internetu (ta roślina to czosnek niedźwiedzi). Bez problemu możemy go zakupić przez Internet. Łatwy jest w uprawie – na każdej działce znajdzie się cienista grządka. 
Część rozrywkowa spotkania to konkursy: Działkowe zapachy i Konkurs Wiedzy o ROD. Chętni do wzięcia udziału w konkursach z wielkim zaangażowaniem rozpoznawali aromatyczne rośliny oraz odpowiadali na pytania dotyczące ROD walcząc o nagrody: albumy przyrodnicze ufundowane przez Pana Naczelnika Romana Siekierkę i torebki nasion. Na zakończenie było ognisko, poczęstunek, muzyka, wymiana doświadczeń. Pogoda dopisała.

Wiceprezes ROD „Pod Lasem”
Maria Krzewicka

 

Uwaga Czytelnicy!
W majowym „działkowcu” zamieszczony jest artykuł „Czosnek niedźwiedzi” autorstwa dr hab. Agnieszki Krzymińskiej (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Zachęcamy do lektury, bo warto!

(red.)

« Powrót