wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko Walnego Zebrania ROD im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku w obronie Ustawy o ROD

Strona główna

Gdańsk dnia 09.04.2011 roku

Zarząd ROD
im. Obrońców Westerplatte
w Gdańsku


STANOWISKO WALNEGO ZEBRANIA

Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku

 

Walne Zebranie Sprawozdawcze działkowców zrzeszonych w R.O.D. im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku wyraża oburzenie i stanowczy sprzeciw, dotyczący stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego R.P. do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie o unieważnienie ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
Wniosek ten zawiera tezy, których celem jest pozbawienie nas, czyli działkowców, tytułu prawnego do użytkowania działek. Jest to kolejna próba zniszczenia i unicestwienia ogrodnictwa działkowego. Tymczasem wielu ludzi poniosło trud, który nie może być zaprzepaszczony.
Z terenów zaniedbanych, między innymi z byłych wysypisk śmieci w ramach rekultywacji zrobiliśmy ogrody, które wzbogacają krajobraz miejski. Działka jako miejsce realizacji hobby pozwala na aktywne spędzanie czasu i podreperowanie budżety poprzez możliwość uprawy warzyw i owoców przez emerytów. Aktywność na działkach ma też bezdyskusyjnie pozytywny wpływ na zdrowie i służy integracji pokoleniowej. Dla seniorów jest miejscem odpoczynku, relaksu, oazą ciszy i spokoju. Coraz częściej obserwuje się zjawisko przekazywania działek młodszemu pokoleniu, które organizuje tam miejsca wypoczynku dla swoich dzieci. Dlatego dalsze istnienie ogrodów działkowych jest bez wątpienia w interesie całego społeczeństwa. Korzystają z nich w sposób bezpośredni i pośredni stanowiąc zielone płuca miast. Służą wychowaniu najmłodszych w poszanowaniu dla przyrody.
Oddanie tych terenów spowoduje niepowetowane szkody społeczne kosztem nie tylko działkowców, ale i ogółu społeczeństwa. Za takowe, bowiem należy uznać nie tylko utratę możliwości dostępu do tej formy rekreacji dla obecnych i przyszłych pokoleń, ale także zniknięcie kolejnych terenów zielonych z rejonu miast. Dlatego warto się pochylić nad potrzebami nas - działkowców i zagwarantować nam dalsze bezpieczne istnienie tej formy rekreacji.
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych stworzyła mechanizmy prawne umożliwiające prawidłowe ich funkcjonowanie. Z art. 1 wynika, że istnienie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych jest przejawem świadomej polityki Państwa w zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa, natomiast art. 2 określa, iż rodzinne ogrody działkowe jako stały, niezbędny i ważny element infrastruktury zieleni miast i gmin, winny być uwzględnione w procesie ich rozwoju. Warto podkreślić, iż Ustawa przyznała działkowcom własność wszystkich nasadzeń i obiektów znajdujących się na ich działkach, a grunty przeznaczone pod ogrody należą do kategorii mienia publicznego, ponieważ jest to działalność ekologicznie i społecznie użyteczna. Nie dostrzegamy, więc żadnej potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian, a w szczególności takich, które szkodziłyby nam - działkowcom, tak licznym obywatelom R.P.
Dlatego też, apelujemy do Prezesa Sądu Najwyższego o wycofanie tego wniosku z Trybunału Konstytucyjnego.


Przewodniczący Walnego Zebrania

Stanowisko zostało przyjęte w formie Uchwały
Walnego Zgromadzenia działkowców R.O.D.

« Powrót