wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

ROD im. Pionierów Wrocław w obronie ustawy o ROD

Strona główna

ROD im. Pionierów Wrocław

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY RP
Aleja Jana Christiana Szucha 12A
WARSZAWA

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Pionierów we Wrocławiu i działkowcy obecni na Zebraniu Sprawozdawczym stanowczo protestujemy przeciwko podważaniu zgodności ustawy z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych z Konstytucją RP.

Ustawa ta nie jest tworem kilku działaczy z Polskiego Związku Działkowców. Zanim została uchwalona przez Sejm RP i zaczęła obowiązywać, nad jej projektem pracowało wielu specjalistów-prawników, fachowców Ministerstwa Rolnictwa i prawników PZD. Była konsultowana ze specjalistami prawa konstytucyjnego i prawnikami kilku Komisji Sejmowych, przyjęta i uchwalona przez Sejm RP oraz podpisana przez Prezydenta RP.
My działkowcy uważamy, że podważanie ustawy o ROD jest celowym poczynaniem niektórych działaczy samorządowych, senatorów i posłów naszego parlamentu mającym na celu zniszczenie ogrodnictwa działkowego w Polsce. Obecnie władze wielu dużych miast szukają nowych terenów pod budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe czy handlowe i chętnie zamieniłyby tereny ogrodów działkowych na działki budowlane, które sprzedane deweloperom zasiliłyby kasy miejskie, gminne czy nawet osiedlowe. Tereny wielu ogrodów działkowych są uzbrojone i doskonale się do tego nadają. Stanowczo protestujemy przeciwko tym poczynaniom. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zmian w infrastrukturze wielu miast, modernizacji ciągów komunikacyjnych i jeśli jest to konieczne kosztem likwidacji części lub całego ogrodu działkowego, Związek i działkowcy zgadzają się na taką likwidację na zasadach określonych w ustawie o ROD z 8.7.2005r.ale na likwidację ogrodów dla pozyskania terenów pod nowe hipermarkety i wielohektarowe parkingi nie wyrażamy zgody.
Nasze ogrody odziedziczyliśmy po rodzicach, którzy po pożodze wojennej odminowywali i odgruzowywali nasze miasta, a następnie od podstaw zakładali ogrody działkowe przy swoich zakładach pracy. W ciągu kilku lat wytężonej pracy stworzyli oazy zieleni pełne drzew, krzewów i kwiatów, aby służyły działkowcom i ich rodzinom a także społeczeństwu miast i osiedli do wypoczynku po pracy. Tak jest i obecnie. Ogrody działkowe zachwycają pięknem kwitnących drzew owocowych, krzewów i kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dają schronienie i możliwość wylęgu wielu gatunków ptaków niespotykanych w parkach miejskich, rozwoju pożytecznych owadów, motyli i gryzoni. Są „płucami” naszych miast i osiedli.

Naukowcy całego świata apelują o ochronę i rozwój terenów zielonych, które mogą uratować nasze środowisko naturalne przed degradacją przez zanieczyszczenia przemysłowe. Zwracają uwagę na systematyczne zmniejszanie się ilości ptaków – naszych orędowników w walce ze szkodnikami, pożytecznych owadów jak pszczoły czy trzmiele, a także innych gatunków zwierząt i roślin potrzebnych środowisku naturalnemu człowieka. Na dalekim wschodzie społeczeństwa przystąpiły do odbudowy i powiększania się areału skwerów, parków i ogrodów. Afryka Południowa zakłada parki, zieleńce i sady owocowe sprowadzając drzewa z Europy i Ameryki Południowej.
Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, które zamiast powiększać obszar terenów zielonych, nie tylko nie inwestują w utrzymanie posiadanych zieleńców, ale najchętniej zlikwidowałyby ogrody na terenach naszych miast, zamieniając je w kamienne pustynie.
My działkowcy, utrzymujący nasze ogródki z własnych środków finansowych, nie pozwolimy na ich likwidację, ponieważ są one naszym miejscem wypoczynku po pracy i na emeryturze, wspomagają nasze skromne budżety zaopatrując nas w owoce, warzywa i kwiaty, których uprawianie sprawia także wiele satysfakcji, zastępują wyjazdy na wczasy czy wycieczki krajoznawcze, których koszt nie mieści się w naszych rentach czy emeryturach, a codzienne obcowanie z naturą wspomaga nasze zdrowie i regeneruje siły. Częstymi gośćmi naszych ogrodów są nasze rodziny, krewni, znajomi i inni mieszkańcy naszych miast, chętnie odwiedzający te kolorowe oazy spokoju.
Ponadto traktujemy utrzymanie ogrodów działkowych w dobrej kondycji jako nasz wkład w przeciwdziałanie degradacji naszego środowiska naturalnego i zachowanie go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.
Jako członkowie Polskiego Związku Działkowców żyjący w wolnej Polsce, chcemy żyć także w państwie stabilnego prawa, a za takie uważamy ustawę z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, która ochrania interesy działkowców i gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie i rozwój ogrodnictwa działkowego w naszej Ojczyźnie.

Za Zarząd ROD:
Prezes Zarządu


Wrocław, dnia 16 kwietnia 2011 r.

« Powrót